Блоги → Перегляд

Курс України в НАТО і ЄС, а до чого він приведе?

Середа, 13:11, 27.02.19

Рейтинг
0 0
Переглядів
891

0
0
У цій статті згадуються

Курс України в НАТО і ЄС, а до чого він приведе?

Нещодавно Верховна рада закріпила курс України щодо членства в Європейському союзі та НАТО і звичайно в суспільстві знову постали розбіжності у думках щодо вступу у дані союзи. Але для того щоб прийняти правильне рішення, потрібно сім раз подумати та один раз зробити. Тому слід почати розбиратися у складеній ситуації і в цьому допоможе історія – політика минулого, яка є циклічна і має властивість повторюватися.

Членство у НАТО

Ми знаємо, що НАТО – це північноатлантичний альянс, який був заснований у 1949 році і в який входять країни Північної Америки та Європи, а тепер і всього світу. Головна мета альянсу -утримання миру на цій планеті.

Перший плюс для України є те, що вступивши у блок вона зможе зупинити просування Путіна в глиб нашої країни. Бо в разі нападу на країну члена НАТО всі інші учасники союзу вступають на її захист.  Проте не має ніякої гарантії, що Донбас і Крим буде повернуто. Прикладом є Будапештський меморандум 1994 року, який можна вважати уже недійсним. Його Україна підписувала будучи третьою у світі по кількості одиниць ядерної зброї. А підписували з США, Британією, Росією і саме останні його порушили. Згідно цього меморандуму Україна добровільно підлягала ядерному роззброєнню, а країни-гаранти, які вище перелічені, повинні визнавати, поважати та не посягати на суверенітет України. І в разі агресії проти нас від будь-якої іншої країни вступити на захист. Та всі добре памятають події 2014 року, тому, вважаю, не потрібно пояснювати чому його можна вважати недійсним. Проте потрібно сказати «дякую» двом першим президентам – Кравчуку і Кучмі та особливо останньому, який підписував цей документ з боку України. А питання роззброєння України піднімали і почали процес ще з Кравчука. Жаль, що вони тоді принципово не відмовилися від цього і їх історія нічому не навчила. Знаючи, що твій сусід Росія, яка сотнями років гнобила українців та підписати з ними угоду –  це повна дурість, і думати, що так званий «братній народ» не піде на тебе війною. І тут я згадав слова канцлера Німецької імперії Отто фон Бісмарка: «Угоди з Росією не варті й паперу, на якому написані». І він таки був правий, мов у воду дивився. Також слід не забувати, що були і інші сусіди, бажаючі відкусити ще якийсь кусочок України. Польща, яка досі поглядає на Галичину і Волинь, Угорщина - на Закарпаття, де кожного року можна чути, що їхні «праві» поширюють листівки про приєднання. Румунія - на Буковину, яка займається тим, що й Угорщина. Тому, я думаю наявність ядерної зброї була б стримуючим фактором для сусідів. Україні потрібно піднімати питання про ядерну зброю.

Та навіть, якщо Україна і стане членом НАТО, то це їй не дасть гарантії, що Путін не піде в наступ. А тут можна провести паралель з Польщею та Гітлером і Лігою Націй так званим батьком НАТО (не плутати з футбольним турніром). Ліга Націй була утворена в 1919 році після завершення Першої світової війни та її головна мета була підтримання миру у світі, запобігання черговій світовій війні. Нагадує дещо? Це було те ж теперішнє НАТО, яке було ліквідовано в 1946 році, коли стало зрозуміло, що таки була нова світова війна і сенсу тримати цю організацію не було, бо вона не виконала своєї місії. В цю організацію входили країни Європи та Америки, які брали участь в Першій світовій. І тут можна навести яскравий приклад для України. Станом на перше вересня 1939 року, коли почалася Друга світова, Німеччина (вийшла з Ліги Націй в 1933 з приходом до влади Гітлера) напала на Польщу, яка була діючим членом цієї Ліги. За регламентом всі інші члени Ліги повинні стати на захист Польщі, а в реальності Британія і Франція (країни-засновники) тільки оголосили війну на дипломатичному рівні та до активних дій не перейшли. Вони злякалися Гітлера і не хотіли почати нову війну у Європі, тому Польща, наголошуючи(!), будучи членом Ліги Націй була принесена у жертву, а згодом і Чехословаччина, Данія, Бельгія, Голландія, Норвегія.

Зараз та ж історія, тільки персонажі інші. Будапештський меморандум це і є те членство Польщі у Лізі Націй, яке її не вберегло, а Британія І Франція особливо не кинулися її захищати. США і Британія в 2014 році аналогічно відреагували на напад Путіна на Крим і Донбас, який уявив себе Гітлером. Тому членство України в НАТО не є гарантією миру для неї, а потрібно піднімати питання про повернення ядерної зброї та повне переозброєння армії. І головне не надіятись на когось, бо як історія Другої світової показує, ти сам за свою шкуру воюєш!

Але це ще не все! Країна-претендент повинна щорічно подавати інформацію про власний економічний стан. Cтати членом НАТО не просто, деякі країни витрачають на це не тільки роки, а й десятки років. Нині претендентами на вступ є Боснія і Герцеговина та Македонія. Боснія уклала план дій щодо членства ще в квітні 2010 року. Укладення плану дій щодо членства є обовязковим і країна-претендент повинна вирішити такі питання:

- Політичні та економічні питання

- Оборонні та військові питання

- Питання коштів («найулюбленіше» для нашої влади)

- Питання безпеки

- Правові питання

Виконавши ці всі пункти та купу підпунктів певна країна може стати членом Альянсу. А український парламент тільки закон прийняв про напрям на членство, а до «плану дій щодо членства» Україні «як до неба рачки». До речі, Македонія другий претендент на вступ, узгодила «план дій щодо членства» ще в квітні 1999 року, уже в квітні цього року буде 20 років, «ювілей» як не крути. А проблемою є член НАТО – Греція, яка блокує вступ Македонії у Альянс. А блокує через назву, бо на півночі Греції неподалік прекрасного міста Салоніки (звичайно хто ознайомлений з картою Європи) знаходиться історичний регіон Македонія, та, з якої батько Александра Македонського – Філіп почав завоювання Еллади, тобто Греції, а розширював його завоювання уже славнозвісний син. Тому для греків використання назви їхнього регіону колишньою югославською республікою є образою. І з ними можна погодитися, бо в тих «македонців» 60% населення – словяни, які ніякого відношення до історичного грецького регіону не мають. Просто на півдні Македонії певна частина території, колись відносилася до цього регіону їх південних сусідів греків. А останні роки колишні югослави, активно піднімають питання про перейменування країни, наприклад в республіку Північна Македонія, хоча вони генетично відносяться до болгар, і думаю, їм потрібна словянська назва країни, щоб далі не ображати греків, які нарешті би зняли свій «бан» на вступ Македонії в НАТО і Європейський союз. Так само, коли Україна пройде «всі кола пекла» для вступу, хтось може з учасників Альянсу заблокувати вступ з певних причин.

Є ще одна проблема для нашої влади. Країна – член щорічно вносить фінансові внески на користь НАТО в так званні «оборонні бюджети». Я думаю, що не всім це сподобається. Бо паралельно отримуючи транші від МВФ, які з часом потрібно буде повертати, а тут ще треба робити внески в діяльність Альянсу. Також слід згадати, що кожен член НАТО обовязково бере участь у будь-яких конфліктах на цій планеті, де присутні інтереси Альянсу. Тобто, якщо в Сирії продовжуються бойові дії, а там присутні війська НАТО, то Україна змушена буде відправляти своїх солдатів для досягнення миру. І це не тільки Сирія, а будь-яка країна світу може бути. Тому якщо хтось думає, а таких багато, що вступ України в Альянс зупинить кровопролиття на Донбасі і настане мир та більше українські солдати гинути не будуть, то вони глибоко помиляються. Україна в обовязковому порядку буде посилати своїх миротворців в будь-які «гарячі» точки, де задіяні сили Альянсу. А туди вони будуть летіти не на курорт, а на війну. І знову будуть гинути чиїсь сини, батьки, чоловіки, брати в далеких краях і невідомо за що. А ні! Скажуть для досягнення миру на нашій планеті. Українцям потрібно бути готовими, посилати своїх синів на війну в будь-який куточок світу. От така ціна членства в НАТО, та й тут ще не всі «за» і «проти» викладені, а тільки головне. Тому нехай кожен думає чи таке потрібне НАТО Україні, але перед тим потрібно до свідомості українців донести всі плюси та мінуси членства, а саме «розжувати» та провести референдум.

Членство у Європейському союзі

Європейський союз це – економічний та політичний союз, Який складається з 28 держав-членів. Формування цього союзу почалося ще з 1948 року – Брюссельських угод, а офіційним роком заснування є 1957 рік. Кожна країна-кандидат повинна відповідати Копенгагенським критеріям, які були укладені в Копенгагені у червні 1993 року. Було встановлено три основних критерії:

- Політичні – гарантія демократії та верховенства права і дотримання прав людини. Держава повинна бути з демократичним режимом і поважати декларацію прав людини.

- Економічні  – наявність ринкової економіки. Також здатність місцевих виробників витримати конкуренцію в рамках союзу.

- Членські – виконання зобовязань.

Під час переговорів про приєднання з країнами-кандидатами, відбувається регулярний моніторинг дотримання Копенгагенських критеріїв. На основі даних моніторингу ухвалюються рішення про приєднання та час приєднання країни, і дії, які необхідно перед тим здійснити.

Також ще є такі критерії:

- Законодавчі – узгодження власного законодавства з актами ЄС.

- Географічні – країна повинна знаходитися у географічних межах Європи, також може мати території за межами Європи як наприклад Франція має Гвіанну в Південній Америці. Її територія також відноситься до ЄС.

Звичайно в членстві ЄС є ряд плюсів. Між країнами цього союзу і Україною буде вільне переміщення активів, товарів, людей. Тепер не потрібно буде, як кажуть «350 документів і дозволів», особливо для товару чи продукції. Легше буде офіційно влаштуватися на роботу чи навчання в будь-яку країну ЄС. Буде одна спільна валюта – євро. Можна буде без візи подорожувати в межах Союзу. Та проте є ряд мінусів і здається, що він таки більший. Найбільшим мінусом для України буде економіка. В одному із Копенгагенських критеріїв є наявність ринкової економіки та найголовніше, здатність місцевих виробників витримати конкуренцію в рамках Союзу. Якщо перше уже в нас є, то друге нажаль відсутнє. Не всі підприємства, які виробляють певну продукцію можуть відповідати вимогам і стандартам ЄС, не говорячи про якусь конкуренцію. Припустимо Україна стала членом ЄС, а її інфраструктура промисловості легкої та важкої, вимагає великі капіталовкладення для того щоб підприємства могли виготовляти і випускати конкурентну продукцію в межах Європейського союзу. А влада в нас неохоче займається цим питанням і в результаті продукція з Німеччини, Польщі, Чехії, Франції, Італії заполонить український ринок, остаточно витіснивши місцевих виробників. А їм згодом буде дуже складно «відвоювати» свої позиції навіть на власному ринку, не згадуючи навіть про інші країни. По-друге, гривня буде поглинена євро і цінова політика в країні буде відштовхуватися від загального курсу, а те що наша економіка буде відставати, то це таке! А чому буде відставати, бо промисловість не розвинена, вимагає капіталовкладень. Робочих місць буде не багато, бо більшість підприємств не витримавши конкуренції закриються або будуть викуплені іноземними інвесторами. По-третє, ще більше молодого чоловічого населення виїде на заробітки та будуть працювати на заводах, фабриках, будівництві в інших країнах ЄС. Україна відразу всім роботи та високих зарплат не дасть, проте членство спростить процес перетинання кордону і збільшить можливості для роботи заробітчанам в інших країнах Союзу. По-четверте, в Україні за безцінь будуть продані збанкрутілі підприємства іноземним інвесторам, а якщо ще й скасують мораторій на продаж землі іноземцям, тоді наші чорноземи потраплять їм в руки. По-пяте, Україні потрібно буде регулярно приймати біженців з Близького Сходу та Африки, яким потрібно буде виплачувати державні допомоги. Через це Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Литва, Латвія, Естонія, Фінляндія намагаються уникнути прийому цих біженців, які не те, що працювати не хочуть, а роблять теракти, вчиняють насильство стосовно корінного населення, яке згодом звинувачують в проявах расизму і нацизму та й на останок гвалтують жінок і неповнолітніх дівчат, але преса і телебачення цих фактів висвітлювати не буде, демократія як не як. Тому перелічені країни охоче беруть на роботу українців, які є європейцями і головне християнами, що не будуть вчиняти терактів і насильства на релігійному рівні.

Якщо хтось думає, що Україну чекає «світле майбутнє» в Європейському союзі, то можу навести у приклад Грецію, яка де чим нагадує нас. В 1981 році Греція вступила в ЄС, ніби здавалося країна має вихід до трьох морів, теплий клімат і найголовніше розвинений туризм і багатотисячну культурну спадщину, яка «підігріває» ту ж туристичну сферу. Після Другої світової Греція пережила «Грецьке економічне диво», яке тривало до світової економічної кризи 2009 року. До «переломного» 2009 року Греція на Балканах була в економічному плані на першому місці, серед колишніх республік Югославії. Але криза їх зробила біднішими та «загнала в борг» перед МФВ. Цього року буде 10 років як Греція член ЄС стрімко «покотилася вниз». І думаєш, мають стратегічне розташування, вихід до кількох морів і туризм. Та чомусь і досі вийти з кризи не можуть. Їхній туризм, який дає основні доходи, так як наше сільське господарство, яке має доступ до найкращих чорноземів, і Україна за рахунок с/г могла б підняти рівень економіки, ще б вугільна промисловість Донбасу допомогла. Але половину тієї території ми вже втратили, а більша частина інфраструктури, якщо не майже вся, знищена. І так як влада не робить внески активів в агросектор, то нам, як і Греції її туризм - не допоможе! Греки вже здають власні острови в оренду, те ж чекає українські чорноземи після вступу нашої країни в ЄС. Україна знаходиться на шляху між Західною Європою та Азією, тобто має хороше розташування в плані економіки та вихід до двох морів, хоча після подій листопада 2018 року, вже до одного. Тому вступ України в Європейський Союз не є гарантією «великого майбутнього» чи «економічного дива». І також не має гарантії, що Україна як і Греція не буде в «багажному відділенні» економіки ЄС. А можливо нам, як і Швейцарії, яка є серед світових економічних лідерів, просто потрібно обрати «нейтральний шлях» або «третій» та самостійно зайнятися розвитком власної економіки, звичайно, співпрацюючи з ЄС. І Україна може бути серед економічно розвинених країн континенту та складати конкуренцію Німеччині, Австрії, Швейцарії, Британії, Нідерландам, Бельгії, якщо звичайно до влади прийдуть не дармоїди, хапуги, а люди які будуть націлені на результат для економіки країни, а не власної кишені!

 

 

 

 

Коментарі

І Україна може бути серед економічно розвинених країн... ...якщо звичайно до влади прийдуть не дармоїди, хапуги, а люди які будуть націлені на результат для економіки країни, а не власної кишені!
==========
- Кремль цього не допустить.
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.