Блоги → Перегляд

Хто кому ксенофоб? Щодо затримання співробітниками «Беркуту» журналіста й телеведучого Мустафи Найема.

Вівторок, 18:26, 14.12.10

Рейтинг
5 4
Переглядів
1937

0
0

Інцидент з затриманням у Києві співробітниками «Беркуту» журналіста УП й ведучого програми «Чорне та біле» каналу ТВi Мустафи Найема отримав оперативне й широке висвітлення в Інтернет-ЗМІ. У повідомленнях дана хронологія події та позиції сторін: свої версії того, що сталося пізнім вечором 13 грудня, озвучили як журналіст, так і міліція. Можна припускати, що випадок здобуте подальше обговорення за участю різних експертів та посадових осіб.

При ознайомленні зі вже викладеною на цей час інформацією звертають на себе увагу деякі розбіжності між свідченнями телеведучого та офіційними заявами міліції.

Приміром, Мустафа каже, що до автівки, в якій він на парковці 5 каналу перебував разом з колегою (ведучою новин Тетяною Даниленко), беркутівець підійшов і почав світити ліхтариком у салон. Міліція ж розповідає, що її екіпаж спочатку просвітив салон автівки з двома невідомими, не виходячи з машини ППС, після чого до них вийшов чоловік.   

«Вчера приблизительно около 21:30 мы с моей коллегой сидели в ее автомобиле на парковке "5 канала", ожидая пока прогреется двигатель, - пише Мустафа Наєм в своїй статті на УП. - В это время на парковку заехала патрульная машина "Беркута". Из машины вышли двое сотрудников. Один из них подошел к капоту нашего автомобиля и начал светить фонариком внутрь салона. Он посветил сначала лицо моей коллеги, затем долго рассматривал мое. Откровенно говоря, уже сама эта процедура была не очень приятной. Но, видимо, кто-то прописывает такие инструкции.

Внимательно рассмотрев меня, сотрудник "Беркута" обошел машину и постучал в дверь. Теоретически я мог бы и не выходить из машины, и узнать, чем вызван интерес ко мне через опущенное окно. Но я решил выйти – ничего противоправного я не совершал, и уж тем более у меня не было никаких причин ожидать какой-либо агрессии».

В повідомленні ж прес-служби київської міліції йдеться, що «…бійці "Беркуту" "помітили на вулиці Електриків, 26 автомобіль "Міні-Купер", у якому перебували двоє невідомих.. Не виходячи зі службового автомобіля, працівники міліції ліхтариком просвітили салон легковика. З нього одразу вийшов чоловік та попрямував до автопатруля. Міліціонери також вийшли з автівки, відрекомендувалися й попросили пред’явити документи, які б посвідчували особу».

Журналіст каже, що він пред’являв документ, який посвідчує його особу, міліція ж заявляє, що той відмовився це зробити.

Мустафа: «Я развернул перед ним кошелек с удостоверением журналиста и снова положил его в карман.

Тут необходимо уточнение. Большинство удостоверений журналистов оформлены однотипно: большая фотография и большая надпись "Пресса". Все журналисты, работающие в поле, как правило, носят удостоверение в самом легкодоступном месте – чтобы предъявлять его по любому требованию. Лично у меня это уже на уровне рефлекса. Я разворачиваю документ. Фиксирую, что его увидели, и прячу назад.

Тем не менее, когда я вернул документ в карман, луч света вернулся к моему лицу и сотрудник Беркута попросил показать удостоверение еще раз. Дальше был следующий диалог:

Я: Я же вам уже показывал, и вы его увидели.

Беркут: Нет, вы не показали.

Я: Вы же только что светили на него…

Беркут: Я его не видел. Значит, покажите еще раз.

В принципе продолжать разговор особого желания не было. Я молча полез в карман за документами уже второй раз. В этот момент к нам подошел второй сотрудник Беркута. Как выяснилось позже, старший в группе. Он спросил, что произошло. Ответ был прост, как и раньше:

- Вот тут лицо кавказской национальности и не хочет показывать документы».

Далі Мустафа говорить, що реагуючи не зневажливе поводження до себе, він відмовився показувати документи повторно.

МВС:«Громадянин зажадав отримати пояснення щодо підстав встановлення його особи, а також зазначив, що він є відомою людиною, ведучим однієї з телепрограм, - йдеться у повідомленні київської міліції. - Однак міліціонери полку "Беркут" продовжували наполягати на пред’явленні посвідчення, та попередили, що в іншому випадку громадянина буде доставлено до Подільського районного управління. Тоді чоловік добровільно погодився прослідувати до відділку міліції, але при цьому зауважив, що у правоохоронців "виникнуть неприємності по службі".

Цікавим є наступний епізод у викладенні правоохоронців, які  зазначають, що "під час цієї розмови з автомобіля вийшла жінка і, за словами співробітників міліції, у грубій формі почала пояснювати їм, що вони не мають права безпідставно перевіряти документи" – ага… може ще скажуть, що вона матюки почала загибати, від яких в незвиклих до нецензурної лайки беркутівців,  відразу ж вуха ж за’вяли? Бо, як відомо, висока культура спілкування, знання етикету і неухильне дотримання норм і принципів загальнолюдської моралі – це саме те, що і вирізняє наших міліцейських спецназівців від українських телеведучиих, а надто - жінок.

Хоча те, що розмова відбувалася на високих тонах, підтверджує і Мустафа.

Міліція і журналіст також збігаються у своїх показах в тім, що силою нікого до райвідділку доставляти не довелося. Все відбулося добровільно. Наступні розходження стосуються того, що сталося в салоні міліцейського автомобіля по дорозі до Подільського райвідділку.

Мустафа: «Уже при посадке в патрульный автомобиль, я достал из кармана мобильный телефон. Сотрудник Беркута грубо выдернул его у меня из рук со словами: "Тут нельзя пользоваться телефоном".

Мы доехали в Подольский РОВД минут за семь-десять. По пути на мой телефон стали поступать звонки: на тот момент на "Украинской правде" уже появилась новость о задержании. Отвечать на звонки мне не давали – телефон лежал под бедром сотрудника Беркута».

У правоохоронців інше трактування цього епізоду: «перебуваючи в патрульній машині, чоловік почав голосно розмовляти мобільним телефоном, у зв’язку з чим міліціонери попросили його не користуватися мобільним і покласти телефон біля себе».

Мустафа: «Когда меня выпустили из машины и повели внутрь здания РОВД, я все еще был уверен, что все обойдется: мне на месте принесут извинения и на этом инцидент будет исчерпан. Но тут произошло самое неприятное. У входа в райотдел сотрудник Беркута взял меня под локоть и со словами "Это твое" быстрым движением бросил что-то в карман куртки. Откровенно говоря, я немного испугался. Резко остановившись, я вывернул карман. На землю выпал телефон. Сотрудник Беркута с напором продолжал тянуть меня в отделение. Я в очередной раз попросил объяснить, почему у меня сначала отобрали телефон, а теперь его подкинули. Ответ снова был простой: "Я ничего вам объяснять не должен"

Міліція ж заявляє, що "перед тим, як увійти до приміщення райуправління, він поклав на сходи біля входу свій мобільний телефон, і заявив, що забере його лише тоді, коли працівники міліції вибачаться за свою нетактовну поведінку".

Та чи не найбільше і найзначуще протиріччя в цій історії – в самих заявах МВС. Спочатку керівник прес-служби київського управління міліції Володимир Поліщук, пояснював дії співробітників «Беркуту» тим, що в невідомого громадянина був «східний тип обличчя»:

«За словами Поліщука, беркутівці попросили Мустафу пред'явити документи, оскільки в нього "східний тип обличчя". Через те, що журналіст відмовився це зробити, міліціонери посадили Мустафу до свого автомобіля, і відвезли до подільського райвідділу міліції. Сам Найєм каже, що документи показав…

Поліщук запевнив, що бійці "Беркуту" не знали в обличчя Мустафу, "бо вони ТВі не дивляться, і не знали, що Мустафа публічна людина". 

Потім, ніби спохватившись, МВС розповсюдило заяву, в якій спростовує національний чи расовий фактор у перевірці в громадян документів і головною причною називає проведення оперативних заходів щодо розслідування пограбування жінки, скоєного на проспеткі "Свободи", внаслідок якого двоє невідомих - чоловік і жінка - заволоділи ювілерними виробами та мобільним телефоном:

"У деяких Інтернет-виданнях з’явилася інформація про затримання відомого журналіста Мустафи Найєма працівниками полку "Беркут" за те, що у нього східний тип обличчя…Таким чином, у відвідувачів Інтернету, які прочитали ці матеріали, могла сформуватися думка, що міліція затримує людей за расовою ознакою.

Попередньо з’ясовано, що 13 грудня о 17:30 нарядами міліції було отримано інформацію, що на проспекті Свободи якісь чоловік та жінка вчинили пограбування. Зловмисники відібрали у заявниці ювелірні вироби, 300 гривень та мобільний телефон. Інцидент з журналістом відбувя під час відпрацювання цього повідомлення співробітниками групи швидкого реагування.

Згідно з законом про міліцію, "міліції на виконання покладених на неї обов’язків надається право перевіряти у громадян при підозрі у вчинені правопорушень документи, що посвідчують їх особу", а також "затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях осіб, які вчинили адміністративні правопорушення...та у необхідних випадках для встановлення особи".

Бажаючи отримати інформацію про затримання журналіста, деякі журналісти вночі телефонували до відділу зв’язків з громадськістю ГУМВС України в Києві з запитаннями, "чому його доставлено до міліції лише за те, що він неєвропейської зовнішності?". Співробітниками міліції при відпрацюванні території, де було скоєно злочини, перевіряються усі підозрілі особи без винятку. При цьому вони не беруть до уваги колір їхнього обличчя».

Одначе напередодні керівник прес-служби київської міліції Володимир Поліщук ні про який злочин, скоєний на проспекті Свободи не згадував.

Найперші думки та запитання, які викликає ця історія, такі.

Якщо міліціонери і справді не знають в обличчя популярного телеведучого, то який же низький рівень загального розвитку для цього потрібно мати? Чи припустимо взагалі співробітнику міліції бути настільки необізнаним в елементарних речах? Здається, такі знання не були б зайвими для них в тому числі і для безпосереднього виконання службових обов’язків. Не впізнали вони і ведучу 5 каналу Тетяну Даниленко. Вони що, і 5 канал не дивляться? Невже вони такі печерні люди?

Міліціонери не задовольнилися поясненнями обох телевізійників, хоча в цей час перебували не де-небудь, а саме на парковці  5 телеканалу. Тобто правоохоронці завітали на "телевізійну територію" і пояснення людей, які сиділи в автівці, що вони мають відношення до ТБ, в даному місці за таких обставин були б цілком логічні й правдоподібні. Але це не влаштувало міліціонерів.

В той же час слід зазначити, що інцидент з Мустафою Найемом стався на фоні останніх проявів наступу на свободу слова, посилення тиску на журналістів, в тому числі їх викликів на профілактичні бесіди в СБУ та прокуратуру. Тобто черговий випадок вже не сприймається якимось надзвичайним чи сенсаційним, інша річ, що  в історії вперше виникає фактор «східного типу обличчя».

То може все-таки це не чиясь необізнаність чи непорозуміня, а добре розіграний спектакль? При всьому неприпустимо низькому загальноосвітньому рівні міліціонерів, все одно дуже важко повірити, що він аж настільки катастрофічний.

І ще одне. Зауважте, Мустафу, через «східний тип обличчя» затримав, умовно кажучи, не патруль радикально-націоналістичної «Свободи», інцидент стався  не за націоналістичної влади, а за тієї, яка на словах бореться зі всіма проявами дискримінації та ксенофобії. Агов, пане Колесніченко? Де ви? Чому мовчите? Чому не рвете на собі сорочку виступаючи з трибуни ВР на знак протеста проти чергового прояву ксенофобії в країні? Чому не організуєте відповідної кампанії в пресі?

"Ксенофобія не повинна стати обличчям української національності" - так називається присвячена цим подіям стаття Мустафи Найема. Може правильніше було ставити запитання не про українську національність, а про правлячий режим, тобто адресувати претензії до нині чинної влади? Як на мене, то вона того заслуговує. А її антиукраїнська політика очевидна, бо ця хунта підтверджує свою українофобську як і антидемократичну сутність кожного дня.

P.S. Тим часом, стало відомо, що в понеділок, 13 грудня "Беркут" навідався до ще одного журналіста. Цього разу ним став співробітник видання "Кореспондент" Віталій Сич.

 

Коментарі

Ви жадаєте, щоб і Наєм став радикальним націоналістом як Ви? :)
я не належу до прихильників Мустафи. Радше навпаки, проте підтримую його законне обурення і вимогу покласти край ксенофобії,яка, чого гріха таїти, в нас є...
Коли це Беркут став виконувати функції ППС?
Шановний авторе, ВО "Свобода" не є радикально-націоналістичною. Вона класична права партія на кшталт "ФНФ" Лє Пена...:)
+2

але з вельми виразними націоналістичним відтінком
+
Поліщук запевнив, що бійці "Беркуту" не знали в обличчя Мустафу, "бо вони ТВі не дивляться, і не знали, що Мустафа публічна людина".
*******
Мєнти справді могли не дивитися ТВі та не читати "Українську правду". А шоу Савіка Шустера? Не дивилися ні на ICTV, ні на Інтері, ні, страшно сказати, ТРК Україна? Тоді ці мєнти просто amoeba proteus або звичайні амеби.
+2

у них є чітка установка від дебіла-шовініста Могильова - "всєх ліц кавказкой національності" затримувати
-1

Я телевізор взагалі не дивлюсь. І шо?
-3

Антін Коломієць 19:23
если мент начет "смтреть телевизор" а не выполнять ПРЯМОЙ ПРИКАЗ - Вас ЗАРЕЖУТ ПРЯМО НА УЛИЦЕ.
меньше сопли пущайте: каждого болтуна-журналюшку КАЖДЫЙ мент должен в лицо знать?
Так вас, болтунов, развелось больше. чем ... населения украины...
И что, всех помнить "в личико"?
Упомнишь тут...
+1

Юрій Черкашин 21:27
Я теж не дивлюся телевізор, в мене безлімітний Інтернет. :) Але політичні ток-шоу можна дивитися он лайн.

Тапёр Тапёрыч 21:31
Київським мєнтам треба бути обачнішими. Минулого місяця мєнти намагалися затримати та доставити у відділ "для з"ясування особи" генерального директора Всесвітньої газетної асоціації (WAN-IFRA) Крістофа Рісса та представника компанії INMA Яна Вагнера, які прибули до Києва на запрошення Віктора Януковича.
-2

ничего страшного, Антин: разберуться.
Если Вы харкнете посреди улице где-нибудт в Швейцарии или Лихтенштейне, то спустя несколько минут (настучат. не волнуйтес!) к Вам БЫСТРО подойдет "из-под земли" полицейский и БЫСТО и СИЛЬНО ударит ДУБИНОЙ.
А "разборки", кто вы такой весь из себя есть - потом.
потому - ТАМ - порядок.
потому ТУТ - бардак и вырождение.
Т.к. БИТЬ надо почти ВСЕХ.
И СРАЗУ.
За самое МАЛЕЙШЕЕ.
+1

Так то ж "если харкните", але ж Мустафа нічим таким в прямому смислі слова кримінальним не промишляв. Сидів собі в машині разом з колегою, поки розігрівався мотор, про щось мирно бесідував і тут на тобі...І безумовно, мова не йде про всіх журналістів, яких міліція має знати в обличчя. Я так запитання не ставлю. В тім то і річ, що Мустафа - окремий випадок. Міліціонерам і справді було б не гріх знати обличчя популярного телеведучого, який тривалого часу брав регулярно участь в найбільш рейтингових ток-шоу на різних всеукраїнських каналах. Я зараз не оцінюю його професійну діяльність і не даю їй характеристики, хоча з цього приводу в мене достатньо запитань.Адже якби вони знали людину з загальноукраїнським рівнем популярністі, то не було б і самого інциденту, бо єдине що потрібно було міліціонерам від Мустафи – ідентифікувати його особу. Не провести обшук в машині чи його помешканні, не накинути кайданки, не знешкодити як особливо небезпечного, а тільки дізнатися хто це: «Мустафа? – Мустафа». І все.
-2

- Мустафа?
- Да.
- А... родненький...

Это называется КОРРУПЦИЯ.
Понимаю: Вам оно ближе, когда "свой мент, "свой" прокурор", свой "судья"...
А менты ОБЯЗАНЫ выполнять приказ, не глядя на "морду лица".
Дана ориентировка по "чёрным" - вперед, с песней и без вопросов.
начинете тут ... (далее - непечатно будет).
Точка.
0

Ще раз повторюю. мустафу не підозпрювали у скоєнні ніякого злочину. якби міліція прийшла б його арештовувати чи затримувати за якесь правопорушення, а він би їм "Хлопці, та ви що, мене не занєтЕ? Та я ж такий сякий, телеведучий, крутий журналюга, відпустіть мнене". А ті йому - "А, так? Ну тоді підкинь грошенят по тарифу і йди собі!". Оце була б корупція. Міліціонерам нічого від Мустафи не було потрібнео окрім як засвідчити його особу. Якби вони знали Мустафу, а це не потребує якоїсь значної роботи, зусиль, напружень - достатьо лише інколи переглядати політичні ток-шоу на ТБ, хоча б заради громадянського інтересу - "а що ж відбувається в моїй країні?", - так от якби вони його знали, то це б зняло всі питання. Інша річ була, якби конкретного Мустафу підозрювали в скоєнні якогось злочину. В такому випадку спроба Мустафи уникнути від відповідальності через його популярність, звичайно, не можна було б не засуджувати. А дії правоохоронців в цій ситкуації підлягали б схваленню.
"Якщо міліціонери і справді не знають в обличчя популярного телеведучого, то який же низький рівень загального розвитку для цього потрібно мати?"

Якась фігня)
Я от не знаю телеведучих, бо ТБ не дивлюся, і не вважаю незнання телеведучих індикатором рівня розвитку)
0

Що, навіть Мустафу не знаєте? А Шустера?
-3

Тов. О.Мазур: своих теле-обезьян не тулите ко всем, please.

Я понимаю, что "TV-ящик" и 20-летняя "полит"-трепотня для Вас лично - ЖИЗНЬ подменили.
но не все ж опустились до такого ... уровня.
+3

Мусафу не знаю, Шустер як виглядає, теж ні, чесно =)
+2

Совушко, Савік Шустер - це такий мужик у шапці з рогами оленя. :)
+1

Совушка, шановна, а ці беркути часом не з Вашого лісу? Може вони звідти залетіли?
+2

Часом ні, я нічого не маю проти кавказців, негрів і ЛГБТ =)
і не треба мене прирівнювати до цих тупих Беркутів, я краще ніж дивитись таку фігню, як Шустера книжку почитаю.
+2

п.с. Блєснул, да.
il n'existe pas   22:46
+3

Да уж, двум господам служить нельзя! Вот и ответы на все твои вопросы Мустафа, которые ты ставил во времена другого режима, а у Шлустера совсем плохо с баблом, если он даже две фразы выучил на нашій рідній мові. Ну, а роги оленя це вже зовсім петля, цікаво, а Славко Шустеренко пантокріном не торгує, він дуже добре допомагає для потенції..карще Віагри. Славко запишеш на мене пару процентів.
+1

Совушко, а Вас ні в чому такому і не звинувачую, Господь з Вами. Зрештою, знаєте ви їх чи ні, на них це ніяк негативним чином не відбивається. Інша річ - співробітники столичного Беркуту та ще й при виконанні службових обов'язків. У вас і в них - різна ступінь відповідальності за не знання. Якщо вони не ідентифікують особу, яка постійно мількає на ТБ, то як же вони знайдуть, розпізнають злочинця по фотороботу, словесному портрету чи іншим оперативним орієнтуванням?
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі