Блоги → Перегляд

Про вміння вірно брехати

Вівторок, 18:23, 28.02.17

Рейтинг
0 0
Переглядів
2171

0
0

'Як зазначив Валерій Соловей у своїй дуже корисній книзі "Абсолютное оружие", є два головних напрямку дієво засерети моск:

- тиснути на стереотипи та

- тиснути на марновірства .

Засобів це зробити існує чимало. Вмілий політтехнолог може вірно підібрати ключик до найхитрішого ідеологічного замка. Ви можете й не помітити, як вас починають використовувати у чиїхось цілях. Ви можете залишатися при думці, що то ви самі дійшли до певних висновків. А насправді, вас просто майстерно підвели до цього, обережно ткнули носом, і зробили все, щоби ви не помилилися у своєму виборі. Головне, щоби останній крок був за вами.

 

*Апеляція до авторитету*

Часом люди з радістю розміщують на своїх сторінках у соцмережах гарно оформлені вислови, що які приписують певним мислителям, діячам та іншим відомим особам. Але чи перевіряєте ви, чи справді ці слова належать персоні, який їх приписують? Дуже часто таким чином лише формують потрібне психологічне поле для формування певної громадської думки. Раніше було достатньо у підтвердження якогось положення навести кілька відповідних цитат з Біблії чи Леніна. При чому не важливо при яких обставинах і як вони були написані.

14085274448986.jpeg

*Троянський кінь*

Це коли під прикриттям цілком очевидних та справедливих тез вам впарюють бозна що. Приклад: "Блокада потрібна щоби примусити бойовиків звільнити полонених". Усі згодні, що визволення заручників – це дуже корисна справа. Але при цьому більшість забуває ретельно проаналізувати запропонований метод досягнення цієї святої мети. Бо, головне, звільнити полонених. Будь як. Треба прийняти участь у цій великій акції. (Хтось і справді просто вірить у дієвість такого засобу, а хтось розуміє, що то – дурня, але все одне підтримує, що би потім сказати: "Я робив все, що міг").

troyanskij-kon.jpg

*Маніпуляція цінностями*

У совєтські часи шанування ветеранів війни було доведено до статусу святого. Тезою "Мі за вас воювали, а ви…" можна було розтрощити будь яку позицію, що хоч трохи відрізнялася від потрібної. Скажімо допитливий юнак задає якесь незручне питання ("Чому обіцяли у 80ті роки комунізм, а його досі нема?" або "Чому джинси у всьому світі вважаються звичайним повсякденним одягом простих людей, а в нас їх вважають буржуазною модою?"). І тут підіймається сивий дід з кольоровими колодками на весь піджак: "Да ти, шмаркачу, розуміє на що замахнувся?!"… Далі хлопець автоматично потрапляє до поганої категорії. А між тим воювали різні – й хороші, й погані; мужні та боягузи; були серед них мудрі та пустуни. Ветеран міг бути алкоголіком, грабіжником, садистом, просто аморальною особою – проте на все це закривали очі, бо нізя. Саме й зараз: "Блокаду підтримують ветерани АТО". Скільки? Невже всі? Хто опитував? І де доведено, що, якщо хтось був учасником війни, то він вже втратив право банально помилятися?

veteran.jpg

*Експертна оцінка*

Багато хто бачив фільм "Великая тайна воды ", у якому розповідається про надзвичайні властивості води. У фільмі у якості експертів виступають два вчених. І не просто – а два цілих доктора наук. Хто може сумніватися у тому, що це розумні люди, обізнані у таємницях вивчення Всесвіту. Нікому навіть на думку не спадає, що у самих наукових колах сміються: де два вчених, там три теорії, які суперечать одна одній. Більше того, наявність вченого ступеню зовсім не означає, що його носій фахівець у всіх царинах знань. І мало хто звернув увагу, що один з цих світочів – доктор біології, а другий – медицини. Тим часом існує чимало оцінок їхніх тверджень від не менш титулованих фізиків та хіміків. Вони спростовують тези фільму. Але чи багато людей про це знають? А навіщо?

Так саме і з блокадою Донбасу. Виступають політики, гуманітарії, журналісти, військові, письменники, навіть деякі вчені – кажуть проблему дефіциту пального можна легко розрішити. А хтось прислуховується до оцінки технарів? І не абияких, а саме тих, хто поставлений перед необхідністю здійснювати те, що інші набазікали? Слід зауважити, що тут, зрозуміло, теж можуть бути не достатньо об'єктивні твердження, бо комусь просто ліньки це робити, хтось може бути не досить готовий до таких подвигів, хтось у своїх цілях може перебільшувати проблему. Але все одне експертами тут, у першу чергу, мають бути теплоенергетики, що які експлуатують агрегати. А їх спитали?

ekspert-1.jpg

*Спам*

Відома техніка, коли конкретна альтернативна думка просто закидається вагомими купами некорисної інформації. При чому вона може бути і не в тему. Якість тут взагалі не обов'язкова – головне кількість. Навіть можна приводити з різних джерел ті самі голослівні твердження одних і тих же осіб. Мета: викликати інформаційне перевантаження. Опонент просто потопає у цьому лайні.

*Флуд*

Схоже на попередній метод, тільки відзначається тим, що завалюють не сторонньою інфою, а просто пишуть будь-що. Як починаєте відбиватися, то просто марнує час А в стороннього спостерігача спрацьовує інформаційний захист – він припиняє розібратися, хто правий, і втрачає інтерес до дискусії. Це так саме, як багатьом притаманно вимикати звук в телевізорі під час реклами. Таким чином блокуються і опозиція, і ті, хто не визначився.

*Оф-топ"

Практика відволікання від заданої теми. Звичайна провокація, щоби примусити опонента втрачати енергію на сторонні питання та вигадані проблеми. Спочатку вам упихають думку нібито існує якась справа, що пов'язана із тією, що розглядається. А потім центр уваги переноситься на неї. Економічні та фінансові стосунки в ОРЛДО у більшості так чи інакше пов'язані з російськими вливаннями. Але питання блокування кордону з РФ взагалі не розглядається. Це незручно, небезпечно, та і взагалі не може бути на даному етапі виконано. А от сидіти на рейках на підконтрольній території, де не стріляють, де можна легко забезпечити підвіз їжі та чергових блокувальників без загрози життю – то за таких умов можна розігрувати з себе патріотів та героїв.

*Тролінг*

Витончений троль може зовні погодитися з опонентом, зробити вигляд, що просто чогось не розуміє та хоче розібратися. Коли ви розслабитися та розкриєте карти, знайде найслабкіше місце у ваших доводах, та почне давити на нього. Причому ви можете просто випадково обмовитися чи невдало висловитися (що насправді у вашій позиції не має вагомого значення). Але троль обов'язково цим скористується, роздмухає це до вселенського розміру та зробить з вас дурня в очах інших. Грубий тролінг може зводитися до звичайних образ та переводу розмови на особистості. Загалом в арсеналі троля може бути цілий спектр засобів загнати вас у приготовану ним пастку.

376894_original.jpg

*Шокова навала*

Для цього треба знайти гучний вислів, на який обов'язково станеться негативна реакція. Не потрібно, щоби це було істиною. Головне, щоби воно нею здавалося. "Торгівля на крові" – вражає та викликає обурення. Більшість не розбиратиметься у тому, наскільки це відповідає реальності. Це як "розп'ятий хлопчик", "застрелена вагітна", "кривав хунта", "укропівські карателі" та таке інше. Тут треба брехати впевнено, з чесними очима і не зупинятися…. Як це робить Дмитро Кисельов. На переважну більшість лохів діє досконало. Це фактично не можливо спростувати, бо люди здатні вірити в найабсурднішу брехню більше, ніж в її розвінчання. Психологічно спрацьовує штамп, що як виправдовуються, то значить тут точно щось є. І, крім того, з цим важко розлучитися – ба воно влучно звучить.

Фактично податки, що стягують з підприємств сепаратисти, навіть на половину не покривають витрат на підтримку функціювання громадянської інфраструктури. РФ змушена весь час покривати цю нестачу. А от на виплати бойовикам та на озброєння ці кошти взагалі не потрапляють (бо їх у порівнянні з цим мізер) – все цілком забезпечується Росією. Навіть прибутки з відтиснутого Захаром "АТБ" ідуть лише на особисте збагачення його володарів. То де тут "торгівля на крові"? А я зараз скажу. Справжня торгівля на крові йде через офіційний україно-російський кордон. От де вона насправді відбувається. Бо саме Раша є джерелом фінансування війни. А ми тим часом транспортуємо "кривавий газ" до Європи, щоби нам його трішки продали узад, і щоби потім дехто зміг вважати його альтернативою донбасянському вугіллю. То де справжнє зло?

11231.jpg

*Навішення ярликів*

Можна заявити, що якщо ви проти блокади, то ви або щось маєте з контрабанди, або підтримуєте Ахметова, або рашиський бот. Прості пояснення працюють за принципом леза Оккама дуже дієво. Головне обрати вірні формулювання. Не п'є – значить закодований алкаш. Оминає дівчат – гомік. Має кілька залицяльників – шльондра. Поводиться оригінально – дурепа. Прикладів безліч. Головне, що, коли більшість пересічних громадян отримує спрощене пояснення, швидко заспокоюється, та приймає це як істину.

*Нав'язування думки*

За принципом Йозефа Геббельса, щоби пропаганда мала успіх, вона має бути примітивною та увесь час повторюватися. Люди звикають до певних шаблонів, і надалі не просто сприймають їх як істину, вони хочуть їх чути і далі. ("Рожевому довіряй – плям більше не май", "Ваша кицька хоче віски"…) Психологами доведено, що найабсурднішу думку можна нав'язати, якщо її головну ідею втиснути у формулу, яка розміряним спокійним голосом викладається за 4-10 секунд. Реклама харківського Фітоседу ("Треба заспокоїтися") у цьому майже бездоганна – вона триває лише 11 секунд, за які слоган емоційно повторюється тричі.


______________

Це далеко не все. Бо засобів викликати у вас розчарування у якихось одних положеннях, і, навпаки, - довіру до інших, існує кілька десятків. (Вони описані у спеціяльній літературі, і досвідчені фахівці весь час користуються ними). А наведені приклади їх застосування у разі т.з. блокади, це лише епізод. І застосували їх зовсім не ті публічні особи та активісти, що виступали офіційними її організаторами – за ними ховаються вмілі ляльководи, які використовують їх усліпу. То саме вони попередньо забезпечили у ЗМІ та соцмережах інформаційний тиск на Ахметова, вони сформулювали потрібні для розкрутки тези, навіть, можливо, що вони через підставних душ оплатили акції. І допоки ми не знаємо їхніх справжніх цілей, важко зрозуміти усю глибину заплянованої інтриги.

Тому, панове, не приймайте (як заповідав Буддга) будь-що на віру, все ретельно досліджуйте, аналізуйте та робіть висновки.

 

Література:

1 Валерий Соловей "Абсолютное оружие. Основы психологической войны и медиаманипулирования". М.: Эксмо. 2015

2 Виктор Сороченко. Энциклопедия методов пропаганды. Информационный ресурсный центр по практической психологии "Пси-фактор".

3 Сергей Кара-Мурза. Манипуляция сознанием. К.: Орияны. 2000

 

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі