Козя́тин — місто-адміністративний центр Козятинського району, 4-е за величиною місто Вінницької області.
Герб Козятина
Розташування і загальні відомості
Козятин розташований на відстані 75 км від обласного центру, м. Вінниці, в північно-східній частині області у верхів’ях р. Гуйви, в 150 км від столиці держави м. Києва.
Козятинська міськрада
Козятин — важлива вузлова станція Південно-Західної залізниці, через місто проходить автомагістраль «Київ (Біла Церква) — Кременець».Площа міста складає 1229,04 га.За переписом населення (2001) населення міста Козятин разом з передмістям Залізничне склала бл. 27,7 тис. чол.
Історія
Козятинський залізничний вокзал
Перша писемна згадка про поселення на місці сучасного Козятина датується 1734 роком під час гайдамацького повстання на чолі з Верланом.Козятинський залізничний вокзалВиникненню Козятина передувало будівництво Києво-Балтської (Одеської) залізниці у 70-х рр. XIX ст..7 липня 1874 року робітниче селище Козятин (назване через однойменне село, яке знаходиться поруч) було віднесено до категорії містечок Бердичівського повіту Київської губернії.В квітні 1920 р. під час польсько-радянської війни місто було захоплене поляками під час так званого Козятинського рейду, але згодом знову повернуте до більшовиків.Вже за СРСР у 1923 році Козятин став районним центром Бердичівського повіту, а у 1932 році зі зміною адміністративно-територіального поділу став районним центром Вінницької області.
Економіка: промисловість і бізнес
ВАТ «Козятинська швейна фабрика» міститься у приміщенні дореволюційного пивзаводу.
13 залізничних колій, 5 промислових і більш як 150 приватних підприємств (станом на сер. 2000-х років) забезпечують жваве економічне життя Козятина. Причиною стрімкого зростання міста було і лишається унікальне географічне розташування на перетині важливих залізничних магістралей.На території Козятина й околиць є поклади гранітів, цегельно-черепичної сировини, суглинків, родовища мінеральної води.Залізнична промисловість традиційно приносить понад 4/5 від усіх коштів у міський бюджет Козятина.Іншим важливим джерелом доходів є харчова промисловість, провідними підприємствами якої є ВАТ «Козятинський птахокомбінат» і ВАТ «Козятинхліб».У Козятині також розвинуті переробна і легка галузі промисловості, зокрема, функціонує ВАТ «Козятинська швейна фабрика».Для подальшого стимулювання підприємництва в місті створено оптимальну мережу ринкової інфраструктури. Також у Козятині діє розгалужена торгівельна мережа — від широкопрофільних універмагів до продуктових і господарських магазинів, в т.ч. міська мережа супермаркетів продуктів і побутової хімії «Обжорка» (дані 2008 року).У місті, зокрема в центрі, функціонують заклади громадського харчування — ресторани, кафе і бари, їдальні тощо.Замість занедбаного комунального готелю в Козятині функціонують 2 приватні готелі — при залізничному вокзалі (вартість кімнати на ніч складає бл. 10-12 долларів США) та маленький (на 4-6 номерів) готель «Ірина» у середмісті по вул. Леніна, влаштований просто на першому поверсі в міській 9-повірхівці (вартість проживання один день бл. 30 американських долларів).Станом на 2006 рік банківська сфера Козятина, що динамічно розвивається, представлена 9 фінустановами (переважно філії центральних київських банків і регіонального вінницького СКБ «Дністер»); у місті також діють 4 нотаріальні контори, 5 юридичних консультацій, аудиторська і страхові компанії; в Козятині зареєстровано понад 2,3 тис. суб'єктів підприємницької діяльності, з них бл. 2,1 тис. є фізичними особами.У жовтні 2003 року Козятинська Міськрада започаткувала проект міського економічного розвитку у співробітництві з фондом «Україна-США». Саме в рамках цієї програми на базі Козятинського птахокомбінату працює ТОВ «Еска Фуд Солюшнс», яке виготовляє м'ясні гамбургери для українських (і грузинських) ресторанів компанії «МакДональдз».Більш розширену інформацію про про яку-небудь козятинську фірму, підприємства, організації, магазин, бюро послуг і т.д. можна отримати з КОЗЯТИНСЬКОГО бізнес порталу http://kazatin.biz/, який є єдиним електронним бізнес порталом міста КОЗЯТИН.
Медицина
Козятинська залізнична лікарня
Охорона здоров'я в місті забезпечується функціонуванням 3 закладів медицини:Міська лікарня;Козятинська залізнична лікарня;Санаторій-профілакторій.Станом на 2006 рік ці медзаклади забезпечують 470 ліжок-місць, тобто на тисячу міського населення припадає бл. 17 ліжок-місць.В місті діє розгалужена аптечна мережа.
Освіта, культура, зв'язок і дозвілля
Міська музична школа
Мережа закладів освіти міста представлена державним професійно-технічним навчальним закладом «Козятинське межрегіональне вище професійне училище залізничного транспорту», 4 середніми загальноосвітніми школами, 2 загальноосвітніми навчально-виховними комплексами «Школа-дитячий садок», ліцеєм.Функціонує 5 дошкільних навчальних закладів, центр дитячої та юнацької творчості, дитяча музична школа.Культурне життя міста, переважно, є справою аматорів. Однак і за підтримки офіційної влади проводиться низка заходів, що мають значний суспільний резонанс. Так, 10-11 жовтня 2008 року вже вшосте відбувся відкритий чемпіонат з туристського багатоборства серед юних туристів-краєзнавців (під егідою відділу освіти Козятинської РДА).За адресою вулиця Грушевського, 15 функціонує музей історії міста Козятин.Міська преса представлена тижневиком «RIA-Козятин», яка налічує 10-літню історію і є солідним, як для райцентру, місцевим виданням, що видається у кольорі на 20 сторінках .У місті ще з радянських часів збереглась непогана книгарня (станом на листопад 2008 року). Діють міська (муніціпальна) і пришкільні бібліотеки.
Пам'ятник В.І.Леніну в центрі на тлі будівлі колишнього міського кінотеатру (зараз Будинок культури)
Телефонний зв'язок у Козятині забезпечує як національний монополіст «Укртелеком», так місто і покривається основними національними операторами мобільного зв'язку. Інтернет-послуги, крім «Укртелекому», надають приватні заклади.Сфера дозвілля нерозвинена. З 2 міських кінотеатрів, що функціонували ще наприкінці 1980-х рр. — в клубі біля залізничного вокзалу і міський у центрі міста, не функціонує жоден. Останній, міський центральний на вул. Леніна, було закрито на тривалу реконструкцію (по суті зруйновано) вже у 1990-х роках. Тепер у ньому зрідка проходять урочисті збори, постійно ж влаштовуються ярмарки-розпродажі.
Архітектура і пам'ятники
Забудова на центральній вулиці
Козятин не має значних пам'яток міської архітектури, адже більшість міської забудови, зокрема, центральної частини міста, відноситься до 1950-70 років ХХ століття. Однак у місті зберігається низка будівель дожовтевого періоду — перш за все, доволі розкішна будівля залізничного вокзалу (станом на 2008 рік у занедбаному стані), а також декілька споруд громадського призначення у середмісті Козятина, зокрема, будинок колишнього сінематографу і дім колишнього Акціонерного банку (останні дві будівлі в принципі можна було б віднести до модерну поч. ХХ ст., якби не спотворений жахливий зовнішній вигляд за сучасності).
Пам'ятник М.С. Грушевському на вул. Леніна
З 1991-го року в місті не споруджено жодного об'єкту комунальної власності; також у занедбаному стані перебуває житлове будівництво, натомість з сер. 2000-х деякого пожвавлення набуло комерційне (переважно торгівельне), в т.ч. і капітальне, будівництво.У центральній частині Козятина встановлено ряд пам'ятників — В.І.Леніну, монумент вічного вогню в пам'ять загиблих вояків у Другій світовій війні, на честь 50-річчя Жовтневої революції 1917 року (всі в радянський час).Вже за часів незалежності у 1990-х рр. разом з перейменуванням однієї з вулиць середмістя на честь М.С. Грушевського на центральній вулиці міста Леніна йому було встановлено чудовий пам'ятник.
Фрагмент будівлі Козятинського залізничного вокзалу (вихід до колій)