Блоги → Перегляд

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ

П'ятниця, 19:57, 30.08.19

Рейтинг
5 0
Переглядів
1293

0
0

15.  Уміння розслаблятися

     Втома часто являється причиною нашого поганого настрою і самопочуття. Будь-який студент-медик скаже вам, що втома зменшує опір організму до простудних захворювань, не говорячи про безліч інших прихованих хвороб. І буд-який психіатр повідомить вам, що втома також знижує опір організму емоціям страху та занепокоєння. При цьому багатьма вченими доведено, що будь-яке нервове або емоційне напруження зникає при повному розслабленні організму людини. Говорячи по-іншому, неможливо продовжувати хвилюватися, коли ви розслаблені.

     Щоб уберегтися від втоми та занепокоєння потрібно частіше відпочивати до того, як відчуєте втому. Таке правило важливе тому, що втома накопичується з вражаючою швидкістю. В результаті експериментів, які проводилися в українських аеромобільних військах, було виявлено, що навіть молоді, здорові та добре навчені солдати можуть краще виконувати багаточасові переходи та проявляти кращу витривалість, якщо вони щогодини по десять хвилин відпочивають, знявши амуніцію.

     Наше серце щодня переганяє по всьому організму таку кількість крові, якою можна було б наповнити цілу залізничну цистерну. Щодоби воно витрачає таку кількість енергії, якої вистачило б, щоб завантажити лопатою двадцять тон вугілля у вантажний вагон. І таку неймовірно велику кількість роботи воно виконує упродовж 50-ти, 70-ти, навіть 90 років! Яким чином воно витримує таке навантаження? І знову пояснення дають учені-медики. Вони говорять, що більшість людей вважають, що серце працює весь час, тоді як насправді після кожного скорочення існує певний період відпочинку. При скороченні з частотою сімдесят ударів на хвилину серце фактично працює лише дев`ять годин з двадцяти чотирьох. Сумарно періоди його відпочинку становлять п'ятнадцять годин на добу.

     Знаменитий мільярдер Джон Рокфеллер прославився двома видатними досягненнями. Він накопив найбільше багатство у світі і дожив до 98 років. Звичайно, основною причиною того, що він дожив до такого похилого віку, стало те, що довголіття було притаманним для його роду. Іншою причиною була його хороша та корисна для здоров`я звичка щодня спати після обіду півгодини у своєму кабінеті. Він лягав на розташований там диван і ніхто зі співробітників не міг зайти до нього, коли він відпочивав.

     Відпочинок – це своєрідний ремонт організму. Короткий відпочинок володіє такою великою відновлювальною здатністю, що навіть п’ятихвилинний сон може допомогти попередити втому. Український король футболу Андрій Шевченко, ділячись секретами свого успіху з молодими футболістами, сказав, що коли б він не спав в день перед грою, то був би повністю виснажений ще задовго до кінця першого тайму.

     Одного разу Дейл Карнегі розмовляв з Генрі Фордом незадовго до його вісімдесятиріччя. Відомого бестселериста вразив квітучий та бадьорий вигляд Форда. І він запитав, у чому секрет його молодості? Той відповів: «Я ніколи не стою, якщо маю можливість сидіти, і ніколи не сиджу, якщо можу лягти».

     Чи можна зазначені рекомендації застосовувати особисто кожному з нас? Зрозуміло, якщо ви секретарка чи автомеханік, ви не можете дозволити собі дрімати на роботі, як робили це Рокфеллер чи Форд. А якщо ви працюєте менеджером, то хто вам дозволить розвалитися на канапі, обговорюючи звіт продаж зі своїм начальником? Але якщо ви живете у невеликому місті і маєте можливість приходити на обід додому, то вам, можливо, вдасться поспати після вживання їжі хвилин з десять.

     Якщо вам за п’ятдесят і ви весь час поспішаєте, не знаходячи ні хвилини для відпочинку, тоді терміново застрахуйте своє життя. Похорони обходяться дорого, а життя може обірватися раптово. Не маючи можливості задрімати в обідню пору, спробуйте полежати хоча б годину перед вечерею. Якщо ви можете полежати з 19.00 до 20.00, то таким чином ви можете щодня прибавляти до свого активного життя по годині.

     Японські вчені встановили, що розумова діяльність сама по собі не може нас стомлювати. На перший погляд такий висновок звучить неправдоподібно. Але вчені спробували вияснити як довго може функціонувати людський мозок, не досягаючи рівня «низької працездатності». Для цього було проведено дослідження крові, взятої з вени, у науковця і робітника. На здивування вчених, виявилося, що кров, яка проходить через мозок, коли він перебуває в активному стані, зовсім не відображає його стомленості. І, навпаки, у крові, взятої з вени робітника під час його фізичної праці, було виявлено у великій кількості токсини втоми. Отже, коли б хтось взяв кров з вени Альберта Ейнштейна, в ній, наприкінці дня, не виявилося б ніяких токсинів втоми. І вчені зробили висновок, що мозок людини розумової праці може працювати «так само добре і так само швидко в кінці восьмигодинного і навіть дванадцятигодинного робочого дня, як і на початку». Отже, мозок зовсім не стомлюється. Тоді чому стомлюємося ми?

     Психіатри стверджують, що у більшості випадків втома є результатом психічного і емоційного стану. Як правило, ми страждаємо від утоми психічного походження. Втома чисто фізичного походження зустрічається рідко, здебільшого у людей, які зайняті важкою фізичною працею. «Сто відсотків стомлюваності здорового працівника розумової праці, - запевняє американський психолог доктор А.Брілл, - викликане психологічними факторами, або, по-іншому, емоційними».

     Які емоційні фактори є причиною стомлюваності працівника, який сидить за столом? Радість, задоволення? Звичайно, ні. Образа, почуття того, що його не цінують у колективі, відчуття неефективності своєї праці, поспішність, тривога, хвилювання – саме ці емоційні фактори підточують сили кабінетного працівника, зменшуючи його працездатність, і йому доводиться йти додому з головною біллю, підвищеним або низьким тиском.

     За життя академіка Амосова була випущена брошура по боротьбі зі стомлюваністю. «Важка робота, - йшлося у цій брошурі, - рідко викликає втому, яку неможливо було б вилікувати хорошим сном або відпочинком. Хвилювання, напруження та емоційні потрясіння – ось три основні причини втоми. Саме вони її винуватці, а не фізична або розумова робота. Пам’ятайте, що напружені м`язи ніколи не відпочивають. Розслабляйтеся! Бережіть енергію для важливих справ».

     Тепер відірвіться на хвилину від цієї статті і зробіть перевірку свого особистого стану. Ви насупилися, читаючи ці рядки? Відчуваєте напругу в очах? Ви розслабилися, сидячи на своєму стільці? Чи ви, можливо, згорбилися? Якщо ваше тіло непіддатливе і не розслаблене, то ви самі створюєте у цей момент нервову та м’язову напругу. Тобто своєю стислістю, скованістю ви викликаєте у собі нервове напруження і нервову втому.

     Навіщо ми створюємо ці непотрібні перешкоди в процесі розумової роботи? Тому що загальноприйнята думка стверджує, що важка робота вимагає напруження м`язів. Через це ми насуплені, коли зосереджуємося, сидимо згорбившись, примушуючи свої м`язи робити зусилля, але такі маніпуляції зовсім не допомагають нашому мозку краще сприймати та аналізувати інформацію.

     Доводиться визнати вражаючу і трагічну істину: мільйони людей, які бояться даремно потратити гривню, даремно витрачають свою життєву енергію з нерозсудливістю безнадійних п’яниць.

     Як боротися з цією нервовою втомою? Потрібно розслабитися. Чи легко це зробити? Ні. Для цього доведеться змінити звички, які були вироблені упродовж усього життя, але слід спробувати, тому що це може викликати революцію в усьому вашому житті. Притаманна для сучасних українців занадто висока напруженість, нервовість, поквапливість, надмірна енергійність – це дурні звички. Постійне напруження – це звичка, і здатність розслаблятися – також звичка. Від дурних звичок можна позбавитися, а хороші, при бажанні, можна розвинути, створити.

     Пригадайте, яким чином ви намагаєтеся розслабитись? Вживаєте заспокійливі, солодощі, п’єте міцну каву, спиртні напої, використовуєте наркотики? Чи розслабляється при цьому ваш мозок і ваші нерви? Ні те і ні інше. Не розслабляються при цьому і ваші м`язи.

     А тепер спробуємо це зробити. Вчені Чікагського університету висловили думку, що якщо ми вміємо повністю розслабляти зорові м`язи, то ми можемо забути про всі свої неприємності. То ж розпочнемо процедуру з розслаблення очей. Відхиліться на спинку стільця, закрийте очі і подумки говоріть своїм очам: «Відпочивайте спокійно, відпочивайте спокійно, не напружуйтеся, не хмуртеся. Відпочивайте, відпочивайте спокійно!» Дуже повільно повторюйте ці слова упродовж однієї-двох хвилин… Через декілька секунд ви відчуєте, що м`язи очей починають розслаблятися і ніби чиясь турботлива рука позбавляє ваше тіло від напруги.

     Цей метод може здатися вам неймовірним, однак, не дивлячись на це, лише за одну-дві хвилини ви знайшли універсальний ключ та секрет мистецтва розслаблюватися. Таку вправу можна повторювати з будь-яким органом: зі щелепою, з м`язами обличчя, шиї, плечей та всього тіла. Та найважливішим органом з усіх є очі. Повторюйте цю вправу щоразу, коли відчуватимете, що починаєте стомлюватися.

     Ви можете навчитися розслаблятися майже завжди, де б ви не перебували. При цьому не робіть жодних зусиль, щоб розслабитися. Беріть приклад з кошеняти, яке дрімає на сонечку. Його голова і хвіст звисають, як неживі. Навіть йоги в Індії радять наслідувати кішку тим людям, які хочуть оволодіти мистецтвом розслаблюватися. Розслабленість означає відсутність будь-якого напруження. Думайте про щось приємне і про розслаблення. Спочатку нехай розслабляться м`язи очей та обличчя. Повторюйте про себе: «Відпочивайте спокійно, відпочивайте спокійно, відпочивайте спокійно і розслаблюйтеся». Відчуйте, як енергія прямує від м`язів обличчя всередину тіла. Уявіть себе таким вільним від напруження, як дрімаюча кішка.

     Щоб запобігти втомі, слід розслаблятися, коли тільки можливо. Працювати потрібно в повну силу, але при цьому слід прийняти зручну позу. Пам’ятайте, що напруженість у тілі викликає біль у плечах, попереку і нервову втому. Контролюйте себе чотири, а то й п’ять разі на день чи не докладаєте ви надмірних зусиль, виконуючи свою роботу, чи не напружуєте м`язи, які не мають жодного відношення до вашої роботи. Це допоможе виробити звичку розслаблятися.

      Наприкінці дня знову перевірте себе, запитуючи, наскільки сильно ви стомилися і якщо стомилися, то це не від розумової роботи, а від способу її виконання. «Особисто я оцінюю, наскільки я плідно попрацював за день, - каже відомий український телеведучий Микола Вересень, - не по своїй втомі, а по тому, наскільки я не втомився. Коли я відчуваю себе особливо стомленим наприкінці дня або коли дратівливість свідчить, що мої нерви стомилися, я знаю, що в цей день я працював неефективно».

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.