Блоги → Перегляд

Основи програми німецького ХДС. Ескізний переклад

П'ятниця, 11:37, 09.01.15

Рейтинг
0 0
Переглядів
2610

0
0

Ви про таке не чули – ескізний переклад? Я теж. Але от шукав-шукав ту програму українською, так і не знайшов. А хотілось подивитись, що там і як. Ну то взявся і переклав за допомоги Гугля. Тут треба зважити, що текст дуже специфічний і для його справжнього професійного перекладу треба бути в курсі актуального понятійного поля, відображеного в німецької і української політичній лексиці.

Я колись вже намагався знайти можливість зробити саме професійний переклад, про це тут: http://pkka.listbb.ru/viewtopic.php?f=2&t=49

Втім, як можна зрозуміти, та спроба була невдала. Перша. А це вже друга. Ні, я маю на увазі не власний переклад, наведений нижче. Він, як я його вже оцінив, є тільки ескізом, маркером питання, певним подразником. Адже я думаю, що принаймні три великі групи людей могли б на це зреагувати і стати у допомозі всім, хто цікавиться в Україні організацією, кухнею політики європейського ґатунку. А то, знаєте, дуже якось прикро чути від знайомих – і то фейсбуківців, активістів громадських організацій – що партії то є взагалі історично віджилий непотріб, що не можна на них сподіватись, що тільки позапартійна суспільна робота може нас врятувати. То може знайомство з реальною програмою реальної партії буде в цьому сенсі корисним? Може, приверне увагу до того, що гнітючі результати роботи нашої партійної системи пов'язані не за партіями як такими, а саме з конкретними їх реалізаціями? Які на конкретному прикладі німецького ХДС можна було б і переосмислити, знайти конкретні вади, а потім їх і здолати.

Але на кого ж я сподіваюсь, коли думаю про справжній професійний переклад? По-перше, це наші власні гуманітарії, що німецькою володіють і до того ж працюють саме в сфері суспільних наук. Чому б їм не зробити цю роботу в рамках якогось культурного проекту обміну досвідом чи просто так, у вільний час, як суспільно корисний внесок в розвиток нашого українського політикуму?

По-друге, є ж у нас Фонд відповідний, ось він: http://www.kas.de/ukraine/ukr/ Може йому до лиця було б це зробити? Чого вони не зробили це раніше, я, чесно кажучи, не розумію, навіть сподіваюсь трохи, що просто не знайшов текст, який все ж таки десь є. Ну то таке, не зробили раніше і не зробили, важливіше, щоб таки зробили якнайскорше.

Так є ж ще і третя велика група людей, що могли б бути зацікавленими в тому, щоб мати такий переклад. Це наші українські християнські демократи. В нас їх не бракує. Можна побачити їх тут: https://www.facebook.com/groups/320077494867761/

Ну все, преамбула вийшла завелика, та будемо сподіватись, що не марна. Будемо чекати і сподіватись, що хтось озветься, зголоситься на такий подвиг інтелектуального характеру. А тепер можемо вже подивитись, що ж німецький ХДС ставить в порядок денний своєї роботи?

===

Десять головних зобов'язань

1 Хто ми

Ми віддані нашим головним цінностям свободи, солідарності, справедливості і християнського образу людини. Ми прагнемо суспільства, в якому всі його члени поділяли б цінності німецької культури як базової.

2 Шлюб і родина

Ми хочемо підвищення середньої відвідуваності дітей в дитячих садках. Шлюбні відносини мають укріплювати родину.

3 Більше освіти для всіх

ХДС вимагає поєднання національних стандартів у сфері освіти, органічно поєднаних з ефективною автономією навчальних закладів. Ми також бажаємо поєднання початкової і середньої освіти з вихованням дітей.

4 Робота і достаток для всіх

Ми хочемо зробити захист від звільнення більш гнучким, захищеним в виробничих асоціаціях. Працівникам потрібно мати більше участі в управлінні і розвитку підприємств.

5 Соціальне забезпечення для всіх поколінь

Охорона здоров'я і соціальне страхування ми хочемо поставити на солідарну основу в поступовому, покроковому режимі. Захист від безробіття має бути пов'язаним з тривалістю виплат.

6 Охорона довкілля

Викиди парникових газів в Німеччині ХДС хоче довести в 2020 році до 30% зниження по відношенню до 1990. Частка відновлюваних джерел в балансі енергопостачання маємо.

7 Міцні фінанси – міцна Німеччина

Ми бажаємо запровадити категоричну і дієву заборону заборгованості на всіх рівнях. Система управління має бути зрозумілою, недорогою і справедливою.

8 Інноваційна Німеччина – достаток забезпечують дослідження

Ми хочемо довести витрати на дослідження та інновації з 2015 року до 4% валового внутрішнього продукту.

9 Свобода і безпека громадян

Ми за використання Бундесверу у внутрішніх ситуаціях високого ризику.

10 Німеччина в Європі і світі

Європейський Союз потребує нової договірно-правової бази. Ми прагнемо більше свободи для громадян і менше бюрократії. Крім того ми прагнемо розвитку трансатлантичного ринку між Евросоюзом і США.

===

Не буду коментувати. Зверну тільки увагу на те, що назва: зобов'язання. 10 зобов'язань. Не вимог до влади – нехай вона виконує. Не обіцянок – ви нас оберіть, а ми вже потім вам все зробимо якнайкраще. Зобов'язання. Мене це дуже потішило. Бачте, вже є користь.

Кортить порівняти з нашими? Мені теж. Не проблема: http://cx.mk.ua/progrum/ Але то вже інша історія, відкладемо на потім.

===== Додаток ======

Das neue CDU-Grundsatzprogramm: Zehn zentrale Forderungen

1 Wer wir sind: Wir bekennen uns zu unseren Grundwerten Freiheit, Solidarität, Gerechtigkeit sowie zum christlichen Menschenbild. Wir wollen eine Gesellschaft, in der sich alle auf den Boden der Leitkultur in Deutschland stellen.

2 Ehe und Familie stärken: Wir wollen den Kindergartenbesuch mittelfristig beitragsfrei anbieten. Das Ehegattensplitting soll zu einem Familiensplitting ausgebaut werden.

3 Mehr Bildung für alle – von Anfang an:Die CDU fordert verbindliche nationale Bildungsstandards für alle, verbunden mit mehr Autonomie für die Schulen. Darüber hinaus wollen wir frühkindliche und schulische Bildung stärker verzahnen.

4 Arbeit und Wohlstand für alle: Wir wollen den Kündigungsschutz flexibler und betriebliche Bündnisse rechtssicher gestalten. Zusätzlich sollen Arbeitnehmer stärker am Kapital und Erfolg der Unternehmen beteiligt werden.

5 Soziale Sicherheit für alle Generationen: In der Gesetzlichen Krankenversicherung und der Pflegeversicherung wollen wir schrittweise solidarische Prämienelemente einführen. In der Arbeitslosenversicherung will die CDU die Bezugsdauer des Arbeitslosengeldes an die Dauer der Beitragszahlung koppeln.

6 Für eine lebenswerte Umwelt: Die CDU will die Treibhausgasemissionen in Deutschland bis 2020 um mindestens 30 Prozent gegenüber 1990 senken. Zusätzlich streben wir in der Energieversorgung bis zum Jahr 2020 einen Anteil regenerativer Energien von 20 Prozent an.

7 Solide Finanzen, solides Deutschland: Wir wollen ein grundsätzliches Neuverschuldungsverbot auf allen Ebenen. Für das Steuersystem gelten die Grundsätze: einfach, niedrig, gerecht.

8 Neugieriges Deutschland – Forschung sichert Wohlstand: Wir wollen die Ausgaben für Forschung und Entwicklung bis 2015 auf vier Prozent des Bruttoinlandsprodukts steigern.

9 Freiheit und Sicherheit für die Bürger: Wir wollen den Einsatz der Bundeswehr im Innern bei besonderen Gefährdungslagen.

10 Deutschland in Europa und der Welt: Die Europäische Union braucht eine neue vertragliche Grundlage. Zusätzlich wollen wir mehr Freiheit für Bürger und Unternehmen durch weniger Bürokratie. Ferner setzen wir uns für einen transatlantischen Markt zwischen der EU und den USA ein.

Коментарі

Є продовження теми: http://politiko.ua/blogpost121853
Друзі, радий дати більш цінне посилання: http://www.kas.de/ukraine/ukr/publications/15839/
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі