Блоги → Перегляд
Мітки Держава

Домінування олігархії в економіці тримається на силі держави

Четвер, 00:44, 19.11.09

Рейтинг
6 0
Переглядів
1036

0
0

“Домінування олігархії в економіці тримається на силі держави”, — ось думка багатьох аналітиків. Їхня логіка така: держава створює для підприємств олігархів монопольні умови, з одного боку надаючи їм виключні права розпорядження і власності, а з другого — ускладнюючи іншим економічним суб’єктам вихід на ринок (бюрократичною тяганиною) і можливість утриматися на ньому (несправедливими податками). Отож якщо усунути державу (бюрократів) з економічного життя, то в умовах вільного ринку “імперії” олігархів швидко перейшли б у руки справді ділових, вмілих людей, що змогли б налагодити виробництво. Наслідок з цього подвійний: по-перше, економіка швидко пішла б угору, а по-друге, була б встановлена справедливість — власністю володили б ті, хто найбільше того заслужив своїм вмінням налагоджувати виробництво і приносити найбільшу користь країні та нації. Але нерозкритим залишається інше питання. Якщо усунути державу, то чи зможуть в умовах вільного ринку зростати дрібні підприємства і чи зможуть їх власники зрештою подолати олігархів? Тут є підстави для серйозного сумніву. Досвід людства показує, що справді вільний ринок призводить до монополізму, як це і було в Європі та Північній Америці наприкінці ХІХ та першій третині ХХ століть. Цей же досвід показав, що вільність ринку може бути врятована лише за допомогою втручання держави. Серед багатьох різних заходів усі напрямки економічної думки визнають принаймні один — запровадження антимонопольних комітетів, які повинні перешкоджати компаніям захоплювати монополію на ринку (аж до примусового розділення монопольних компаній на кілька менших). Отже, державна бюрократія повинна запровадити певні критерії монополізму для кожної окремої галузі та визначити ринкові показники (спостереження за якими дає змогу вчасно визначити момент “настання монополізму”) і способи контролю і збору інформації. Нарешті, в антимонопольні комітети треба посадити кришталево чесних людей. І ось тут неминуче постає запитання: “Якщо олігарх міг підмазувати податкових інспекторів та депутатів, що перешкодить йому підплачувати бюрократам?” І не лише тим, що сидять в антимонопольному комітеті, а й тим, що визначають вищезгадані критерії, показники і способи. Таким чином, питання “допомоги” держави олігархам анітрохи не знімається. Вдавшись до такого переможного способу, як антимонопольний комітет, що, наче та чарівна паличка, мусив би все для нас вирішити, ми потрапляємо туди, звідки вийшли. Отже, практика підводить нас до нерозв’язного протиріччя: якщо усунути державу, то найбільші компанії захоплять монопольний стан на ринку і перешкоджатимуть зростанню недужих ще конкурентів, але якщо дозволити державне втручання, то воно призведе до підтримки державою монополій. Розв’язання цієї проблеми, очевидно, мусить проходити у три етапи: усвідомлення проблеми, пошуку коріння проблеми та винахід рецептів лікування. Проблему ми вже усвідомили. Тепер треба знайти її коріння.

Коментарі

К В 01:17
+2
Даже не знаю как отреагировать + или -. Значит + за то, что осознаёте – власть в стране принадлежит олигархии, НО – за, то, что считаете буд-то государство отделено от этой самой олигархии. Третья украинская республіка создавалась олигархией, формируется как олигархократическое государство и с победой Тимошенко или Януковича закончит таковое формирование.

+ за то, что понимаете – без либерализации экономики нет будущого для Украины как демократического , а не олигархократического государства, НО – за то, что считаете будто государство как механизм контроля и принуждения, находящийся целиком и полностью в руках крупного олигархического капитала отечественного, смешаного и зарубежного происхождения, является государством бюрократии. В Украине не бюрократия, а олигархократия.

«Отож якщо усунути державу (бюрократів) з економічного життя, то в умовах вільного ринку “імперії” олігархів швидко перейшли б у руки справді ділових, вмілих людей»

Ну, во-первых, государство не устраняется. Или Вы – анархист? А во-вторых, сам факт наличия крупного, олигархического капитала не является преградой для развития свободных экономических процессов в стране… если только в этой стране действуют демократические институты, а не их подделка.

Ну и прочее. Нет времени писать.
Невідомий користувач 03:10
+1
+1
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі