Блоги → Перегляд

За крок від прірви: ніч, коли Україна ледь не втратила безвіз

Четвер, 11:55, 07/12

Рейтинг
1 0
Переглядів
721

0
0
0
У цій статті згадуються

В ніч на четвер Україна ледь не перетнула червону лінію у відносинах з Брюсселем. Лінію неповернення.

В останні дні від ЄС та США лунали беспрецедентно жорсткі заяви. У вівторок Євросоюз офіційно звинуватив Генпрокуратуру в підриві роботи НАБУ, за день до того США заявили про сумнів, чи хоче Україна боротися з корупцією. Здавалося, ці натяки неможливо не зрозуміти - але Києву вдалося

Чому так сталося?

Можливо, через те, що нинішня українська влада справді на дві голови вища за попередників, коли йдеться про діалог із Заходом.

Щоразу у критичній ситуації , Порошенку вдається переконати іноземних лідерів, що Київ зберігає курс на реформи, просто заважає строкатий парламент та Росія. Україну щоразу "прощають, але востаннє". Яскравий приклад – свіжа ситуація з макрофінансовою допомогою. Перед приїздом Порошенка в Єврокомісії обурювалися тим, що Київ втратив 600 млн євро через гальмування реформ, а після зустрічей з ним – домовилися, що цю втрату компенсують новою програмою під 2 мільярди.

Ці успіхи, схоже, дали Києву віру у вседозволеність. Хибну віру.

Те, що відбувалося минулої ночі, можна описати словом "жах".

Причиною став коаліційний законопроект про зниження незалежності НАБУ.

Переговори між іноземними дипломатами та українськими політиками щодо нього тривали ледь не до ранку. З’явилися прямі заклики зупинити програми підтримки України, а в ЄС почалася дискусія про те, щоби поставити на порядок денний призупинення безвізового режиму. До ранку провладна коаліція дала заднiй хiд. Скандальний проект виключили з плану роботи ВР на четвер.

Але це не означає, що тепер проблему можна просто ігнорувати – навпаки, потрібно розібратися, перед якою загрозою ми стояли. Те, що БПП та НФ були готові за одну ніч перевернути правову систему держави та увійти у стан відкритої ворожнечі з США та ЄС, саме по собі є дуже тривожним сигналом.

Що відбувається?

Війна "всіх проти всіх" у правоохоронних органах, частиною якої став конфлікт навколо агентів НАБУ, дійшла кульмінації в середу ввечері.

На сайті Верховної ради з’явився законопроект №7362 із доволі неконкретною назвою "Про внесення змін до законів щодо забезпечення парламентського контролю". Документ доволі короткий, але він кардинально змінює вплив ВР на систему протидії корупції.

Депутати отримують право без жодних обгрунтувань звільнити директора НАБУ, керівника антикорупційної прокуратури, будь-якого члена НАЗК або ж директора новоствореного Державного бюро розслідувань. Ще раз підкреслимо: жодних підстав, аудиту, судових висновків не потрібно. Більшість голосів у ВР за "недовіру" – і будь-хто з них автоматично йде з посади.

За таких умов розслідування корупції у Раді неможливе в принципі.

У разі схвалення закону всі антикорупційні органи стають "підлеглими" провладної коаліції та перетворюються на політичний інструмент, а якщо хтось із керівників з цим не згодний – йде у відставку.

Звісно, можна зауважити, що у Раді щодня реєструють чимало проектів, і далеко не всі з них стають законами, але цей випадок – особливий.

Першим автором законопроекту записаний Артур Герасимов – голова фракції БПП та, донедавна, представник президента у ВР. Другий автор – Максим Бурбак, лідер фракції "Народного фронту". Такі проекти з’являються виключно в разі, коли документ погоджений правлячою коаліцією і Банковою та повинен бути схвалений якнайшвидше – щойно знайдуться голоси.

Оскільки йдеться про розширення прав парламенту, то за голосами далеко ходити не треба – щонайменше, "радикали" та Опоблок радо підтримають закон, який дозволить їм покарати ненависних антикорупційників. Для швидкості проект зареєстрували у "непрофільному", але підконтрольному комітеті з державного будівництва. Це дозволило включити його в порядок денний вже на четвер.

Але якщо в багатьох українських політиків цей документ викликав радість, то закордонних партнерів України на Заході він без перебільшення шокував. Адміністрація президента та низка впливових депутатів отримали однозначні попередження: "Схаменіться! Ви надто багато чим ризикуєте".

До чого тут безвіз?

Це може здаватися неочевидним, але насправді між діяльністю НАБУ та безвізовим режимом є прямий зв'язок.

Ми всі пам’ятаємо, що ЄС скасував візи для громадян України лише після того, як Київ виконав План дій з візової лібералізації. "Антикорупційні критерії" цього плану були найскладнішими, їх виконання затягнулося на роки. Одним із них було створення системи незалежних інституційіз розслідування корупційних злочинів найвищих посадовців, включаючи НАБУ.

Слово "незалежних" тут має ключове значення. Саме цей критерій перевіряв ЄС, коли ухвалював рішення про готовність України до безвізу.

А тепер найголовніше: разом із наданням безвізу Євросоюз схвалив новий механізм його призупинення. Ще рік тому ми писали про принцип дії цього механізму (детальніше в статті "Призупинення безвізу: п'ять запобіжників, що чекатимуть на Україну").

Один із таких запобіжників стосується "безвізових реформ". Європейська комісія зобов’язана до 2024 року щонайменше раз на рік звітувати перед Європарламентом та Радою ЄС про те, як Україна виконує безвізові умови.

Якщо хоча б з один із критеріїв не виконується, ЄС зобов’язаний розпочати процедуру призупинення безвізу.

Саме так прописане європейське законодавство. Немає вибору, є чітке зобов’язання.

"У випадках, коли Комісія демонструє, що одна або декілька специфічних вимог більше не виконуються, має бути застосований параграф 4 (визначає процедуру призупинення безвізу. – ЄП)", – йдеться в у чинному регламенті ЄС про візову лібералізацію.

(Детальніше про цей "політичний" запобіжник безвізу ми писали ще наприкінці минулого року, в статті "Брюссель збільшує ціну розвороту реформ в Україні")

"Наразі ми не готові говорити про загрозу безвізу публічно, але у розмовах з українськими колегами ми давали цей сигнал. Адже питання вже постало", – розповів один зі співрозмовників ЄвроПравди в інституціях ЄС.

Чим думали на Банковій, у БПП та в НФ, коли просували цей законопроект – питання відкрите.

Тиск грошима

"Безвізовий важіль" у Брюсселі називають "ядерною зброєю", і це дійсно так. Політик, через дії якого Україна втратить одну з небагатьох ознак свого зближення з ЄС, може готуватися до завершення кар’єри.

На щастя, Єврокомісія не поспішає застосовувати цей механізм, залишаючи його в якості засобу останньої надії.

Але у Заходу є також інші важелі, політичні й фінансові, і цієї ночі вони також пішли в хід.

ЄвроПравді достеменно невідомо, чи обговорювалися на нічних переговорах деталі нового траншу макрофінансової допомоги від ЄС, але про них точно згадають в п’ятницю, на засіданні Ради асоціації. Після спроби "корупційного перевороту" немає жодних сумнівів, що Брюссель чітко пропише антикорупційні умови для отримання траншів.

А от від МВФ до Києва ще вночі надійшла чорна мітка.

Київ має зупинити атаку на НАБУ та створити антикорупційний суд, якщо хоче продовжувати програму співпраці з Міжнародним валютним фондом. Чіткішого повідомлення з Вашингтона годі було й чекати.

Білий дім цієї ночі утримався від заяви, але неофіційні контакти по американській лінії були більш ніж активними. Найточніше їх можна описати словами Майкла Карпентера, колишнього радника Джо Байдена та одного з ключових експертів по Україні. Дарма що Карпентер є представником старої влади – схожі думки цієї ночі були у багатьох.

"Якщо Рада проголосує за зняття голови Антикорупційного комітету та голови НАБУ, я рекомендуватиму урізати урядову підтримку України з боку США, включаючи безпекову підтримку. Це (те, що відбувається) – ганьба!" – підкреслив він.

Qsd9pAYw_normal.jpgMichael Carpenter✔@mikercarpenter

If the Rada votes to dismiss the head of the Anticorruption Committee and the head of the NABU, I will recommend cutting all US government assistance to #Ukraine, including security assistance. This is a disgrace.

19:11 - 6 груд. 2017

Відомості про Рекламу у Твіттері та конфіденційність

До речі, слова про "безпекову підтримку" заслуговують на окрему увагу. Боротьба з корупцією є вимогами не лише ЄС та США. Це – один з ключових критеріїв, який визначає глибину співпраці України з НАТО.

Підсумовуючи: важко навіть уявити всі наслідки коаліційної ініціативи в разі, якби владі вдалося її затвердити.

Наразі небезпеку знято. В четвер вранці з Банкової зателефонували до ключових міжнародних партнерів та повідомили: думка Заходу почута, законопроект "похований". Але поза тим,  дуже важливо слідкувати, щоби така ідея не з’явилася знову, у зміненому вигляді.

 

Як лишитися переможцем?

Кожна криза – це не лише загроза, але й можливість. Те, що коаліція просувала в Раді минулого вечора – безумовна ганьба, але навіть з цієї історії можливо винести плюси для України та для здійснення реформ.

Звісно ж, тиск був не лише із Заходу. Не варто забувати і про внутрішніх українських гравців, які минулої ночі допомагали утримати країну, яка вже зробила крок у прірву. Так само варто в деталях з’ясувати  роль кожного з лідерів блоку Порошенка та Народного фронту – і позитивну і негативну; і депутатів, і політиків поза парламентом.

Нині в НФ наполягають, що цей законопроект був ініціативою Банкової, однак у його просуванні найактивнішим був саме Народний фронт.

В середу ввечері Арсеній Яценюк опублікував допис, в якому повідомив про рішення голосувати за законопроект щодо так званого "парламентського контролю". Його повідомлення відразу ж поширив із підтримкою другий фактичний лідер НФ, Арсен Аваков.

Звісно ж, Яценюк подав це не як "зраду", а як "перемогу". Законопроект "Про парламентський контроль" він згадав у кінці повідомлення, а перед тим – розповів, мовляв, НФ готова виконати всі антикорупційні вимоги.

"Перше – невідкладне ухвалення закону України про Антикорупційний суд. Друге – негайне голосування у Верховній Раді за призначення незалежного і фахового аудитора Національного антикорупційного бюро, із міжнародним досвідом і який має широку підтримку в міжнародних колах. "Народний фронт" буде пропонувати таких як Роберт Сторч чи інших міжнародно визнаних фахівців. Третє – усунення причин корупції, зокрема, невідкладне ухвалення законодавства про приватизацію", - написав він.

Щоправда, в разі ухвалення закону про "вбивство НАБУ та САП" це перетворилося б на імітацію. Яки має значення, чи буде об’єктивним аудит НАБУ, якщо Рада матиме право на власний розсуд звільняти керівника Бюро?

Але після того, як тиск змусив коаліцію відмовитися від скандального закону, ситуація змінилася.

Народний фронт публічно обіцяв підтримати антикорупційний суд та незалежних аудиторів НАБУ. То чому не продовжувати вимагати, щоби вони виконали ці обіцянки?

Це непроста задача. Але немає нічого неможливого.

Зрештою "корупційний переворот вдалося зупинити", хоча ще ввечері такої певності не було й близько.

 

Автор: Сергій Сидоренко,

 

редактор "Європейської правди"

http://www.eurointegration.com.ua/articles/

2017/12/7/7074727/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

После звоночка из Госдепа США в Киеве началась паника

 

Вчера на протяжении дня из Госдепа США поступило несколько звоночков в администрацию олигарха Порошенко. После этого звоночка вся «клика» начала паниковать и по всей видимости отступила!

Верховная Рада 7 декабря не будет рассматривать законопроект, позволяющий парламенту выражать недоверие и увольнять руководство антикоррупционных органов.

Об этом сообщил народный депутат Мустафа Найем в facebook.

Секретариаты парламентских фракций получили обновлённую повестку дня, в которой нет проекта №7362, сообщил он.

«Они отступили. Законопроект, дававший парламенту право единоличного увольнения главы НАБУ, САП и членов НАЗК снят с повестки дня и НЕ будет рассматриваться Верховной радой», — написал Найем.

«Когда-нибудь события этой ночи войдут в учебники истории. Сейчас просто поверьте на слово: трезвость отдельных политиков, реакция общественности, СМИ и личные контакты множества активистов в международных организациях сыграли не последнюю роль в этой истории», — добавил он.

Как сообщалось вчера, Госдепартамент Соединенных Штатов Америки на весь мир признался, что в украинском НАБУ работают сотрудники ФБР и ЦРУ США.

Также вчера сообщалось, что НАБУ откроет уголовное производство по отношению преступной организации возглавляемой кумовьями Луценко-Порошенко.

Михаил Саакашвили подал заявление в Национальное антикоррупционного бюро (НАБУ) против Генпрокурора Юрия Луценко и главы СБУ Василия Грицака.

Он обвинил их в совершении преступления с составе «группы лиц».

Об этом передает УНН со ссылкой на пресс-службу «Движения новых сил».

В заявлении утверждается, что по личному указанию Луценко и Грицака, а также его заместителей Павла Демчины и Виктора Кононенко “совершается ряд уголовных преступлений, в отношении моих соратников с использованием служебного положения, вопреки интересам службы, что наносит существенный вред охраняемым законом правам, свободам и интересам мне и моим друзьям, в том числе гражданам Грузии и общественным интересам”.

По данным журналистов, также в заявлении Саакашвили указывается, что в действиях чиновников ГПУ, СБУ, ГМС, Госпогранслужбы и управления Госохраны усматриваются преступления по ст.364 УК — “злоупотребление властью и служебным положением”.

В целом описанные в заявлении действия лиц “свидетельствуют о совершении преступления предусмотренного статьей 255 УК “создание преступной организации с целью совершения тяжкого или особо тяжкого преступления”.

Источники издания сообщают, что в ближайшие дни против Луценко, Грицака, Порошенко и других преступников будет открыто уголовное производство.

Об этом заявил днями ранее и народный депутат близкий к НАБУ С. Лещенко.

По его словам,  НАБУ готовит уголовное дело против Порошенко и ко.

--------------------------------------------------------------------------

5 часов назад

https://elise.com.ua/2017/12/07/posle-zvonochka-iz-gosdepa-ssha-v-kieve-nachalas-panika/

----------------------------------------------------------------------------------

Порошенко і Аваков перенесли вбивство: у владі гучні розборки

Про це на своїй сторінці в Facebook повідомила нардеп Світлана Заліщук.

За її словами, знищення головного антикорупційного органу відкладається.

“Вбивства НАБУ, принаймні сьогодні, не відбудеться. Президент і Яценюк\Аваков дали задню. Закон з порядку денного пленарного засідання Ради 7 грудня, який дозволяє звільняти голову антикорупційного бюро в обхід аудиту, знято”, – пише вона.

Читайте також Це увійде в підручники: нардеп розкрив правду про «вбивство» НАБУ

Як стверджує нардеп, на це вплинуло величезна кількість дзвінків і заяв з боку ЄС і США. А також мобілізація громадянського суспільства. При цьому вона підкреслила, що закон все ще не відкликано, як і бажання “вбити” НАБУ. Вона попередила, що незабаром українці стануть свідками скоординованої і потужної дискредитації НАБУ.

У той же час, волонтер Євген Шевченко зазначив, що після вчорашньої заяви Мінгареллі про ганебний законопроект про процедуру відставки директора НАБУ, Порошенко отримав попередження, що в разі подальшого руйнування антикорупційних органів він залишиться без підтримки ЄС і США.

“Це маленька перемога, яка дає велику надію на те, що спільними зусиллями ми змусимо владу прийняти закон про створення незалежного антикорупційного суду і нація продовжить свій шлях з Третього світу в Перший”, – підкреслив він.

Крім того, в соцмережі ініціювали «твіт-шторм с хештегом #SaveNABU #StandForNABU».

Mustafa Nayyem 12 hrs · 

#SaveNABU #StandForNABU
Не хочется истерить, но это какое-то абсурдное дежавю. Петр Порошенко собирается в Вильнюс. В столице ставят елку. На Банковой радуются победам над здравым смыслом, ломая через колено парламентские комитеты ради голосов за маразматические законопроекты. А из ЕС и США доносятся охрипшие голоса, призывающие к благоразумию. Если я правильно все понимаю, сегодня ночью и завтра утром будут звонки в АП, сигналы Арсению Яценюку и письма в Кабмин. Бывший помощник министра обороны США Майкл Карпентер уже заявил, что если Рада проголосует за увольнение главы НАБУ, он рекомендует прекратить всю государственную помощь Украине, включая сферу безопасности.

Объясните, ради чего? Почему горстка ушлых и жадных парней должны определять будущее целого поколения и убивать помощь стране во время войны? Почему из-за пары трусливых ребят кто-то из-за океана может клеймить позором целую страну?

До голосования остались часы. Ещё не поздно - оглянуться, выдохнуть и отступить. Это намного проще, чем потом разбирать баррикады и разнимать протестующих.

Пока мы просто начинаем твит-шторм с хештегом #SaveNABU #StandForNABU.

Як вже розповідала Politeka, за словами нардепа від фракції «БПП» Сергія Лещенка, прийняття скандального законопроекту №7362 позбавить Україну безвізового режиму з Європою.

Нагадаємо, за словами Соболєва, його хочуть зняти з посади голови комітету Верховної Ради України з питань запобігання та протидії корупції відразу три фракції: «Народний фронт», «Блок Петра Порошенко» і «Відродження».

Джерело: Politeka

10:13 7 Грудня 2017  НОВИНИ

 

 

Как Саакашвили готовил госпереворот в Украине

https://www.youtube.com/watch?v=OrUaeE_8G00

Коментарі

mart mart 12:22
+1
Юраджин Великий
13 hours ago
Я в шоке, чувак в США, а лучше ориентируется в людях, что при в власти или в оппозиции, лучше чем 50% людей живущих рядом с ними))
США заявили про сумнів, чи хоче Україна боротися з корупцією.
==========
))
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.