Четвер, 15:58, 25.03.10

Рейтинг
20 8
Переглядів
3161

0
0

1240347370_no-smoking.jpg

У світі є унікальна держава, що завжди існувала не в реальному сприйнятті людей, а винятково у їхній уяві. Це Південно-Африканська Республіка. От парадокс: зупиніть на вулиці будь-якого європейського, азіатського чи американського міста випадкового перехожого і попросіть його вказати ПАР на карті. З великою ймовірністю він упевнено тицьне пальцем: «Що за дитячий садок! Та ось же вона – на самому півдні Африки!».

Задайте інше питання: «Що вам відомо про цю країну?». Не сумніваюся, що і на цей раз ви отримаєте впевнену відповідь: «У ПАР був апартеїд!». Тепер самий час нанести підступний удар: «А що сталося потім?» «У якому сенсі – потім?!», – Впадає в непідробний ступор ваш респондент. «У тому сенсі, що апартеїд в ПАР закінчився 14 років тому. А що сталося з країною далі?» Готовий битися об заклад: у відповідь ви почуєте тишу, ледве порушувану здивованим кліпанням вій сторопілого респондента.

І не дивно: поки в ПАР «лютував» апартеїд, частота згадування цієї країни на перших сторінках світових газет давала фору «вічним» темам – пліткам з Голівуду, сексуальним скандалам з життя музичних зірок і рішучим заявам президентів США та генсеків СРСР. Коли ж у 1994 році апартеїду прийшов кінець, закрилася навіки і сама країна: Південна Африка перестала існувати для решти світу. Все! Немає її більше! Ніде!

Погодьтеся, якось дивно виходить: 46 років чорношкіре населення Південної Африки билося пліч-о-пліч з демократичною громадськістю усього світу за знищення «огидного апартеїду», який обіймав у свідомості цієї громадськості середнє положення між фашистськими концтаборами і сталінськими репресіями, а після того, як апартеїд упав, у всіх разом пропав інтерес до цієї живої теми. Невже не хочеться хоч трішки поцікавитися: як же там справи, в цій новій вільній Південно-Африканській республіці? Які досягнення-звершення? Які успіхи тих, хто був нічим і відразу став усім? Як поживає Африканський національний конгрес, під умілим керівництвом якого народи ПАР струсили із себе ганебне ярмо рабства і сегрегації?

Ризикну припустити, що демократична громадськість, звичайно ж, поцікавилася. І навіть намагалася якийсь час поблажливо спостерігати за тим, що відбувається в ПАР, однак потім… прийшла в такий непідробний жах від побаченого, що вирішила якнайшвидше зайнятися улюбленою своєю справою: глибоко-глибоко зарити голову в пісок і зробити вигляд, що нічого не відбувається. Нічого не відбувається в ПАР! Немає там нічого, і нічого в той бік навіть дивитися! Нічого цікавого!

Справді в ПАР сьогодні немає нічого цікавого: що може бути цікавого в країні, яка займає перше місце в світі по злочинності? Перше місце не з якихось там дрібних крадіжок ковбаси, а по справжньому криміналу: звірячим катуванням і вбивствам, зґвалтуванням неповнолітніх, пограбуванням банків та інкасаторів, підпалам будинків разом з усіма їхніми мешканцями. Страшно сказати: сьогодні в ПАР щорічно знищується чорношкірих руками самих же чорношкірих більше, ніж за всі роки існування апартеїду!

Що може бути цікавого в країні, де 31% вагітних жінок (кожна третя!) є носієм вірусу ВІЛ, число інфікованих дорослих громадян перевищило 20% (кожен п’ятий), а загальна кількість т.зв. «сиріт СНІДу», тобто дітей, чиї батьки померли від страшного захворювання, обчислюється півтора мільйонами? До речі, такий масовий і популярний в сучасній ПАР злочин як зґвалтування дітей має саме це – медичне – «обґрунтування»: менше шансів заразитися!

Є й інша причина, через яку передова громадськість воліє скромно тупити очі і обходити мовчанням ситуацію в сучасній ПАР, державний устрій якої по зовнішній формі втілює собою «загальнолюдські цінності» в тому вигляді, як вони подаються західній демократії: загальне право голосу, свобода преси і висловлювання, загальна рівність перед законом, багатопартійна система, повноцінний парламент, чесні непідкупні вибори (який сенс когось купувати, якщо Африканський національний конгрес і зулуська партія свободи Інката за будь-якого розкладу перемагають з конституційною більшістю голосів, тому що в країні 80% чорношкірого населення, яке завжди голосує за «своїх»). Причина ця полягає у неминучому порівнянні «досягнень» сучасної демократії ПАР з «жахами» апартеїду.

І тут виявиться, що будь-яке подібне порівняння для тверезомислячої і об’єктивного людини виходить не на користь «досягнень». До такої міри «не на користь», що «жахи» апартеїду на тлі «досягнень» загального народовладдя починають виглядати дитячою забавкою, а наріжні аксіоми західної ідеології розвалюються на очах.

Вперше про невідповідність загальноприйнятої ідеологічної страшилки про апартеїд реаліям Південно-Африканської республіки я дізнався з несподіваного джерела: на початку 80-их років мої однокурсники з філологічного факультету МДУ, що вивчали португальську мову, працювали за контрактами «Аерофлоту» перекладачами в Мозамбіку. Час від часу радянські літаки падали на землю – чи то від випадкової повстанської ракети «Стріла», чи то просто в досвідчених руках африканських льотчиків-стажерів. Траплялося, уламки потрапляли на суміжну територію ПАР, і тоді призначалися розслідування, організовані за всіма правилами добросусідських відносин: комісія від постраждалої сторони запрошувалася в ПАР для огляду місця падіння техніки, розшуку чорних ящиків і оцінки збитку. Комісія працювала, а у вільний час знайомилася з побутом Цитаделі апартеїду, відгородженої від світу економічними санкціями та ембарго.

З таких ось відряджень-розслідувань мої колеги-перекладачі і черпали дивовижну інформацію, якою потім ділилися з однокурсниками, схоже, так і не дійшовши до ідеологічно врівноваженої свідомості після побаченого. Замість очікуваного концтабору, тортур катівень і розлючених вуличних натовпів расистів, лінчування на кожному перехресті негрів, їм відкривалася картина доглянутою, впорядкованої, цивілізованої та найбагатшої країни, яка всім своїм виглядом нагадує стару добру Європу: театри, собори, площі, засіяні голубами, консерваторії, університети, супермаркети, вуличні кав’ярні, парки, озера, дорогі німецькі та італійські машини, історичні пам’ятники …

Весь цей рай, звичайно, було побудовано тільки для білих. Негритянське населення країни мешкало зовсім в інших місцях – бантустанах (хоумлендах або національних батьківщинах), що співпадали, як правило, з центрами історичного проживання автохтонних народностей. Десять бантустанів, створених в ПАР, являли собою мініатюрні держави в державі: з власними виборними органами управління, урядом, школами, університетами, лікарнями, міською інфраструктурою. Жителі бантустанів вважалися громадянами саме своїх національних вітчизн, а не ПАР, навіть паспорта у них були відповідні.

Звичайно, ні про яке порівнянні рівня життя мешканців бантустанів з рівнем життя білої Південної Африки не могло бути й мови: і лікарні убогі, і університети бідні, і школи примітивні. Що, однак, дивно: про порівняння бантустанів з іншими країнами Африки теж ніякої мови бути не могло: усім нігерійця, суданцям, конголезцям, габонцям і кенійцям до життя своїх пригноблених апартеїдом південноафриканських побратимів було просто як до місяця. І справа навіть не в рівні доходів, заробітної плати, повноцінної (хоч і не за європейськими стандартами) медичної допомоги, а в свята святих національної самореалізації – системі освіти: в школах бантустанів англійська та африкаанс вивчалися як іноземні мови, тоді як основне викладання велося мовою відповідної автохтонної народності.

Расистські уряд ПАР був життєво зацікавлений у вихованні в чорного населення країни почуття національної окремішності і неповторності, тому не шкодував субсидій на розвиток автохтонної культури та освіти. Зрозуміло, бури переслідували свої непристойні та корисливі цілі, прагнучи затвердити в чорношкірих африканців ідею спільно-роздільного існування, яка лежить в основі ідеології апартеїду. На практиці, проте, подібний підхід обернувся формуванням негритянської національної еліти, яка на відміну від інших колоніальних країн Африки була геть позбавлена компрадорської ментальності. Ще б пак: адже університетську освіту зулуси, ндебеле, свази, тсонга и тсвана отримували не мовою колонізаторів (англійською, німецькою, французькою або португальською), а власною автохтонною говіркою!

У парадоксальних фактах, пов’язаних з життям Південно-Африканської республіки в період апартеїду, мене, одначе, зацікавив не стільки кричущий дисонанс між загальнопоширеною міфологією і реальністю, скільки історичний фундамент самої ідеології спільно-роздільного існування. Інтуїція підказувала, що той же самий фундамент, який створив апартеїд в 1948 році, після падіння останнього в 1994 році перетворив країну в кримінально-епідеміологічний заповідник, єдиною перспективою якого може стати тільки повна еміграція усього бурського населення і остаточне переродження ПАР в державу, ідентичну з іншими країнами африканського континенту.

Найбільша помилка при аналізі апартеїду – припущення про те, що бури винайшли пригнічення негрів в Південній Африці. Протягом ста п’ятдесяти років і задовго до апартеїду англійці вибудовували на цій багатостраждальній землі класичну колоніальну державу, щоправда, не розмінюючись на дрібниці расових і релігійних забобонів. У тому сенсі, що негрів англійці нікуди не виселяли і не відокремлювали, а просто висмоктували з них останні соки по-господарському і зі знанням справи. Так само, як висмоктували вони соки в Індії, Бірмі, Малайзії та інших колоніях великої Імперії.

Негри Південної Африки в період британської метрополії сиділи тихіше води і нижче трави, бо в усіх перед очима стояв виразний приклад Сполучених Штатів Америки, де англосакси, зіткнувшись з непримиренним автохтонним населенням, продемонстрували радикальних підхід: взяли та й вирізали дочиста всіх аборигенів! Про те, що англійці для досягнення своїх цілей завжди готові йти до кінця, свідчив і геноцид бурів в концтаборах на зорі ХХ століття.

Коли бури вирвали контроль над державою з цупких рук Британської імперії на виборах 1948-го року, їм залишалося або продовжувати політику колоніального пригнічення, що у світлі агресивної своєрідності місцевих племен рано чи пізно мало призвести до кровопролитної війни, або – пакувати валізи і рушати додому. Одна невдача: бури на відміну від англійців не відчували європейську прабатьківщину своєю батьківщиною! Вони жили в Південній Африці 300 років і нічого іншого не знали. Навіть свою мову – африкаанс – бури вважали не плебейським діалектом голландської, а самостійною мовою.

Історія 300-річного спільного проживання з аборигенами, що досягла апофеозу у загибелі Піта Ретіфа, беззастережно продемонструвала, що шансів для мирного співіснування немає ніяких (кримінальне побоїще, що розгорнулося в країні після скасування апартеїду – зайвий тому доказ). Безодня між цивілізаціями, культурними традиціями, звичаями і ні в чому не пересіченими уявленнями про мораль, доповнена з одного боку – кровожерною жорстокістю південноафриканських племен, з іншого – непохитним переконанням бурів, що їхня місія з управління «дикунами» освячена Господом Ісусом Христом. Всі ці обставини й призвели їх до ідеї роздільно-спільного існування, мовою африкаанс – apartheid.

Юридичну основу апартеїду заклав закон про Регіони групового проживання (Group Areas Act № 41 1950 року), який виділяв на території ПАР 10 бантустанів (національних батьківщин), які співпадають з історичними центрами проживання автохтонних народів. Як ми вже відзначили, негри втрачали громадянство ПАР і ставали громадянами своїх хоумлендів, у яких була власна конституція, система виборів, племінне, регіональне, територіальне самоврядування тощо Для перебування на території держави за межами бантустанів був потрібен спеціальний пропуск, а також дозвіл на роботу. З роками основні інфраструктури, у яких працювали чорношкірі мешканці ПАР, стали виводитися з «білих» міст і дислокуватися безпосередньо на кордонах з бантустанами – для зниження рівня спільних контактів.

Апартеїд «високого» порядку доповнювався апартеїдом на побутовому рівні, який, власне, і викликав обурення передової громадськості у всьому світі: сегрегація в ПАР проводилася на всіх зрізах життя суспільства – окремі автобуси, роздільні басейни, окремі кінотеатри, роздільні ресторани, окремі пляжі, навіть лавки в парку – і ті роздільні! Все це підкреслювало демонстративне небажання бурів вступати з автохтонним населенням країни в найменші контакти!

Ряд законодавчих актів (про «Незаконні організації» № 34 від 1960 р., про «тероризм» № 83 від 1967 р. тощо) накладав заборону на будь-які форми протидії апартеїду і був спрямований, у першу чергу, на упокорення Африканського національного конгресу. Проте саме в цьому напрямку зусилля бурів зазнали нищівного фіаско: всупереч тюремного ув’язнення Нельсона Мандели, керівника АНК, його організація набиралася сил і до середини 80-их років вийшла на промисловий рівень тероризму: вибухи бомб в громадських місцях і транспорті, захоплення заручників, масовий саботаж на підприємствах – арсенал, гідний найкращих зразків Аль-Каїди і Хезболли.

Навіть затятий противник бурського апартеїду прем’єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер кваліфікувала в 1987 році АНК як терористичну організацію. Англійські юнаки та дівчата на щорічній конференції Консервативної партії Великої Британії дружно розгулювали в майках «повісьте Нельсона Манделу», а помічник Тетчер Бернард Інграм увійшов в історію фразою: «Кожен, хто вважає, що Африканський національний конгрес коли-небудь сформує власний уряд в ПАР, живе в нереальному світі захмарних мрій (living in cloud cuckoo land) ».

Історія розсудила інакше: під колосальним тиском перманентного тероризму всередині країни, тотального економічного ембарго і політичної обструкції за її межами, бури втратили всяку волю до опору і дружно проголосували за скасування апартеїду (68% голосів на референдумі 17 березня 1992 р.). Нельсон Мандела вийшов з в’язниці і 9 травня 1994 року став президентом Південно-Африканської Республіки, а АНК сформував конституційну більшість у парламенті (спільно з зулуською партією Свободи Інкато).

Що сталося далі, читач вже знає. Додам лише трохи статистики: у 2005 році 18793 вбивства (у середньому 51 вбивство на день), 24516 замахів на вбивство, 249369 бандитських нападів з нанесенням тяжких каліцтв, 55114 зареєстрованих зґвалтувань. І це в країні з населенням в 47 мільйонів жителів. Для порівняння: у Сполучених Штатах (288,2 мільйона жителів) було зареєстровано у тому ж році 16 110 вбивств. 99% всіх злочинів відбувається чорношкірими проти чорношкірих і проти білих.

Нарешті, останні цифри: найстрашніші приклади злочинів апартеїду проти людського життя були зареєстровані 21 березня 1960 (так звана «Бійня в Шарпервілле» – 180 поранених і 69 убитих під час розгону несанкціонованої демонстрації) і 16 червня 1976 року ( «Студентське повстання в Сауето» – 566 убитих).

Що ж, злочини апартеїду не залишилися без покарання і сьогодні кожен житель ПАР має право голосу. Упс! Невелика поправка: право голосу є тільки у тих, хто залишається живим!

детальніше - http://sna.in.ua/?p=1541

 

Коментарі

І все ж рівень життя у Південно-Африканській республіці значно вищий, ніж усіх інших країнах африканського континенту. До того ж країна є одним з лідерів у світі по видобуванню золота та діамантів. Та й чемпіонат світу з футболу, що відбудеться у цій країні в цьому році значно сприятиме розвитку економіки в ПАР. Чому автор про це не пише?
-1

бо невигідно
+5

А під час Апартеъду був ще в 10 разів вищий, а зараз він поступово падає. Хіба наведені цифри про це не свідчать, - який тут до біса розвиток, коли 1/3 населення ВІЛ-інфіковані?

Той чемпіонат світу з футболу буде проводитись на побудованих білими стадіонах, аеропортах, готелях... За час правління аборигенів там не побудовано абсолютно нічого. Що тут ще написати? І взагалі це типу як дискримінація - он, в США чемпіонат світу був в 1994, потім тричі в Європі, 2002 - в Азії, а в Африці до цього часу ще жодного разу не було!)))
RUS UKR   17:16
+5

все правильно, тільки ВІЛ сюди не додавай, це вигадана хвороба, і її нема, див. мої блоги на цю тему, те що в них антисанітарія і тд.
+4

Та й нехай навіть без ВІЛ - інші хвороби теж процвітають. Ні про який розвиток мови не йде і близько.
RUS UKR   17:23
+1

це правильно. мабуть чорні дійсно менш здатні до розвитку, скажу так, а то може на політико є чорні. :)
RUS UKR 17:14
+7
спасибі за докладну інформацію, повністю прочитав статтю.
цікаво знати правду.
можу додати яка різниця між голандцями африки і голандії, одні в меншості не асимілювалися з чорними і нші в більшості асимілюються.
+3

http://www.youtube.com/watch?v=I8L4yCGQN_c
в лютому в Німеччині відбуася зустріч міст партнерів Мюнхена - Хараре і Києва. Делегація негрів з Хараре була на голову вища за своїм інтелектом від делегації КМДА. ти хочеш про це поговорити? ти живеш уявленнями про світ 30-річної давності, а він міяється дуже швидко.
RUS UKR   17:23
0

на голову вище, це ріст.
-2

чувак тебе там не було, ти тої ганьби не їв, тому не розказуй мені про ріст.
+2

Серйозно? Я щось про таке не чув! Докази в студію, будь ласка!
+1

читай
http://www.muenchen-konferenz.de/en/
+2

І де ж там бодай слово про те що "Делегація негрів з Хараре була на голову вища за своїм інтелектом від делегації КМДА"?!
-1

громадські організації були ще ОК, а представники міста - це песець повний. Кільчицька мала їхати особисто, але спригнула в останній момент.
+2

Де там хоч слово про це?
-1

чувак, повторю, я ту ганьбу бачив своїми очима. маєш список учасників - подзвони і перепитай особисто. який мені сенс брехати, скажи?
Михаил .   17:59
+4

Хорошо бы представить национальный список этой делегации,а то может так получится,что представлена она была богоборческим народом...))))
+1

от мені цікаво подивитися в очі уроду, який мінусує.
+3

На жаль, на цьому сайті це здійснюється анонімно.
+1

А до чого це Ви? Я можу припустити, що з КМДА поїхав Червоненко з Бассом і що вони не найкращим чином виглядали на фоні якихось високочолих інтелектуалів з Хараре, але:
1) мова в статті йде про ПАР, а не про Зімбабве.
2) подивіться статистику розвитку Зімбабве і України
думаю цього буде достатньо.
+3

Голова КМДА Черновецький, близький друг негра Сандея... розвинути думку, чи вже досить? :)
Dhoqx Dhiakp 17:26
0
Цікаво. +
Ну так зараз ці негри можуть написати таку ж статтю в себе про біле керівництво України, Росії та Македонії. Що коли були окупаційні режими фашистів та комуняк то був порядок, а як прийшли словяни до влади то почався безлад та стрімне зростання наркоманії та СНІДу.
+1

Щоб ти знав, при "окупаційному режимі фашистів" влада була українською. А зараз при владі ніякі не слов"яни - жидівня суцільна.
RUS UKR   17:39
+1

Ернесто Ернандес 15:27 ну який СНІД, ви вірите? це все щоб заробляти гроші на ліках, на нацюцюрниках. а ви ведетеся і цитуєте, подивіться мої блоги, здається я два писав на цю тему,
мене просто бісить ця реклама франчуків-пінчуків-кучмуків-антиснід.
почитайте і дізнайтеся правду, в неті ж є інфо
+1

Не думаю що жидівська суцільна :) В багатьох містах і селах при владі українці за національністю які чомусь прислуговують чужинцям. Тож не в одних чужинцях проблеми, а й у менталітеті словянства в цей час.
+1

rus ukr, тоді і в ПАР ніякого СНІДу не існує :) А що тоді скажете на рахунок великої кількості хворих на туберкульоз в нашій державі? Теж франчуки-пінчуки вигадали?
+3

За гроші можна купити кого завгодно - хоч слов"янина, хоч німця чи француза, нема різниці. На жаль це факт. А при владі зараз знаходиться в першу чергу КАПІТАЛ, а він відомо в руках якої національності зосереджений. Тому ті "укгаїнці" - всього лиш пішаки на шахівниці.
+5

Ернесто Ернандес
Ви знайомі з розмірами фінансування туберкульозних диспансерів в Україні? На одного хворого українця держава виділяє бл.10 гривень на день. Для порівняння: на утримання 1 здорового іммігранта в відстійнику - 30 гривень на день.
RUS UKR   17:47
+3

в пар теж немає, там навіть аналізи толком не беруть: понос, худоба і ти маєш снід так званий, туберкульоз є і це катастрофа.
Прекрасна стаття. Спеціально для любителів жити в расових і національних гуртожитках.
+5
Сьогодні на Політіко день толерантності =)
Cтаття достойна паперового носія!
Хлопче, розішли її віхалом по газетах та журналах. Якщо потрібно, навіть переклади на російську.
+2

Хто ж її опублікує зараз?)) ЗОГ-ЗМІ, які ще вчора пропагували толерантність?
класна стаття, дуже гарно показали, що таке демократія в невмілих руках.
недаром мудрі греки говорили про ценз і не соромились його.
+1

У нас таж є ценз - гроші.
та насрати на негрів з їх проблемами і проблемами тих хто з ними живе.
якщо мені на дорозі стане негр, то рівноправність буде відстояна, він відхватить стільки ж скільки блідолиций виродок
+2

До чого тут це???!!!
УСЯ БІЛА РАСА ОКУПОВАНА ІУДЕЙСЬКИМ ЛІБЕРАЛІЗМОМ, який не сприймається нею як чужорідний, саме тому, вона зазнає і дегенерації, і депопуляції...
Я питаю у вас - де наша расова солідарність, де наша національна єдність? Якщо тільки у самий найближчий час ми не позбудемося цієї світоглядної чуми, то вимремо як мамонти, а на наших теренах запанують інші господарі - хозари-іудеї, обслуговувати яких, стане світовий інтернаціонал - людський міст-конгломерат, що буде "збитий" у зазомбовану масу поточним процесом тотальної глобалізації, яким керує транснаціональна фінансова олігархія, цілком зрозумілого походження.
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі