Блоги → Перегляд

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ

Неділя, 15:51, 19/05

Рейтинг
1 0
Переглядів
264

0
0

 

3. Руйнівна сила егоїзму

     Люди за своєю природою егоїстичні. Рідко хто може без заздрощів визнати достоїнства інших людей, не маючи на меті отримати щось навзамін. Чи потрібно робити людині щось приємне, не чекаючи на вдячність у відповідь? Психологи відповідають, що потрібно, якщо під час спілкування співрозмовнику навіюється думка про його важливість та значущість. Бо, як стверджував У.Джеймс, «найглибшою властивістю людей є пристрасне прагнення бути оціненими по достоїнству».

     Філософи упродовж багатьох років розмірковували про норми людських взаємостосунків, і з усіх цих  роздумів виділяється одна важлива заповідь. Заратустра навіював цю заповідь вогнепоклонникам у Персії три тисячі років тому, Конфуцій проповідував її у Китаї дві з половиною тисячі років тому, Лао-Цзи, засновник даосизму, заповів її своїм послідовникам в Ханській долині, Будда проповідував її на берегах священного Гангу за п’ятсот років до народження Ісуса Христа, а Священні Книги індуїзму вчили цій заповіді за тисячу років до цього. Ісус Христос проголосив її дві тисячі років тому, підсумувавши все сказане до нього в одному короткому реченні: «Щоб люди поводилися з вами добре, поводьтеся і ви з ними так само добре».

     Тобто, якщо хочете почути схвальні відгуки з боку інших, хочете, щоб інші визнали ваші справжні достоїнства, тоді самі не опускайтеся до зневажливої гордині, дешевих лестощів або грубої, необґрунтованої критики, а щиро підкреслюйте позитивні якості інших людей. Не чекайте, поки станете великим начальником чи священиком, щоб подякувати іншим за ті невеликі послуги, які вони щодня роблять для вас. Сюди відносяться домочадці, кондуктори, водії громадського транспорту, продавці, ті, хто поступився вам чи вашій дитині місцем, пропустив поза чергою тощо, додавши при цьому хоча б невеличкий комплімент.

     Якось на Київському вокзалі я підійшов до кіоску, де продавалася кава. Біля кавового апарату стояла білява дівчина років двадцяти з пісним і втомленим виразом на обличчі. Привітавшись, я попросив, щоб вона налила чашечку «Американо» з молоком. Коли вона почала готувати суміш з відповідних інгредієнтів, мою увагу привернули її витончені рухи професійного бармена, і я запитав, де вона навчилася таким оригінальним і привабливим прийомам? Дівчина відразу пожвавішала і, глянувши у мою сторону, радісно посміхнулася.

     «Я навчаюсь на другому курсі у Вищому ліцеї харчових технологій, - з гордістю повідомила вона. - А тут підробляю у вільний час». І, поставивши на прилавок чашку з запашною кавою, додала: «Спробуйте, вам сподобається!»

     Дуже обережно, бо кава була гарячою, я пригубив чашку і зробив крихітний ковток. Кава, дійсно, була смачною. Після цього, подякувавши та попрощавшись, я щиро зауважив, що з неї вийде хороший бармен. «Дуже надіюсь, бо це моя мрія – стати барменом у зірковому ресторані», - зі щасливою усмішкою відповіла дівчина.

     Через декілька місяців я знову опинися на тому ж вокзалі, і знову підійшов до кіоску, де продавалася кава. Біля кавового апарату я побачив ту ж саму біляву дівчину, але тепер на її обличчі не було ознак втоми. І, коли я підійшов до прилавка, вона відразу впізнала мене, приємно посміхнулася, як доброму знайомому, і привіталася першою.

      Ось що значить зробити іншій людині безкорисний комплімент. А ще це означає, що скрізь і за будь-яких обставин слід застосовувати філософію щирого визнання особистої гідності тих, хто оточує нас. Навіть маленька люб’язність може викликати вражаючий ефект.

     Такі вирази чемності, як «пробачте, що потурбував», «будь ласка», «якщо не заперечуєте», «дякую вам», прикрашають монотонність повсякденного життя і являються ознакою хорошого виховання. Усі ми, не залежно від країни, в якій живемо, від національності, віросповідання, вважаємо себе значущими. Істина у тому, що кожна людина, яка нам зустрічається у житті, вважає себе хоч у чомусь вищою від нас. Такий собі своєрідний парад егоїзмів.

     Та найбільше вражає те, що люди, які найменше заслуговують на повагу (жебраки, алкоголіки, наркомани, дармоїди та ін.), дуже часто вимагають до себе підвищеної уваги, компенсуючи метушливістю, галасливістю, непристойністю, нав’язливістю та задирливістю почуття власної неповноцінності. Поведінка цих людей завжди справляє на оточуючих неприємне, а порою і огидне враження. Чи є якісь позитивні достоїнства у зазначеної категорії людей? Напевно, є, адже вони чиїсь блудні діти, можливо й самі є батьками. Не дивлячись на їхню зовнішню аморальність, вони, як і інші люди мають природне почуття власної гідності та прагнення до особистої значущості.

     Тому визнання достоїнств інших людей потрібно застосовувати за будь-яких обставин: на вулиці, вдома, на роботі, у транспорті, в магазині, на відпочинку і т.д. При цьому ніколи не потрібно жалітися на інших та обговорювати їхні недоліки. «Судити буду Я» - сказав Господь. Не забуваймо, що інші люди так само добре помічають наші недоліки, як і ми помічаємо їхні. «Нехай першим кине у неї камінь той, хто без гріха» - сказав Ісус.

     Не соромтеся робити приємні компліменти незнайомим людям, це значно краще, ніж бути неввічливими і нечемними, бо вони, мовляв, не такі, не достойні нашої високої уваги. І розпочати такий урок слід з власної сім`ї, власної родини, а продовжити – на роботі, щодня роблячи невеличкі компліменти рідним та співробітникам. І так до тих пір, поки це правило не ввійде у звичку, поки ви не перестанете бурчати та осуджувати інших.

     Метод компліментів однаково добре сприймають як жінки, так і чоловіки. Говоріть про знайомих і незнайомих жінок та чоловіків лише добрі слова, говоріть добрі слова про власних дітей та дітей ваших знайомих і ваших сусідів, тобто всім, з ким зустрічаєтеся у повсякденному житті. Завдяки цьому люди будуть з задоволенням слухати вас та прислухатися до ваших слів. Піднімаючи самооцінку інших у їхніх очах, ви поступово відчуєте, як покращується і ваша власна самооцінка, як зникає бурчання, гордість та егоїзм.  

Коментарі

mart mart 22:01
0
ну то зроби комплімент Зеленському ,він пожвавішає
mart mart   00:47
0

учитель пиздит одне а робит друге
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі