Субота, 19:57, 18/05

Рейтинг
1 0
Переглядів
634

0
0

Низький вам усім уклін та найщиріші співчуття з приводу сімдесят п'ятих роковин депортації кацапськими нелюдами кримських татар з вашого рідного Криму.

Вірю разом з вами, що настане день, коли смерди-людожери таки повиздихають вщент, і над Кримом засяє сонце свободи!!!  

 

 

Коментарі

mart mart 01:44
0
воно то ніби так ---але пам"ятаєш от:

Дума про Остафія Дашкевича.Ця дума про богатиря та засновника козаччини Дашкевича Остафія

Та дайдах ! Та дайдах!
Татарчуком трусить страх,
Татарцюга бородатий
Біжить коника сідлати
Татаринка молодая
Чорнобрива, уродливая,
За віконце виглядає,
Думу думає.
Ой ! коли б я мала та орлині крила,
Ой ! тоби м в Козачизну тепер полетіла,
А там в Козачизні хрестом ся молила;
Атаману козацькому правду говорила
Ой ти Атамане! Сизоперлий орле
Коли ж ся до тебе дівчина пригорне?
Дівчина небога в Татар у неволі,
А ти з Козаками стоїш в чистім полі.
Дівчина небога тужить та сумує,
А татарин бісурмана і з туги глумує.
Ой Пане Остапе! Де ти забарився?
Чи ще з неволі тай не відкупився
Чи з ляшками по світі бродиш?
Ой ! Чому ти козаченьків тай в Крим не приводиш?
Я і з неволі тай не відкуплявся
Через землі татарскі коником пробрався.
По дорозі мені звірі забігали
Тай коня спиняли;
КІнь звірців ся не злякав,
Стальовими підківцями під ноги топтав.
По передомною орли пролітали.
І мене спиняли;
Я їх мечом одганяв,
І крила рубав.
За мною чорні вставали хмари,
А в хмарах були татари;
Но кінь мій вихром степи пробігав.
За собою хмари зоставляв.
За мною кулі в погоню летіли,
Но мене брати не хтіли;
Бо на чорта є хрест, на кулю є слово,
Так я в Козачину вернувся здорово.
А теперки в Татарчизні іще погуляю,
Та уже і зброю наражаю,
Чи то чорні орли крила розпустили
Темненькою ніччю сонечко закрили,
Чи то із за мора хмара наступає?
Ой ! то не з за мора хмара наступає;
Ні чорнії орли крила розпустили.
Темненькою нічю сонечко закрили
То під ясне небо луна набігає,
А димом клубками по полі качає
То хоробре Козачча Татарів розбили,
І город бісурманський Очаків запалили.
Базар горит, а на море луна іде,
Пан Атаман козаченьків додому веде.
А за ними бісурмани поле покривали;
Атамана козацького хороше угощали
Хороше угощали, дарами надарали,
Ой втоді то козаченьків! та всі шановали.
mart mart   01:46
0

Оста́фій Дашке́вич (Дашко́вич) інколи Остап, Євстафій, Євстахій; пол. Eustachy Daszkiewicz; 1455 — 1535) — руський шляхтич. Староста черкаський, канівський та кричевський. Частиною істориків згадується як організатор козацьких загонів, засновник та перший кошовий отаман (в деяких документах згадується як гетьман) Війська Запорізького (1508).

Народився в 1455 році в м. Овручі (нині Житомирська область, Україна) в багатій боярсько-шляхетській православній родині Дашкевичів гербу Леліва ІІІ.

Був ротмістром. Однією з перших згадок є 1501, коли він, як воєвода Великого князя Литовського Олександра Ягеллончика був учасником битви над Ведрошею (1500), в якій литовське військо було розбите московським військом, в 1501 повторно був розбитий в битві під Мстиславлем. Учасник повстання князя Михайла Глинського (1507). Надалі, у якості старости Князівства Литовського, налагоджував захист південно-руських земель, учасник Московсько-литовського та ряду інших регіональних конфліктів, дипломат, союзник воєн Ісляма супроти Саадета у боротьбі за Кримське ханство[1].

Згідно родоводу Сенютовича-Бережного батько Остапа, Іван, був військовим ключником, а дядьком доводився Іван Ходкевич[2].Згідно архівів Гурського мав схожу до татарської зовнішність:

«…багато мав побід над татарами, не раз також був провідником татар в походах на Москву, пустошив московські землї на великі простори і татарське військо щасливо приводив назад додому обтяжене величезною здобичею. Хитрий, відважний і щасливий войовник, він був правдивим пострахом татар. Його лице, весь вигляд тіла й одежа все було чисто татарське. Він знав їх мову і часто буваючи у розвідці, він зіставався не пізнаним в їх таборі»[3]
Згідно поетичної версії Богдана Залеського, приписів до думи «З могили Савур», існував переказ про Дашка Вишневецького, який жив на острові Княгині нижче Кодаку. За народними переказами князь загинув замолоду, а після нього на острові жила його дружина (за походженням полька) з сином, який пізніше став славним козацьким гетьманом. Залеський припускає, що Остафій Дашкевич був сином Дашка Вишневецького. Його думка про походження Остафія Дашкевича від князів Вишневецьких базувалися лише на тому, що О.Дашкевич має той самий родовий герб, що і Вишневецькі.
mart mart   01:47
0

… он пришел на острова Днепровские к тамошним разсеянным воинам и застал их неустроенными: они переходили с места на место и не имели никакого постоянного образования; едва он к ним появился, его избрали Кошевым, и он стал для Татар опаснейшим врагом и истребителем. Тотчас разделил своих воинов на сотни и полки... Вооружив каждого ружьем и саблею, Дашкович избрал из них начальников, и ввел подчиненность, сходную с древнею Римскою… Кроме того, козакам даны были земли и угодья по обеим сторонам Днепра и между рек: Конской, Самары, Кальмиуса, Ташлыка и Буга.[4] »
« Першим отаманом, про якого згадує історія був Євстафій Дашкович, народжений в Овручі, віри грецької. В 1504 р. виїхав він в Москву з великим богатством та з численною шляхтою. Марно намагався Олександр Ягеллончик його видачі. Іван ІІІ відповідав, що за грамотою видати можна злодіїв, біженців, холопів, боржників, а Дашкович був в короля Олександра воєводою, ніякого злочину не скоїв і добровільно перейшов на службу московську, як це ще в старовину не заперечувалось. Євстафій перебував кілька років на службі в Василя ІІІ, в 1508 той послав Дашовича з 20 000 військом на допомогу повсталому в Литві князю Михайлові Глинському, а потім (не відомо в якому році) перейшов назад в Литву до Сигізмунда I Старого, слідом за князем Костянтином Острозьким... Дашкович звернувся до сміливих остров'ян, прийняв над ними старшинсво і став бичем татар, знищуючи їх… Дашкович, подібно Ромулу, зробив з маси безстрашних ратоборців, полки завжди готові до війни за єдиним помахом його руки. Він поділив цих воїнів на полки і полки на сотні, озброїв їх самопалами та мечами і поставив над ними старшину. Сигізмунд I Старий дозволив Дніпровцям не тільки селитися вище порогів і побудувати місто Черкаси, а і за хоробрі подвиги їхнього Отамана надав йому Канів. [5] »
« «Перші козацькі богатирі з'являються в джерелах в 1500 р. : за Дніпровськими порогами, в Запорожців - Євстафій Дашкевич, в козаків, які жили по цю сторону Дніпра - Предслав Лянцкоронський…
mart mart   01:48
0

Устрій українських козацьких полків почався з прийняття булави князем Євстафієм Ружинським в 1515 році. Він поділив околичних та курінних козаків на полки, кожному полку надав в резиденцію місто, назвавши за його назвою і сам полк. Тодішні полки мали до двух тисяч козаків. Головною старшиною полків назначені були полковники, полки поділялись на сотні, сотнями керували -- Сотники, які підкорялись полковнику. Ці чини вибирались товариством та козаками і вибрані особи залишались в цих чинах до кінця життя. Двадцять полків, сформованих Ружинським, Стефан Баторій (1576) скоротив до 10: (Чигиринський, Корсунський , Черкаський, Уманський, Ладижинський, Богуславський, Київський та Переяславський, Полтавський, Миргородський), через це територія, яку займали полки, збільшилась і полки Баторія складали вже не повіти, як раніше, а цілі області. В кожному полку, основне місто, місцеперебування полковника, було укріплене ровом, валом та палісадом, а всередині самого міста знаходився замок: складений з дубових брусів, з 4-а грубо зрубленими вежами по кутах та 5-ю зі сторони головного під'їзду, над в'їздною брамою. Замки були оточені частоколом, за яким на валу стояли гармати» [6]

»
« «Гетьман Ружинський з дозволу Короля Сигізмунда І Старого, поборюючи свавільство та безлад, заснував у Малоросії двадцять сталих Козацьких полків, по дві тисячі кожний, давши їм назви найшанованіших міст, а саме: Київський, Чернігівський, Сіверський, Переяславський, Канівський, Черкаський, Чигиринський, Уманський, Корсунський, Брацлавський, Кальницький, Кропив'янський, Острянський, Миргородський, Полтавський, Гадяцький, Ніжинський, Лубенський, Прилуцький та Вінницький. Кожен полк розділив на сотні, названі також іменами міст та містечок. У кожен полк визначив вибраних товариством і Козаками з-поміж заслужених товаришів полковників, сотників та старшин полкових і сотенних, які зосталися в чинах на все їхнє життя і завели чиновне в Малоросії Шляхетство, або, сказати б, спадкове Боярство, що залежало раніше від виборів та заслуг, за прикладом усіх інших народів і земель добровпоряджених Християнських. Полки тії наповнені були й надалі поповнювались обраними з куренів та околиць Шляхетськими молодими Козаками, записаними в реєстр військовий до визначеного на вислугу терміну, і тому названі вони реєстровими Козаками; кінна їх половина з кожного полку завжди в полі утримувала, а друга — піша — утримувала по містах залоги, а при потребі підпомагала і комплектувала перших.» [7] »
Остафій Дашкевич на початку 16 ст. зібрав з Дніпровських островів розпорошених людей (переховувалися від татарських набігів, невеликими групами давали відсіч татарам як могли), організував їх у єдину військову силу, установив однакову для всіх єдину зброю — вогнепальну та шаблю, поділив усіх на полки, полки на сотні, призначив старшину, підстаршину. Острів Хортицю призначив основним місцем для складу зброї, щоб перекрити там татарам вхід на українські землі (там вони мали найкращу переправу через Дніпро).

Запорожці на літо виходили на острови, коли татари починали свої грабіжницькі напади на українські землі, на зиму розходилися по домівках. Вони називали себе черкасами. Озброєння: шабля, стріли з луком, ніж за поясом. Татари мали таку саму зброю, тому Дашкевич вирішив озброїти своїх козаків вогнепальною зброєю, крім того, використовувалася до 17 ст. стара зброя (стріли з луком, ніж (кинджал) за поясом).
mart mart   01:49
0

Запорізька Січ
О.Дашкевич, для того щоб мати навесні своїх людей «під рукою» і могти їх швидко організувати в разі необхідності, обрав Чигирин як основне місце збереження зброї та зимівник. Крім Чигирина, розселив козаків у наданих королем «пустих землях», також в Черкасах, Каневі — за короткий час вони поширилися по всьому Дніпрі.

В 1533 р. на сеймі в Пйотркуві-Трибунальському О. Дашкевич, бачачи, що Польське королівство платило тоді данину татарським ханам, посли яких також знаходилися на сеймі, сказав, що встидно християнському королівству давати данину невірним. Він запропонував свій проект. Напади татар можна припинити, якщо поставити на Дніпровських островах постійну варту з 2000 людей, які плавали би між островами, порогами; зупиняли татар на їх переправах через Дніпро. Для цього потрібно на островах поставити укріплення-замок, дати 500 кінних людей, які б забезпечували необхідні для життя запаси. Але тоді пропозиція Дашкевича не була втілена в життя.

Під час грабіжницьких нападів на українські землі татари використовували 7 перевозів або бродів через Дніпро: між Черкасами і Очаковим (Дашів): Кременчиськ, Упськ, Гербедеїв ріг, Мішурин, Кучкос, Тавань, Баргів, Тегиня, Очаків.

О.Дашкевич, не отримавши офіційної підтримки від короля Сигізмунда І Старого, набирав за власної ініціативи з охочих все більше війська для укріплення кордонів на Дніпрі. Влітку вони перебували на островах, взимку частина йшла по домівках, іншим потрібне було житло. Канів і Черкаси для цього не підходили; О.Дашкевич залишає козаків на зиму в Чечерську та Кричеві. У цей час заснований Чигирин (стає основним місцем зимівки козаків). Від короля Сигізмунда І в нагороду за захист від татар козаки отримують в довічне користування землі над порогами і нижче по обидві сторони Дніпра; називають свої нові колонії Мала Русь. Займали козаки також території Бугу та Дністра. Козаки мали на островах свої січі, з яких вони робили напади на татар.

1511 р. було постановлено для охорони кордонів утримувати кінну варту в кількості 4000 осіб, на їх утримання зібрати перший рік 18 грошей з «десятка землі», на другий рік 12 грошей. О.Дашкевич був вибраний Кошовим. Сигізмунд I Старий дозволив козакам закладати слободи вище порогів, надав козакам землі по обидві сторони Дніпра між ріками Кінська вода, Самара, Кальміус, Ташлик, Бог[
mart mart   01:50
0

Військо Запорозьке
Запровадив у війську жорстку римську дисципліну: полягала у витримці, легкому ставленні до життя та життєвих небезпек, сліпому підкоренню козацькій старшині, однаковому розподілі трофеїв, які здобувалися у військових походах, рівноправному і вільному виборі всієї козацької старшини. Дрібні провини козаків залишалися ненаказаними; дезертирство і непідкорення старшині каралося без винятку[джерело?]. З часом все більше охочих з Подолян, Волинян, Українців, Поляків збільшувало його військо, пограбуванням татар він протиставив потужну військову силу.

Організація козаків разом з Предславом Лянцкоронським
Близько 1506 р. хмільницький староста Предслав Лянцкоронський стає на захист кордонів Поділля від Дністра (від Буджацької орди), набирає серед місцевого населення в межах Хмільника бажаючих, організовує з них військо, навчаючи військовому мистецтву, володінню зброєю та витривалости.

За Берестейським договором 1511 р. між Сигізмундом І Старим і кримським ханом Польське королівство зобов'язувалось виплачувати щорічно 15 000 дукатів. Хан зобовязався не робити нападів на землі королівства, виступити союзником в війні проти Московщини; не дотримав зобов'язання, 1512 р. (Поділля) та 1516 р. (Карпати) робить грабіжницькі напади на українські землі.

1516 р. 30 000 татар здійснюють грабіж українських земель до Буська і Вишнівця (Поділля, Русь, Волинь), спалили міста, села, все пограбували; старих, дітей, хворих вбивали, молодих та здорових забрали 60 000 з собою, щоб продати як невільників.

Коли Сигізмунд I Старий послав до татарського хана послів запитати про порушення умов договору 1511 р., напад на його землі татарський хан відповів: «козаки», тобто легко озброєна молодь, без його відома, здійснила ці грабежі. Сигізмунд I Старий сприйняв ці слова хана як насмішку, зрозумів, що татарському слову вірити не можна, потрібно організовувати захист.

Предслав Лянцкоронський та Гетьман Запорожців Остафій Дашкевич, які не могли більше спостерігати грабіжницьке спустошення земель татарами, об'єднують в 1516 р. свої військові сили (становили 1200 козаків). Наважуються зробити перший військовий похід під Білгород — розбили кілька татарських орд, підійшли під стіни Білгородської фортеці. Османи з фортеці послали за ними своє військо, яке набагато переважало козацьке військо. Битва між османським військом та козаками відбулася на озері Овідія біля Білгороду. Козаки здобули блискучу перемогу, з великими військовими трофеями повернулись щасливо назад. З цього часу в Польщі заговорили про козаків. Король Сигізмунд I Старий у відповідь ханові сказав, що не його війська здійснили напад на Білгород, це були «козаки». З того часу цю військову силу в Польщі почали називати «козаки».
mart mart   01:53
0

За словами Марціна Бєльского: …зібралися того часу в 1516 р. році кілька сотень, які їздили з Прецлавом Лянцкоронським в козацтво під Білгород і з користю поверталися. В цей час почули в Польщі перший раз слово козаки. За словами Алессандро Гваньїні: … на той час почули про козаків. Що татари нашим причиняли, то козаки мстили тим самим їм.

О.Дашкевич і П.Лянцкоронський мали на меті відібрати в татар ті землі, які вони зайняли після нападу Батия. Разом з своїми козаками Дашкевич давав відсіч татарам, за що отримав Черкаське та Канівське староства.
mart mart   01:53
0

Військові походи та перемоги Остафія Дашкевича
1501 р. командував військами разом з князем Михайлом Заславським в битві під Мстиславом, де зазнали поразки від московського війська.

До 1504 р. був воєводою Олександра Ягеллончика. Перейшов вслід за князем Костянтином Острозьким на Московщину, де Острозький находився в полоні.

1507 р. на чолі 20 000 московського війська брав участь в повстанні князя Михайла Глинського в Литві.

1508 р. Великий гетьман Литовський князь Костянтин Острозький звільнився з московського полону, з'явився слідом за ним з 200 козаками і Дашкевич в Україні.

Керував обороною південних кордонів від нападів кримських татар.

1508 р. з козаками розгромив кримських татар.

1509 р. використав козаків в битві проти османів під командуванням князя Констянтина Острозького, був їх першим кошовим. Шимон Старовольський називає його засновником Запорожців і першим Кошовим.

1513 р., червень: під час другої війни з Московією у відповідь на виправу князя Василія ІІІ на Смоленськ з київським намісником Юрієм «Геркулесом» Радзивіллом і присланим на допомогу цариком Адрахманом спустошив Сіверщину, розбив 6-тисячну армію московитів.

1515 р., весна: разом з Андрієм Немировичем, синами нового хана Махмет-Ґірея пішли на Чернігів, Новгород-Сіверський, Стародуб. Хотіли здобути замки за допомогою пристосувань, взятих в прикордонних містах ВКЛ, чому завадили татари, які розпустили чамбули аж під Москву.[8]

1521 р. татарський хан Махмет-Ґірей мав договір із Сигізмундом I Старим; вирішує розпочати військовий похід проти Москви, Сигізмуд I Старий віддає Дашкевичу наказ приєднатися до татарського війська. Для отамана, що захопив під час походу[ru] велику здобич, кампанія виявилася успішною. В 1522 р. з Московщиною укладений мир, між козаками та татарами знов розпочалась неприязнь.

рос. На будущий год Сигизмунд дав волю московитам свидетельствовать в Литве, отрядил 40,000 войска к Стародубу; предвестником этого войска явился знаменитый Дашкович с Булгаком; потом пришли Немирович, Юрий Радзивил, Ян Тарновский и Князь Илия Острожский взяли Гомель, осадили Телепнево, в Стародубе взорвали стену, вломились в город.

Дійшовши згоди з Кримським ханством, О.Дашкевич (Дашкович) разом з київським воєводою Андрієм Немировичем спільно з кримськими татарами організував два походи на землі Московської держави (1515 р. — на Чернігово-Сіверщину; 1521 р. — на Москву).

В жовтні 1518 р. Дашкевич разом з князем Констянтином Острозьким розбили 1000 татар на Волині.

1522 р. в битві з татарами на Дніпрі попав в полон, козаки оплакували свого гетьмана; 1523 р. втік з Перекопу з татарського полону, прибув в Черкаси, 1523 р. відімстив нападом на Очаків, повністю спаливши місто, пішов у Крим, спустошив там багато аулів в Ґьозлеві, Карасубазарі, Ак-Мечеті.

1523 р., щоб відімстити за свій полон, пішов з козаками під Очаків: спалив замок, спустошив замки в Криму.

Слова з Думи про Остапа :

Ой Пане Остапе ! Де ти забарився ?
Чи ще з неволі тай не відкупився
Чи з ляшками по світі бродиш ?
Ой ! Чому ти козаченьків тай в Крим не приводиш?
Я і з неволі тай не відкуплявся
Через землі татарскі коником пробрався

1527 р. разом з Юрієм князем Слуцьким розбив татарські орди під Каневом та Черкасами. Разом з Костянтином князем Острозьким і київським воєводою Андрієм Немировичем був в битві під Ольшаницею. О.Дашкевич отримав від Сигізмунда I Старого за заслуги в цих перемогах Паволоч з прилеглими поселеннями. Призначений троцьким воєводою.

1528 р. разом з Предславом Лянцкоронським і великим загоном козаків атакував Очаків, тричі розгромив татарські загони, забравши 500 коней і 30000 худоби.

1530 року, на межі вересня — жовтня, він та Андрій Немирович очолили 1500-кінну погоню висланих ханом Ісламом Солтаном відділів з 650-ти вершників для грабунку прикордонних земель Київщини після поховання князя Костянтина Острозького. Розбили ворогів біля урочища Півозеро, звільнили бранців.[9]

1531 р. відбив напад кримського хана Саадат І Ґерая на Черкаси. 1531 р. татарський хан взяв в облогу Черкаси, але Дашкевич зумів оборонитися, ...
mart mart   01:54
0

але Дашкевич зумів оборонитися, вийшов особисто до нього в табір на переговори, уклав договір. Саадет І Ґерай прийшов з військом та 50 гарматами під Черкаси, щоб йому видали Іслам Ґерая, якого він скинув з кримського трону та який переховувався у О.Дашкевича в Черкасах. О.Дашкевич беззбройним вийшов до Саадета І Ґерая, на вимогу видати Іслам Ґерая, відповів, що «особа гостя для нього є святою», хан, дивуючись мужності Дашкевича, запросив його на бенкет, уклав договір, за яким хан згодився на усі пункти, що поставив Дашкевич.

1534 р. О.Дашкевич за численні заслуги отримує Чечерське та Кричевське староства.

1534 р. татари не наважувалися переходити через Дністер (був ряд укріплених замків), почали свої напади на Волинь і Україну через Дніпро; зокрема, 1534 р. на Волині взяли в полон 15 000 осіб, які були відбиті під Заславлем.

Під час війни з Московщиною 1534–1537 рр. козаки діють разом з польсько-литовськими військами при взяті Стародуба. 1535 р. під час війни з московщиною козацьке військо О.Дашкевича становило 3000.

Склав гетьманство 1534 року, останній раз брав участь у військових діях 1535 р., помер кілька років пізніше (між 1537—1540 роками).

Погляди істориків
Д. М. Бантиш-Каменський, М. А. Маркевич, Олександр Рігельман ,Йоганн Християн Енґель та інші історики, враховуючи його заслуги у організації перших козацьких загонів у районі Черкас, називали О.Дашкевича одним з перших гетьманів та організаторів запорізького козацтва. Подібний підхід заперечував зокрема М. Грушевський на думку якого першим організатором козацтва був Юрій Пац[10].
mart mart   01:55
0

Перші козацькі гетьмани
За Київським літописом: 1 — Остафій Дашкевич, 2 — Прецлав Лянцкоронський, 3 — Венжик Хмельницький, 4 — Дмитро Вишневецький, 5 — Іван Свирговський, 6 — Богдан Ружинський, 7 — Іван Підкова, 8 — Яків Шах, 9 — Самійло Зборовський, 10 — Скалозуб.

За Олександром Ріґельманом[11]: 1 — Остафій Дашкевич (1505 р.), 2 — Предслав Лянцкоронський (1515 р.), 3 — князь Дмитро Вишневецький (Байда), 4 — князь Остафій Ружинський, 5 — Венжик Хмельницький (1534), 6 — Іван Свирговський (1574 р.), 7 — Богдан Ружинський (Богданко) (1576 р.), 8 — Іван Підкова (брат молдавського господаря Івоні, 1577 р.), 9 — Яків Шах.
mart mart   01:59
0

перший раз це бачу. нам по історії пизділи більше одразу про повстання проти поляків----як от Косінського але не про початок козаччини.

до речі в Польщі є слово сучасне "кОзак" і воно не про історичних козаків.

є і "опришок" у формі "Оприх" --теж переносне.
0

Де знайдеться двоє сусідніх народів, що не воювали, час від часу, поміж між собою?

Із ким та проти кого не воювали тільки українці за свою довгу історію... Практично з усіма сусідами, вибираючи у різних ситуаціях різних союзників.

А кацапський Петька перший, ще на початку 18 сторіччя, платив кримському хану данину.
mart mart   21:28
0

тут не війна. вони ясир брали.

https://www.youtube.com/watch?v=k_hx8EozptQ

послухай від і до.

Мару́ся Богусла́вка — легендарна українська героїня XVI та XVII ст. Подібно до Насті Лісовської (Роксолани), Марусю взяли у полон татари і віддали до гарему турецького султана. Відома козацька дума цього періоду оповідає історію, як Маруся піднімається до такого рівня, що її турецький власник залишає з ключами від його замку і темниці. Вона використовує можливість звільнити 700 українських козаків-невільників, які перебували в полоні протягом 30 невільних (за іншими варіантами думи 33 роки) років. Дивно, вона не повертається з ними додому, а залишається у гаремі, оскільки це стало єдиним способом життя, до якого вона звикла. Маруся символізує тих, хто залишає Україну, але все ще має сильне поєднання до землі свого походження.
mart mart   21:33
0

Записано в першій половині 50-х років XIX ст. від кобзаря Ригоренка з села Краснокутськ, надруковано в «Записках о Южной Руси» (т. І, стор. 210—214).

Відомо більше двадцяти п'яти варіантів думи, записаних з 1850 по 1932 роки. Дума багато разів досліджувалася та широко використовувалася в літературі. Шевченко передрукував її в своєму букварі; Старицький на основі цього народного твору написав драму «Маруся Богуславка»
У літературі
«Маруся Богуславка» (історична драма) — Нечуй-Левицький Іван Семенович (1875);
«Маруся Богуславка. Староруська поема (1620—1621)» — Куліш Пантелеймон Олександрович (1899);
«Маруся Богуславка» (роман) — Багряний Іван (1957);
«Маруся Богуславка» (історичний роман у віршах) — Микола Тютюнник (2007);

я не читав

Дума про Марусю Богуславку — виконує один з найвідоміших українських кобзарів сучасності Микола Будник (аудіо)
mart mart   21:39
0

Ясир--це коли татарин сам на коні жене тебе пішки під сонцем палючим в Крим,зв"язаного з іншими і стьобає нагайкою ,трохи дає їсти пити,потім продає .
На сім років невільником. Потім вільна людина. Таку версію останню пам"ятаю.
Теж на галери гребти. Галочки.Прикутим до весла , у турків.
0

Ну, чому це УСІ прихильники Зеленського такі войовничі та заповзяті? Нема на кому відігратися - задовольнити власну скаженість та жадобу до агресії?

Але якщо напружитись, та зрозуміти, що мій пост - не про колишні відносини, а про конкретне злодійство кацапії щодо кримських татар у травні 1944 року та їхні подальші знущання у тому ж дусі смердів-людожерів.

Я вище вже згадував, що У ВСІХ народів-сусідів були часи, коли вони як навіжені лили кров одне одному. Рубили голови, смажили на вогні, саджали на кіл...

То й що?! Навіть століття по тому, влаштовувати ЗАРАЗ пра-пра-праонукам отих лютих вирвані роки???
mart mart   19:53
0

ні--просто бачити хто перед тобою.от про тебе в мене думка що маєш єврейське походження. бо я пам"ятаю один блог --чи комент.
маєш походження?
mart mart   19:55
0

ніхто просто так нікого не рубав--ти забріхуєш. ці люди мали поетичні nісні
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі