Блоги → Перегляд

Шлях СБУ: проєвропейські реформи чи подальше "ручне" керування?

П'ятниця, 20:29, 14.04.17

Рейтинг
1 0
Переглядів
1654

0
0

Служба Безпеки України - є найзакритішою силовою структурою нашої Держави, і саме тому, реформувати її вкрай складно, бо безліч речей які там відбуваються - знаходяться або під грифом "таємно", а документи і розпорядження -  під грифом "для службового користування". Коротше кажучи - неякісна нормативно-правова база.  З якого боку підійти, аби розпочати якісні зміни - уявлення має далеко не кожен, навіть всередині структури.

До неякісної нормативно-парвової бази, можна сміливо додати ідеологічну складову. 26 років роботи за лекалами КГБ, а подекуди навіть МГБ СССР - призвели до того, що моральний та патріотичний дух особового складу - вкрай низький. Єдиний, хто принаймні намагався змінити систему зсередини був Валентин Наливайченко, провівши солідну роботу з деКГБізації та розкриттю архівів КГБ, планував подальше реформування відомства, та все ж - для влади "обкатана" машина краща за новий автомобіль, перевчитися з ручного керування на автомат важко.

На мій погляд, європейська спецслужба має вміти інтегруватися в суспільство з яким працює, має відчувати його ментальні та культурні особливості, враховувати політичну і економічну ситуацію в країні та розуміти для чого власне, вона інтегрується і яку мету переслідує. Натомість, через роботу за методичками КГБ, для СБУ, суспільство в яке вона інтегрується - апріорі вороже, адже інтегрування відбувається не заради співпраці і розуміння ситуації, а виключно заради збору інформації, зібрання компроматів та створення агентурних мереж "секстотів". В цьому і є найголовніша проблема, яка потребує осмислення, реформування, а подекуди й викорінення.

Якщо брати міжнародний блок питань, то в принципі, СБУ відповідальна за іноземні механізми втручання у внутрішні справи та у внутрішню політику нашої Держави, проте, як ми бачимо, у СБУ не дуже то й виходить боротися із зовнішніми механізмами втручаннями у наші справи, зокрема у сфері інформаційної безпеки. Чого варта хоча б ситуація з телеканалом "Інтер", який регулярно допускає в ефірі антиукраїнські та просто антипатріотичні випади. Навіть депортація шеф-редактора каналу, росіянки Марії Столярової - ситуацію не виправила. Знову ж таки, варто повернутися до того, що у співробітників СБ - низький рівень патріотичного виховання, тому для багатьох з них "голубой огонек" чи ще якась проросійська чи просовєтська провокація - насправді є ментальною нормою.

Враховуючи навіть вищенаведені факти, а насправді їх набагато більше, можна з упевненістю сказати, що СБУ зараз - є стримуючим фактором для просування України в бік ЄС. Такий от парадокс: власна спецслужба гальмує Державу якій вона служить...

Тому необхідність реформування відомства просто зашкалює. На мій погляд, найпершим пунктом має стояти відмова Президента України від політики "ручного керування" відомством через абсолютно підконтрольного Голову Василя Грицака. Як наслідок - Грицака потрібно змінити.

Далі: продовжити курс на деКГБізацію та оновлення особового складу, ба навіть омолодження особового складу. Зараз в Україні Національно-Визвольна Війна, і вона породила дуже багато талановитих, сучасних та водночас досвідчених як командирів так і розвідників, контррозвідників, штурмовиків. Залучення молодих та дієвих Патріотів та Націоналістів - однозначно сприятиме реформуванню спецслужби.

Ну і наостанок: допустити для обговорення проблеми реформування СБУ громадськість, чим вже продемонструвати зміну ставлення як до внутрішнього "життя-буття" найзакритішої силової структури так і зміну ставлення до суспільства. яке з "ворожого середовища" має перетворитися на партнера у захисті Національної безпеки.

Все це - необхідно робити вже зараз, аби не стати заручниками "власної" спецслужби у найвідповідальніший цивілізаційний момент, а саме вступ до ЄС та НАТО. Цікаво, для СБУ НАТО й досі "ворожий блок"?

 

Коментарі

mart mart 21:04
+1
якби був нормальний президент--він би почав від розформування . але цей буде тільки використовувати для боротьби з особистими конкурентами
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.