Блоги → Перегляд

Ігри влади в компетентність, чи як нам показують, як нами керують некомпетентні чи "заангажовані".

Субота, 07:12, 21/04

Рейтинг
0 0
Переглядів
206

0
0
0

За підсумками навчання профани усвідомили рівень своєї колишньої некомпетентності - причому навіть в тому випадку, якщо їх професійний рівень після цього не зріс.

Люди, від природи позбавлені почуття гумору, люблять розповідати анекдоти. Автомобілісти, ледь здатні триматися в своїй смузі, обожнюють вчити інших управляти машиною. Менеджери, у яких немає навіть базових уявлень про сферу, в якій вони працюють, люблять викликати фахівців на килим і лаяти їх за те, що вони нічого не розуміють у своїй роботі. Ну чому, чому всі ці люди так кричуще некомпетентні і не помічають цього?

Це відбувається в силу так званого ефекту Даннінга-Крюгера: люди, які мають невисокий інтелект, скромний рівень кваліфікації і вузький кругозір, в силу своїх скромних здібностей не можуть зрозуміти, що рішення, які вони приймають, помилкові, а таланти, якими вони себе наділяють, - помилкові. Ось чому їм здається, що вони мають рацію у всіх своїх діях і краще за інших розуміють ситуацію. Згодом це світовідчуття набуває характеру психологічного захисту: обмежена людина починає відстоювати своє бачення ситуації саме тому, що відчуває - допусти він лише думка про те, що не маю рації, і його потіснять з насидженого місця більш талановиті.

Втім, саме у талановитих і компетентних спостерігається зворотний ефект: вони добре розуміють, наскільки складні закони реальності і наскільки широко поле знань, яким в перспективі можна опанувати, - це приводить їх до  скромності, заниження власних здібностей, до недооцінки свого місця в суспільстві. «Я знаю, що нічого не знаю», - повторював мудрець Сократ, який вів більш ніж скромне життя і постійно піддавався нападкам з боку дурнів, впевнених у своїй правоті. Чи здатний хтось із обмежених людей зізнатися собі в цьому? Схоже, немає. .

Ефект був теоретично передбачений, а потім експериментально підтверджено в 1999 році співробітниками кафедри психології Корнельського університету (США) Девідом Даннінгом і Джастіном Крюгером. Теоретичною основою для гіпотези з'явилися спостереження великих філософів. Сам Даннінг цитував висловлювання Чарльза Дарвіна: «Невігластво частіше народжує впевненість, ніж знання» і Бертрана Рассела - «Одне з неприємних властивостей нашого часу полягає в тому, що ті, хто відчуває впевненість, дурні, а ті, хто володіє хоч якимось уявою і розумінням, виконані сумнівів і нерішучості ». А практичним джерелом натхнення, як не дивно, послужило злочин. Причому курйозне: авторів зацікавив дивний випадок грабіжника Макартура Уилера, який пограбував один за іншим два банки, намазав перед цим особа лимонним соком, бо вірив, що лимонний сік не дає його особі відображатися на записах камер спостереження. Психологи захопилися глибиною некомпетентності людини, який навіть не намагався перевірити правоту свого уявлення, хоча помилка загрожувала в'язницею.

Зібравши в одному залі людей, зайнятих в різних сферах діяльності, але мають при цьому абсолютно різний рівень реальних знань, автори експерименту дали їм анкету, де пропонувалося відзначити їх рівень компетентності в сфері, в якій вони працювали, а потім пройти ряд тестів, які дозволяли б встановити справжній рівень їх компетентності. За результатами цих двох тестів був складений графік, на якому демонструвалася залежність реальних знань від впевненості людей у ​​тому, що вони добре розбираються в своїй сфері діяльності.

%D0%AD%D1%84%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82-%D0%94%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%B0-%E2%80%94-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%B0.jpg


Графік виглядав як недосконала парабола: в лівій її частині, де були представлені найменш компетентні учасники експериментів, вона досягала свого апогею - стовідсоткових значень впевненості у власних знаннях. Потім вона різко падала - переважна більшість людей, непогано розбиралися в своїй професії, мали вкрай низький думка про свій досвід і вміння. Ближче до кінця крива знову піднімалася - тут були кращі з кращих, справжні експерти в своїй справі, які не могли не розуміти, що вони розбираються в ньому набагато краще, ніж більшість інших фахівців.

І все ж впевненість справжніх експертів ледь сягала двох третин шкали від думки про власні уміннях і знаннях, яким відзначилися повні профани. Як встановили Даннінг і Крюгер, профани не тільки переоцінювали свою компетентність, але і не були здатні до адекватної оцінки фахівців, які володіють справді високим рівнем кваліфікації в тій же області. До того ж вони щиро не вірили в те, що зробили помилки в тестах, що стосуються їх професійної діяльності, - більшість залишалися при своїй думці навіть після того, як їм вказали на їх помилки і логічно обгрунтували їх неправоту.

З тих пір ефект Даннінга-Крюгера неодноразово підтверджувався іншими дослідниками. Зокрема, він був перевірений на студентах відділення акушерства і гінекології Університету Флориди, а також на широкій вибірці практикуючих терапевтів. Той факт, що для перевірки висновків, зроблених психологами, першими взялися за лікарів, насторожує.

УКРАЇНСЬКА ВЛАДА ДЕМОНСТРУЄ

НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ ПРО ЯКУ ЕКСПЕРТИ

ДОСИТЬ СКРОМНО ВИСЛОВЛЮЮТЬСЯ. 

Джерело некомпетентності - кадрові уподобання. 

Втім, надія на те, що сліпці, нездатні побачити безодню свого невігластва і сяючі вершини знань, яких досягли інші люди, можуть виправитися, все-таки існує. Даннінг і Крюгер запропонували профанів пройти спеціальний навчальний курс, де їм не тільки давали знання, що стосуються їх професії, а й уявлення про методи, за допомогою яких можна отримати реальні показники компетентності. Ці методи дозволяли перевіряти як професіоналізм інших, так і власний реальний рівень. За підсумками навчання профани усвідомили рівень своєї колишньої некомпетентності - причому навіть в тому випадку, якщо їх професійний рівень після цього не зріс

https://www.yaplakal.com/forum7/topic1444384.html 

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.