Блоги → Перегляд

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА СУСПІЛЬНОГО ЖИТТЯ

Четвер, 20:58, 09.07.20

Рейтинг
7 0
Переглядів
930

0
0

20.  Позитивна роль перешкод

     Коли дурень наштовхується на проблеми, він відразу здається і каже: «Я потерпів невдачу, це доля, у мене немає жодних шансів». Після цього він продовжує нарікати на життя та впивається жалістю до себе. Коли з проблемами зіштовхується розумна людина, вона говорить: «Який урок я можу винести з цієї неприємності? Як я можу покращити своє становище? Як швидше перетворити цей мінус на плюс?

   Австрійський психіатр і психолог Альфред Адлер, який присвятив своє життя вивченню людини, переконаний, що однією з найдивовижніших її якостей є «здатність перетворювати мінуси в плюси».

     Якось ми розмовляли з дружиною і вона розповіла мені повчальну історію з життя своєї подруги Ліди Супрун, яка вийшла заміж за військового і поїхала з ним у військову частину, яка дислокувалася в пустелі. Коли вона приїхала туди, то відразу зненавиділа це непривітне місце, де окрім двох десятків бараків, в яких проживала бригада спеціального призначення, та військової техніки і піщаних бур нічого іншого не було. Уперше в житті вона відчула себе повністю нещасною. Чоловік щодня, на світанку, поспішав на військові навчання і повертався пізно ввечері весь у піску та з обпеченим до ран тілом. Спека була нестерпною – 450С в затінку. Вона цілими днями залишалася самотньою у крихітному будиночку. Поблизу, окрім вартових, не було ні душі. В невеличкому кишлаку неподалік жили лише одні киргизи, які майже не знали російської мови. Постійно дув вітер, а тому вся їжа і повітря були наполовину з піском.

      Ліда почувалася вкрай нещасною  і їй було дуже шкода себе, а тому вона написала своїм батькам, жаліючись у листі, що сил і терпіння у не більше немає і що вона не може так мучитися й надалі, та повертається додому. «Краще бути у в’язниці», - такими словами закінчила вона свого листа.

     Невдовзі від батька прийшла коротенька відповідь. У листі було написано: «Дві людини дивилися крізь тюремну решітку, одна бачила лише бруд під ногами, а інша бачила зірки». Ці два рядки повністю змінили її життя. Вона перечитувала їх знову і знову і їй стало соромно за свою поведінку. Вона вирішила знайти щось позитивне у своєму становищі та спробувати побачити не суцільний пісок під ногами, а зірки на небі.

     Незабаром вона почала навідуватися у кишлак і потоваришувала з місцевими жителями. І, так як була вчителькою російської мови, запропонувала свої послуги школі, щоб покращити у дітей та дорослих розмовну практику. Коли вона почала вчителювати, навколишнє середовище швидко перестало здаватися таким похмурим і непривітним. «Я навчала дітей та дорослих, - згадувала Ліда, - і спільно з ними раділа кожному їхньому успіху. Я, нарешті, заспокоїлася і зрозуміла, що не все тут настільки погане, як здавалося спочатку. Я побачила зірки і бруду навколо мене стало набагато менше».

     Що викликало такі вражаючі зміни у поведінці Ліди? Пісок у пустелі не змінився, якою була, такою і залишилася військова частина, киргизи також залишилися тими самими киргизами. Ці зміни викликала переміна ставлення до навколишнього світу. Вона змінила свій настрій, і це допомогло їй адаптуватися до існуючих умов. Вона відкрила для себе новий світ, в якому постійно народжувалися, жили і живуть люди. Наважившись визирнути із власноруч створеної в’язниці, вона побачила зірки!

     Ліда відкрила для себе древню істину, якій навчали греки за п’ятсот років до нашої ери: «Добрі справи даються найважче». Автор книги «Дванадцять проти богів» Вільям Боліто, висловив це наступним чином: «Найважливіше у житті не в тому, щоб максимально використати свій успіх, кожен дурень здатен на це. По-справжньому важливим є вміння отримувати користь із втрат. Це вимагає розуму: у цьому і полягає різниця між розумною людиною і дурнем».

     Чим більше я цікавлюся життям людей, які добилися успіху в житті, тим більше переконуюся у тому, що більшість з них стали успішними завдяки перешкодам на початку своєї діяльності. Чомусь найчастіше трапляється так, що наші негативні фактори несподівано допомагають нам.

     Цілком можливо, коли б Бетховен не був глухим, то не написав би такої прекрасної музики, а Мільтон, коли б не був сліпим, не написав такі чудові вірші. «Коли б я не був таким безнадійним інвалідом, - зізнався Чарльз Дарвін, - я б не взяв на себе таку величезну працю і не досяг би таких успіхів». Ці слова написала людина, яка дала людству наукову концепцію життя на Землі.

     Гаррі Емерсон у книзі «Здатність бачити суть» говорить: «Є скандинавська приказка, яку багатьом з нас потрібно було б зробити девізом свого життя, - північний вітер створив вікінгів». Звідки взялася думка, що спокійне життя, сповнене задоволеннями, відсутність труднощів та турбот здатні самі собою зробити людей хорошими або щасливим? Люди, які звикли жаліти себе, продовжують робити це, навіть лежачи на перині. Визнання і щастя приходять до людей за будь-яких обставин – хороших, поганих і середніх, - якщо вони беруть на себе особисту відповідальність. Тому я повторюю: північний вітер створив вікінгів, а багатовіковий спротив українців своїм поневолювачам створив волелюбний та незламний український характер».

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі