Вівторок, 23:51, 31.05.22

Рейтинг
15 0
Переглядів
1076

0
0
У цій статті згадуються
Ганна Герман
Політик

 

«Перемога Kalush Orchestra це солідарність Європи»

Останні тижні в Україні активно обговорюється тріумф українського гурту «Kalush Orchestra» («Калуш Оркестра») у фіналі 66-пісенного конкурсу «Євробачення-2022», що пройшов в італійському Турині 14 травня. Звичайно ця тема була найбільш обговорюваною після ситуації на фронті. Багато глядачів, які були присутні в залі, активно підтримували українських музикантів. А голосування різних країн Європи продемонстрували повну солідарність з Україною. «Kalush Orchestra» отримувала високі бали від глядачів та в підсумку здобула перемогу. Передбачаючи перемогу гурту, українська активна спільнота просила лідера колективу Олега Псюка (того в рожевій панамці) зі сцени звернутися до всієї Європи та нагадати про ситуацію в Маріуполі і на Азовсталі. Що й Псюк і зробив. В результаті Україна з піснею «Stefania» гурту «Kalush Orchestra» здобула свою третю перемогу на Євробаченні (після перемоги Руслани у 2004-му та Джамали у 2016 році) і першу з повністю українськомовною піснею. Підсумок голосування телеглядачів за українську пісню — 439 балів — став рекордним в історії конкурсу. За спиною України залишилася Велика Британія, яка посіла друге місце та Іспанія, яка стала третьою. росія – головний ворог українців, не брала участь у зв'язку з дискваліфікацією через її повномасштабне вторгнення в Україну. Проте і цей конкурс в Турині не обійшовся без скандалу. Після оголошення результатів фінального голосування глядачів та суми балів від національних журі, колегія принаймні 6-ти країн заявила про фальшування результатів.

Але спочатку потрібно познайомитися з головними героями та винуватцями цього дійства.  А саме з українським гуртом «Kalush». «Калуш Оркестра» - це український реп-гурт, заснований у 2019 році, який отримав право представляти Україну на Пісенному конкурсі Євробачення 2022 з піснею «Стефанія». 15 травня 2022 року гурт став переможцем «Євробачення-2022». В склад гурту увійшли Олег Псюк (aka Псючий Син) — засновник і соліст, Ігор Діденчук — мультиінструменталіст, МС Килиммен та бек вокаліст Джонні Дивний. Гурт був названий на честь Калуша (місто в Івано-Франківській області), рідного міста Олега Псюка (засновника гурту). У 2021 році стало відомо про запуск паралельного проекту — KALUSH Orchestra. На відміну від основного колективу («Kalush»), цей гурт робив акцент на реп із фольклорними мотивами та на українську автентику. Обидва гурти мали спільних учасників. До учасників Олега Псюка (вокал, тексти), Килиммена (діджей) і Джонні Дивного (всі гурт «Kalush») додалися мультиінструменталісти Тимофій Музичук і Віталій Дужик. Ще один музикант Ігор Діденчук грав у KALUSH із самого початку, а тепер зосередився на KALUSH Orchestra.

12 лютого 2022 року проект «Kalush Orchestra» змагався за право представляти Україну на Пісенному конкурсі Євробачення 2022 з піснею «Стефанія». У фіналі Нацвідбору гурт посів друге місце із 14 балами (6 від журі та 8 від глядачів). Проте гурт отримав шанс представляти країну на конкурсі через дискваліфікацію переможниці фіналу — Аліни Паш (через відвідини окупованого Криму). А під час самого Євробачення-2022, Саша Таб, відомий як фронтмен гурту «Сальто назад», замінив бек-вокаліста Kalush Orchestra Джоні Дивного на виступах у Турині (Італія). 14 травня 2022 гурт став переможцем «Євробачення-2022», отримавши 439 балів від глядачів та 192 бали від журі (разом 631). Під час свого виступу учасники гурту закликали Європу допомогти Маріуполю й людям на Азовсталі. Організатори Євробачення-2022 сприйняли цей вчинок як гуманітарний, а не політичний заклик. А вже 15 травня 2022 року вийшла нова відеоробота на пісню «Stephania», у якій автори підкреслили тему війни та те, як її переживають люди. 30 травня 2022-го нагороду виграного конкурсу кришталевий мікрофон з «Євробачення 2022», «Kalush Orchestra» та Сергій Притула продали за 900 000$ (доларів США) на благодійному аукціоні. Кубок продавався вперше в своїй історії. Володарем кубку стала українська криптовалютна біржа «WhiteBIT». Також на аукціоні була продана рожева панама (лідера та засновника гурту Олега Псюка), аукціон з якої зібрав 11 млн гривень. Зібрані кошти були передані Благодійному фонду Сергія Притули.

Після перемого українського гурту відбувся скандал. Суть цього скандалу полягала в тому, що про фальшування результатів фіналу конкурсу заявили журі заявили Грузії та Азербайджану. Вони стверджували, що насправді поставили представнику України не 6, а максимальні 12 балів. Схожі інциденти відбулися з фальшуванням результатів журі Румунії, Чорногорії, Польщі та Сан-Марино, де також були змінені реальні бали різних країн. Наступного дня після фіналу румунська телекомпанія TVR звинуватила ЄМС (Європейська мовна спілка) у «зміні правил» і попросила додаткового роз'яснення інциденту. У своєму початковому рішенні румунське журі присудило 12 балів Молдові. Чорногорський мовник RTCG також звернувся з проханням надати додаткові роз'яснення щодо цієї ситуації. Під час оголошення результатів голосування журі, голоси Азербайджану, Румунії та Грузії оголосив Мартін Естердаль, виконавчий продюсер конкурсу. Було зазначено, що це сталося через технічні труднощі під час встановлення зв'язку з представниками цих країн, але TVR та İTV стверджували, що під час голосування журі у фіналі конкурсу жодних технічних труднощів не виникло. А в Україні здійнявся інший скандал щодо нулів Польщі та Литви за результами голосуванням журі. Про підтасування поки не повідомляють, хоча одна з членів журі Ірина Федишин повідомила, що вона, начебто, поставила Польщі 10 балів. При цьому варто зауважити, що журі Євробачення розподіляють конкурсатів у бланках за місцем, а не присвоюють їм бали. Інший член журі, Андрій Капраль, поставив представника Польщі на 7-е місце з 25-ти учасників. Ще один член журі Андрій Яцків стверджує, що поставив польського виконавця на 10-е місце. Попри все, і як там не було, а 28 країн із 36-ти, згідно результатів телеглядачів, дали Україні найвищий бал – 12. Це рекорд на Євробаченні. Згідно результатів журі Британія та Іспанія отримали вісім разів 12 балів. А Україна лише пять разів.

P.S.

Пісенний конкурс Євробачення є доволі політичним шоу, де політика і пропаганда виходять на перше місце. Останнє десятиліття, а можна навіть сказати останні 15 років, доволі часто здобувають перемогу представники ЛГБТ. Як наприклад Дункан Лоуренс (2019, Нідерланди), Нетта (2018, Ізраїль), Кончіта Вурст (2014, Австрія), Марія Шерифович (2007, Сербія), ітд. І ми також часто могли чути пісні із політичним мотивом. Як наприклад перемога українки Джамали в 2016 році із піснею «1944», де згадувалися події насильного виселення татар із Криму в 1944 році. А в 2007 році, друге місце посіла Вєрка Сердючка (Андрій Данилко) із піснею «Dancing Lasha Tumbai» (більшість чули «раша гудбай» - росія бувай). В 2005 році в Києві 16-те провальне місце зайняв український гурт «Ґринджоли» (їх забули як нині про коронавірус в Україні), із піснею «Разом нас багато» (її співали під час так званої Помаранчевої революції). Це я наводив українські приклади. Хоча якщо говорити за всіх конкурсантів із різних країн, то таких прикладів безліч. Хоча я уже раніше їх наводив у статті «Євробачення-Політикобачення: без політики аж ніяк» (посилання на статтю https://politiko.ua/blogpost159792 ). Тому сенсу повторюватися не бачу. А цього року український гурт «Калуш Оркестра» здобув перемогу завдяки солідарності телеглядачів більшості країн Європи з Україною. Майже вся Європа в знак підтримки України у її війні проти варварів, дикунів та дегенератів із расєї, проголосувала за «Калуш Оркестра». Хоча я особисто не вірю у правдивість результатів голосування. Бо їх можуть побачити та підрахувати лише організатори конкурсу. Звичайний глядач, який голосував, не може цього зробити. Тому організатори глядачам та учасникам можуть подати такі результати, які вигідні їм. Через це потрібно дивитися правді в очі, і визнати те, що український гурт здобув перемогу завдяки солідарності більшості європейців із Україною. Якби не війна в Україні, то швидше всього «Калуш Оркестра» не здобула би перемогу. Та й букмекери Україну перед початком конкурсу вважали явним фаворитом.

Однак лише час покаже чи справедливо українці здобули перемогу із піснею «Стефанія». Якщо вона стане хітом не лише в Україні, ай в більшості країн Європи, тоді так, можна стверджувати, що «Калуш» справедливо здобув перемогу. Якщо не звертати уваги на ЛГБТ та політичні заяви на Євробаченні, то можна згадати переможців, чиї пісні певний час були хітами. Як наприклад пісня «Euphoria» переможниці з Швеції – Лорін у 2012 році. Пісня «Satellite» переможниці з Німеччини - Лени Майєр-Ландрут в 2010 році. І звісно славнозвісне «Fairytale» переможця з Норвегії, але білоруського походження – Олександра Рибака у 2009 році. Ці пісні переможців конкурсу за останні 15 років, справді були певний час хітами у Європі. Але нажаль, таких пісень можна порахувати на пальцях однієї руки. Що говорить в свою чергу про низьку музичну якість конкурсу та про високий рівень його заполітизованості і бездарності. Я особисто не вірю, що пісня «Стефанія» стане хітом в усій Європі, що в більшості хіт-парадів різних європейських країн вона буде займати високі місця, чи її просто та банально крутитимуть на радіо і на музичних каналах. Проте найближчий час це доведе, як більшість європейців, які дивилися цього року Євробачення, забудуть «Стефанію», як українці (теж європейці!) свої «Ґринджоли». І ця пісня («Стефанія») не перевершить пісню «Lasha Tumbai» відомої Вєрки Сердючки (Андрія Данилка), яка зайняла друге місце в 2007 році. Та яка справді була певний час хітом не лише в Україні, ай в багатьох країнах Європи (особливо в тих хто межував з росією). Хоч вона була політичного змісту, але її могли наспівувати більшість іноземців через її ж англійсько-німецьку мову. «Стефанії» наспівувати ніхто напевно не буде, крім українців.

Та й взагалі Україні можливо було би правильно відмовитися від участі в конкурсі «Євробачення-2022» через війну. Здобувши перемогу гурт «Калуш Оркестра» дав Україні право проводити конкурс наступного року в себе (у 2023-му). Так як Київ знаходиться недалеко від лінії фронту, і є пряма загроза ракетного обстрілу, то місцем проведення почали називати Львів, Калуш (так як гурт названо в честь цього міста), Луцьк (так як один із лідерів гурту Ігор Діденчук родом з цього міста). Але й західні міста України теж незахищені від ракетного удару, якщо війна в Україні продовжиться до літа наступного року (Євробачення проводять в кінці весни у травні). І навряд в Україну, через повномасштабну війну поїдуть глядачі конкурсу із Західної Європи. Та й самі ж організатори Євробачення. Тобто це питання організації конкурсу нині є недоречним для України, і найближчим часом взагалі не будуть підніматися питання щодо проведення міжнародних заходів в країні. І це не говорячи про свої національні. На кінець хотілося зазначити, що швидше всього через кілька років проект «Калуш Оркестра» вичерпає себе і припинить існування. Але нині та й в найближчий час для цього гурту триватиме казка (справді казка, бо від моменту заснування – 2019 рік, і до тріумфу на Євробаченні пройшло майже три роки), і він буде насолоджуватися популярністю та славою. Стосовно самого конкурсу «Євробачення», то хотілося вірити, що він скоро все таки ж стане пісенним (без будь-яких лапок) та буде приносити нові хіти в сучасну європейську музику. А не буде частиною політики та пропаганди як нині. Проте всі ми добре розуміємо, що в будь-якій сфері нашого життя - без політики, аж ніяк!

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі