Блоги → Перегляд

В ці дні 100 років тому. Канізьке повстання.

Понеділок, 10:26, 28.05.18

Рейтинг
5 0
Переглядів
2270

0
0

В кінці 1917 року РІА (Російська імператорська армія), що тримала фронт з австро-німецькими військами почала стрімко розпадатись. Солдати, котрим обридла війна, залишали фронт, спочатку поодинці, потім групами, а далі цілими частинами. Німецько-австрійське командування не могло не скористатись таким станом справ і 18 лютого 1918 року розпочало наступ по всьому фронту від Риги до Бессарабії, внаслідок чого з початком весни значна частина України вже була окупована ними.

Населення окупованих територій особливого спротиву не чинило і зустріло окупацію з цілковитою байдужістю, після місяців потрясінь, безвладдя, бандитизму і неприхованого насилля, була хоч якась надія на «рехт унд орнунг», що обіцяли збереження життя і майна.

29 квітня 2018 року в Києві пройшов Всеукраїнський хліборобський з'їзд що фактично був безкровним державним переворотом, він проголосив скинення Центральної ради та обрання гетьманом України Павла Скоропадського. Гетьманська влада, що трималася на багнетах окупантів, відновила право приватної власності та повернула землю колишнім власникам.
Німеччина та Австро-Угорщина, вже четвертий рік вели виснажливу війну на два фронти і перебували не межі гуманітарної катастрофи через брак продовольства, його вдосталь могла надати тодішня житниця Європи -Україна. Вже 15 травня уряд України підписує з Німеччиною та Австро-Угорщиною договір про надання останнім позики (!!!) в розмірі 400млн. крб. (!!!). По всій Україні розпочався збір продовольства для потреб Берліну і Відня.

inart_444242_1.jpg Українські селяни, що вже встигли побути власниками земельних наділів і ковтнути повітря свободи не могли змиритись з таким станом справ і по Україні прокотилась хвиля стихійних селянських бунтів, один з таких проявів спротиву відбувся 100 років назад і увійшов в історію під назвою Канізьке повстання.

Приводом до початку збройного повстання стала розправа окупаційних військ над селянами села Павлівки Єлизаветградського повіту куди повернувся колишній поміщик П. Лупенко і виявив, що селяни розікрали його майно. Село було оточено, спалено дві хати, а винних у крадіжці привселюдно побили кийками і шомполами. Після того як австріяки залишили село розлючені мешканці Павлівки вбили поміщика та управителя його маєтку і передчуваючи швидку розправу за свій вчинок звернулись за допомогою до селян сусіднього Каніжа де розташовувався збройний загін самооборони села, що і став ядром повстання. За рахунок селян із сусідніх сіл Веселівка, Павлівка та Арсенівка, що приєдналися до виступу, кількість бійців у загоні збільшилося до 700 чоловік. 20 травня цей загін зненацька напав і розгромив австрійсько-німецький підрозділ, розташований у селі Веселівка, при цьому повсталі заволоділи кіньми, зброєю і боєприпасами окупантів. Окрилений успіхом загін повстанців, що вже виріс до 3000 чоловік повів наступ на село Арсенівку, де були зосереджені основні сили окупантів, але краще організовані і озброєні австріяки змогли відбити наступ і повстанці змушені були повернулись до Каніжа.

В наступні дні, скориставшись затишшям, німецько-австрійське командування провівши розвідку і підтягнувши до Каніжа дві дивізії оточило повстале село, а 3 червня австрійський каральний загін вдерся до Каніжа. Все чоловіче населення села зігнали за огорожу церкви. Учасників повстання було виявлено; вже того ж дня о 20 годині вечора перших 60 чоловік відведено у поле й розстріляно. Частину арештованих селян відвезли до села Володимирівка в маєток поміщика Таранухи і теж розстріляли. Загалом, було страчено 117 осіб, 109 з яких розстріляно, а 8 - в ніч на 4 червня повішено на крилах вітряка, біля якого повстанці були оточені.inart_444242_2.jpg

1500 повстанців змогли прорвати кільце оточення і відступити до лісів Київської губернії.

Про цей епізод в історії України нагадує скромний пам'ятник учасникам повстання, встановлений біля канізької школи.

inart_444242_3.jpg

 

Коментарі

mart mart 18:09
+1
такої дурості що наші люди в Києві робили з владою---ще пошукати.
і тепер подібно.
нема єдності.
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі