Блоги → Перегляд

З усього цього витікає, що кліка Порошенка приречена. Вже час вирішувати, хто прийде після цього до влади, – Лановий

Субота, 14:48, 22/04

Рейтинг
10 1
Переглядів
3287

0
0
0
У цій статті згадуються

АВТОРИТАРИЗМ ЯК МЕТА УКРАЇНСЬКОГО ОЛІГАРХАТУ

6506.jpg

Три питання, які нас дуже цікавлять:

- коли і чим закінчиться війна з Росією?

- як подолати владу олігархів в Україні?

- коли почнеться нормальне життя наших громадян?

На всі ці питання - одна відповідь: потрібні політичні зміни, які приведуть до відсторонення від влади Порошенка та його приспішників. Влада знекровлює країну та її народ. Вона наживається на війні, затягує її і у часи неймовірної скрути продає зброю закордон. Вона неспроможна, а точніше не бажає захистити інтереси України проти агресора у міжнародних судах (стокгольмський арбітраж програно, гаагський трибунал - ще ні, проте усе зроблено, щоб обвинувачення Росії у воєнній агресії не справдилися). Вона вітає олігархів, які зверху спостерігають за смертями, не виділяючи й копійки із своїх кишень на захист Батьківщини, але діляться прибутками з вищим керівництвом і фінансують депутатські голосування («плівки» Онищенка, розмова з Мартиненком). Влада знущається з людей, щороку піднімаючи тарифи на газ, електроенергію, опалення, житлово-комунальні послуги, залізницю, мобзв'язок, запроваджуючи нові податки, захоплюючи депозити, квартири, забираючи людське здоров'я і життя.

Середній рівень доходів громадян за 2014-2016 рр. впав майже у 2 рази, але далеко не для всіх влада передбачає відновлення доходів. У неї немає грошей для пенсіонерів, але є для нафто-газової, енергетичної, вугільної і зернової мафії. Вона нагліє, встановлюючи мільйонні зарплати держслужбовцям, поліцаям, суддям, керівникам держмонополій. Вона потурає зловмисникам-клептократам, які грабують нашу країну, забезпечуючи їх прокурорсько-судовим захистом та авіакоридорами у країни другого громадянства.

Думаю, що ніхто не очікував такого нахабства післямайданівського істеблішменту. Але не варто «заламувати руки» і чекати покаяння. Вмирають люди, розвалюється держава, зовнішнім ворогом і корупціонерами спустошується економіка. Треба зробити масштабні зміни, фактично повністю оновити соціально-економічну систему і побудувати нову державу. А для цього - подолати цю клептократично-грабіжницьку владу?

Спочатку - диспозиція. Сьогодні влада олігархів розвалюється: їх підприємства - у переддефолтному стані, фінансова допомога від уряду і Нацбанку вже вичерпала себе, грошей у бюджеті немає, немає засобів і для дофінансування Приватбанку (думаю, що влада у черговий раз не виконає своїх обіцянок перед вкладниками, бо інакше буде розкручена галопуюча інфляція), а монополістично захмарні ціни привели до небачених заборгованостей (більше 30 млрд.грн. за рік) навіть у такого пригрітого урядом монстра, як «Нафтогаз України».

Зовсім по-іншому розкручується феномен президента-олігарха П.Порошенка. На мій погляд, він усе більше поєднує у собі якості авторитарного правителя (у цьому він нагадує президента Л.Кучму) і жадібного супер-олігарха. І його режим стає одночасно авторитарним і олігархічним. У першій своїй іпостасі, він контролює більшість парламенту, зробив кишеньковим кабмін, фактично формує судові, прокурорські, слідчі та регулювальні органи, командує Збройними Силами, безпекою, ключовими ЗМІ тощо. І ми практично не бачимо рішень цих державних органів, які б працювали на людей, на Україну. Навпаки, він використовує ці органи для подавлення внутрішньої опозиції, блокування публічної критики у телеефірах і Інтернеті, укріплення інститутів авторитарного управління, зокрема, збільшення чисельності внутрішніх військ. Ми відчуваємо усе менше свободи, усе менше демократичних механізмів формування влади.

У той же час, залишаючись олігархом, Президент України, приймаючи різноманітні рішення, у першу чергу думає про власні доходи, а не національний доход країни. Функціонування економіки , як і раніше, підпорядковане інтересам олігархату, привілейованого бізнесу, в тому числі й інтересам самого П.Порошенка. Він проти інтересів людей у конфлікті щодо тарифів на газ, опалення, електроенергію, інші послуги ЖКГ. Він не протистоїть олігархам у їх монополістично-цінових зловживаннях і не має намірів захищати підприємців у Києві, Дніпрі, Одесі та інших містах в умовах локальних війн, яку розпочали проти них місцеві адміністрації. Його обходить проблема замороження пенсій, яка спричинена перш за все зниженням ставки внесків підприємств до державного пенсійного фонду. Його не хвилює знецінення гривні і втрата депозитів мільйонів громадян, оскільки слабка національна грошова одиниця вигідна його корпораціям, а власні статки олігархів складаються не з гривень, а з доларів. Він байдужий до смертей наших людей на Сході Донбасу і не зупиняє фінансування терористів. Оскільки війна приносить йому прибутки, то він хоче розтягти її до безкінечності.

Цей перелік можна продовжити. Проте не тільки власні бізнесові доходи, в тому числі отримані завдяки використанню своєї верховної позиції в дежавному управлінні складають статки президента-олігарха. До нас доходять відомості про створення мережі стягування податі від насирових, гонтаревих, онищенків, коломойських, ахметових, кононенків та інших. Таке враження, що для Порошенка немає меж будь-якого збагачення.

Чи розуміє Президент, чим може закінчитися ця його нестримна жадоба до узурпації влади і особистого збагачення за рахунок інших олігархів? - Ні, безмежна влада і потяг до самозбагачення не дозволять йому зупинитися. Очевидно, це закон жанру: будь-який олігарх робив те ж саме.

На мій погляд, така політика П.Порошенка породжує протест не тільки серед принижених простих українських громадян, а й серед таких же владарів олігархічної економіки, як він сам. Довго їх притискати він не зможе. Він може спускати на них «собак режиму», але це буде ще більшою помилкою. Антипорошенківський сговір грошових магнатів відбудеться обов'язково, а значить він не зможе залишитися на троні, фальсифікувавши вибори (іншого способу вдруге обратися немає; він сам це розуміє, як і його прислуга, яка вже почала тікати з корабля, що тоне). Запитання: на кого зможе спертися Президент, який подавляє демократію і права людей, у цьому протистоянні?

З усього цього витікає, що кліка П.Порошенка приречена. Вже час вирішувати, хто прийде після цього до влади і як далі перебудовувати країну?

Найголовніше - перебудувати економіку і державу. Так, замість олігархічної потрібна підприємницька інноваційна економіка.

(продовження буде)

Володимир Лановий - доктор економічних наук, екс-міністр економіки, екс-віце-прем'ер-міністр

Читайте також:

Володимир Лановий: Війна – це новий бізнес президента. А тепер самі скажіть, чи зацікавлений він у нашій перемозі 

Так трагически страна еще никогда не жила, как при Гройсмане 

Богуцкая: Пока мы живы, эти сволочи будут нас уничтожать. Медленно но верно. Не ценой на газ, так электричеством

Коментарі

Погоджуюся на 100%. В Україні є чесні політики. слово за виборцями - треба заставити себе повірити цим політикам і віддати їм свої голоси на виборах, а не наступати традиційно, на ті самі граблі, а потім знову посипати голову попелом. Головою треба також працювати.
mart mart 20:35
+2
даю в ефір але спитаюсь:

''З усього цього витікає, що кліка П.Порошенка приречена. Вже час вирішувати, хто прийде після цього до влади і як далі перебудовувати країну?''

---------------------
вже давно час. але хто ніби буде вирішувати? той самий народ що дурнувато вибрав у поспіху Порошенка?

то олігархи підкинуть іншого, гарно його представлять і грошима підтримають. наприклад може Гройсмана.

і знову те саме.
+1

Певна річ, олігархи будуть знову просувати Порошенка.
Але ж автор сподівається, що громадянське суспільство в Україні вже настільки зріле, що не допустить помилок 2010 та 201 років.
Панове радлюди, ви ж самі прекрасно знаєте, що українці НЕ ХОЧУТЬ ДІЯТИ РАЗОМ ЗАРАДИ КОРИСТІ СПІЛЬНОЇ.
То про які успішні стратегії з таким населенням ви базікаєте?
0

Чому?? А що ж за статті ви пишете про "громадську думку"?
0

Так цю думку ще треба створити.
Але ви, Степане, категорично проти укрновизни.
То від яких же знань українці порозумнішають?!
+1

Я не проти укронивизни. Але вам нарешті треба усвідомити, що суспільна думка в усіх країнах та за всіх часів формується дуже повільно. Це пов'язано з психологією мас. Українці розумні, але їх погляди також формуються повільно.
0

Пане Степане, я науково вивчаю людину і суспільство вже близько 50(!) років. І маю про це багато публікацій, в т.ч. і за кордоном.
Але ви вважаєте, що українці на новизну неспроможні. Бо вам цього дуже не хочеться.
А щосили прагнете утверджувати себе далеко за межами професійної компетенції. Дуже по-більшовицьки.
І ще. Нема в укрмові префікса "укро", а є "укр".
А щодо вашого ставлення до вітчизняної новизни - то чи багатьом нашим новаторам ви успішно в чомусь їхньому посприяли не на словах, а на ділі?
+1

Я сам "новатор".
0

Що саме ви придумали і для чого саме?
Дуже слабенький "доктор". Що цей колишній помаранчевий міністр економіки доброго зробив для українських громадян? Хіба що, так як і інші "доктора", добряче упрів, розвалюючи, один з найпотужніших у Европі, агропромисловий комплекс. А коли, володіючи потенційною можливістю, людина сама нічого путнього не зробила, чи має вона моральне право критикувати інших?
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі