Блоги → Перегляд

Еней був парубок моторний і хлопець хоть куди козак... До дня народження Котляревського.

Четвер, 02:16, 10/09

Рейтинг
15 0
Переглядів
49099

0
0
0

Сьогодні – День народження Івана Котляревського.

«Занедбане й закинуте під сільську стріху слово, мов фенікс з попелу, воскресло знову… і голосно залунало по широких світах» (М.Коцюбинський про роль творчості І.Котляревського)

Сьогодні виповнюється 240 років від дня народження Івана Котляревського. Народився наш земляк, видатний український письменник, поет, драматург, засновник жанру бурлеску та травестії 9 вересня 1769 року в Полтаві.

Багато літературної спадщини він нам залишив, особлива подяка, звичайно,  за Наталку-Полтавку, дуже я її люблю :)

І Енея! Ох і люблю ж я Енея! Давайте згадаємо трішки славних козаків!

Еней був парубок моторнийІ хлопець хоть куди козак,Удавсь на всеє зле проворний,Завзятійший од всіх бурлак.Но греки, як спаливши Трою,Зробили з неї скирту гною,Він взявши торбу тягу дав;Забравши деяких троянців,Осмалених, як гиря, ланців,П'ятами з Трої накивав.Він, швидко поробивши човни,На синє море поспускав,Троянців насаджавши повні,І куди очі почухрав.Но зла Юнона, суча дочка,Розкудкудакалась, як квочка,Енея не любила - страх;Давно вона уже хотіла,Щоб його душка полетілаК чортам і щоб і дух не пах.Еней був тяжко не по серцюЮноні, - все її гнівив:Здававсь гірчийший їй від перцю,Ні в чим Юнони не просив;Но гірш за те їй не любився,Що, бачиш, в Трої народивсяІ мамою Венеру звав;І що його покійний дядько,Паріс, Пріамове дитятко,Путівочку Венері дав.

 

Побачила Юнона з неба,Що пан Еней на поромах;А то шепнула сука Геба...Юнону взяв великий жах!Впрягла в гринджолята павичку,Сховала під кибалку мичку,Щоб не світилася коса;Взяла спідницю і шнурівку,І хліба з сіллю на тарілку,К Еолу мчалась, як оса."Здоров, Еоле, пане-свату!Ой, як ся маєш, як живеш? -Сказала, як ввійшла у хату,Юнона. - Чи гостей ти ждеш?.."Поставила тарілку з хлібомПеред старим Еолом-дідом,Сама же сіла на ослін."Будь ласкав, сватоньку-старику!Ізбий Енея з пантелику,Тепер пливе на море він.Ти знаєш, він який суціга,Паливода і горлоріз;По світу як іще побіга,Чиїхсь багацько виллє сліз.Пошли на його лихо злеє,Щоб люди всі, що при Енеї,Послизли і щоб він і сам...За сеє ж дівку чорнобриву,Смачную, гарну, уродливу,Тобі я, далебі, що дам".

"Гай, гай! Ой, дей же його кату!-Еол насупившись сказав. - Я все б зробив за сюю плату,Та вітри всі порозпускав:Борей недуж лежить з похмілля,А Нот поїхав на весілля,Зефір же, давній негодяй,З дівчатами заженихався,А Евр в поденщики найнявся, -Як хочеш, так і помишляй!Та вже для тебе обіщаюсьЕнеєві я ляпас дать;Я хутко, миттю постараюсьВ трістя його к чортам загнать.Прощай же! Швидше убирайся,Обіцянки не забувайся,Бо послі, чуєш, нічичирк!Як збрешеш, то хоча надсядься,На ласку послі не понадься,Тогді від мене возьмеш чвирк".

(уривок з ч.I)

 

 

 

Коментарі

Шaнуймо!
Геніальний письменник! І Енея я теж люблю :)
Kable Zimbra 02:24
+4
Тож виховуймо Енеїв!
Вчера был в ресторане "Еней"! Посмотрел на картины, вспомнил Котляревського, помянул, а оказалось, что праздник то был какой! Вот уж , СПАСИБО! И поэту за творчество, и Наталочке за память!
Плюсик от дядьки!
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі