Блоги → Перегляд

В'ячеслав Липинський: Націоналізм, патріотизм і шовінізм (з листа до Б.Шемета)

Вівторок, 17:42, 15/02

Рейтинг
16 3
Переглядів
4193

0
0

Націоналізм буває двоякий: державотворчий і державоруйнуючий – такий, що сприяє державному життю нації і такий, що це життя роз’їдає. Прикладом першого може бути націоналізм англійський; другого – націоналізм польський, український. Перший є націоналізм територіальний, другий – націоналізм екстериторіальний і віросповідний. Перший називається патріотизмом, другий – шовінізмом.

Коли Ви хочете, щоб була Українська Держава – Ви мусите бути патріотами, а не шовіністами. Що це значить?

Це значить, перш за все, що Ваш націоналізм мусить спиратися на любов до своїх земляків, а не ненависть до них, за те, що вони не українські націоналісти. Для Вас, наприклад, мусить бути ближчий український москвофіл чи польонофіл (оцій, як Ви його звете: Малорос і Русин), аніж чужинець, який Вам мав би помогти визволитися від Москви чи від Польщі. Ви мусите все своє почуття і весь свій розум зосередити на тому, щоб найти розуміння, найти спільну політичну мову з місцевим москвофілом чи польонофілом – іншими словами: сотворити з ними разом на Українській Землі окрему державу, а не на то, щоб поза межами України знайти союзника, який би допоміг Вам знищити місцевих москвофілів і польонофілів.

Шовініст робить все навпаки: він завжди во ім’я націоналізму порозуміється з чужинцем проти свого земляка. Приклад: галицькі москвофіли, які їздять до Варшави просити помочі проти місцевих галицьких ’’поляків’’. Ткого роду націоналізм унеможливлює існування Української Держави, бо налякані союзом ’’українців’’ з чужинцями місцеві москвофіли і польонофіли завжди покличуть з далеко більшим успіхом чужинців проти ’’українців’’ і знищать державну незалежність України.

Далі, шовінізм український різниться від шовінізму польського і єврейського, які він наслідує, тим. що він не має таких глибоких культурних і економічних коренів, що дали би йому змогу стати сильним віросповідним і економічним рухом, як останні. Культурні коріння України в народі українським не глибші від коренів Руси, і коли почати грати на почуттях, на емоціях, на ’’національній вірі’’, то на Україні переможе завжди ’’Союзъ Русскаго Народа’’, а не ’’Союз Українського Народу’’. Шовінізм український, який є націоналізмом на моду лавочників (єврейське гасло ’’свій до свого’’) і на моду живучих від вівтарів ’’національної ідеї інтелігентів’’, доведе політичну ідею України до загибелі, бо ані дійсні бакалейщики, ані до чогось здатні інтелігенти на Україні шовінізмом українським не захопляться. У нас він завжди буде представлений типами Донцових і тому подібних озлоблених і егоцентричних осіб, закоханих у собі людей, які своєю безсилою злобою все творче, життєздатне на Україні від України відганятимуть.

Отже, будьте патріотом, а не шовіністом. Бути патріотом – це значить бажати всіма силами своєї душі створення людського, державного і політичного співжиття людей, що житимуть на Українській землі, а не мріяти про втоплення в Дніпрі більшості своїх же власних земляків. Бути патріотом – це значить шукати задоволення не в тім, ’’щоб бути українцем’’, а в тім, щоб було честю носити ім’я українця. Бути патріотом – це значить перш за все вимагати гарних і добрих учинків від себе, як від українця, а не перш за все ненавидіти інших тому, що вони ’’не українці’’. Врешті, бути патріотом, це значить, будучи українцем, виховувати в собі перш за все громадські, політичні, державнотворчі прикмети: віру в Бога й послух його законам, тобто духовні вартості; далі вірність, твердість, сильновольність, дисципліну, пошану для своєї традиційної влади (монархізм), загалом кажучи, лицарськість – тобто політичні вартості. Натомість бути шовіністом – це значить прикривати свою духовну пустку (безрелігійність) і своє руїнництво: отже, зрадництво, кар’єризм, здеклясованість – фанатичними вигуками про ’’неньку Україну’’, про ’’рідну мову’’, про ’’ми – українці!’’, про клятих ’’москалів і ляхів’’ і т.п. Борони Вас Боже від такого роду ’’націоналізму’’, який може принести тільки те, що вже приніс: руїну України.

Лист В.Липинського до Богдана Шемета, писаний у Райхенау 12 грудня 1925 р. у відповідь на поставлене питання. Цитується за Малою енциклопедією етнодержавознавства, с. 745-746.

Коментарі

+!
-3

Так ви же за ВОС, а там за лицемірний шовінізм а не патріотизм :D
-2

це як подивитися. мабуть, ви, даруйте, косоокі :)
-2

Ернесто Ернандес 18:09

ти диви - імперець,а туди ж тулиться. ти явно перепплутало стежину, "іспанцю" :)))
-1

отвали от наших, Шайтаныч))
☼ RUSS ☼   00:13
+2

Культурні коріння України в народі українським не глибші від коренів Руси, і коли почати грати на почуттях, на емоціях, на ’’національній вірі’’, то на Україні переможе завжди ’’Союзъ Русскаго Народа’’, а не ’’Союз Українського Народу’’.
---------
+
+ українському консерватору
Державотворчий націоналізм, а не руйнуючий шовінізм - вот что нужно державе сейчас, возможно, больше всего.
Уверенная победа первого - необходимый фундамент для решения остальных проблем.
+

але така постановка питання не дає відповідь на ситуацію, коли "москвофіли і польонофіли" де-факто є представниками чужого шовінізму, тобто відвертими україноненависниками... є тільки пів відповіді (з якою я згоден) - не шукати чужинця, щоб разом з ним знищувати отих москво- польоно- філів...
майже сто років пройшло... і не багато змінилося... особливо чомусь зараз популяризують шовінізм:

Натомість бути шовіністом – це значить прикривати свою духовну пустку (безрелігійність) і своє руїнництво: отже, зрадництво, кар’єризм, здеклясованість – фанатичними вигуками про ’’неньку Україну’’, про ’’рідну мову’’, про ’’ми – українці!’’, про клятих ’’москалів і ляхів’’ і т.п. Борони Вас Боже від такого роду ’’націоналізму’’, який може принести тільки те, що вже приніс: руїну України.
☼ RUSS ☼ 20:04
0
Врешті, бути патріотом, це значить, будучи українцем, виховувати в собі перш за все громадські, політичні, державнотворчі прикмети: віру в Бога й послух його законам, тобто духовні вартості; далі вірність, твердість, сильновольність, дисципліну, пошану для своєї традиційної влади (монархізм)
-------
Саме так - бути патріотом - означає бути монархістом та християнином.
+1

і не тільки це - не варто виривати слова з речення;)
Не пройдет ваша проповедь.
И у Липинского письмо это напоминает крик отчаяния.
А знаете, почему?
Потому что нельзя строить человеческое, закладывая в основы зоологию.
Вон - любуйтесь...

/// Данило Терпило 19:46
+3
+

але така постановка питання не дає відповідь на ситуацію, коли "москвофіли і польонофіли" де-факто є представниками чужого шовінізму, тобто відвертими україноненависниками... є тільки пів відповіді (з якою я згоден) - не шукати чужинця, щоб разом з ним знищувати отих москво- польоно- філів... ///
☼ RUSS ☼   20:59
+2

Сергей Дзюбенко 20:06
оглупевшие люди, разве они виновны, что их так с детства запрограммировали?
не издевайтесь, а лучше посочувствуйте
+2

С какого детства...
Просто катиться вниз всегда легче, чем карабкаться вверх.
+2

в чому ви мене звинувачуєте???
+1

А я обращался к вам?
0

ви навели мої слова як приклад "зоології в основі" - аргументуйте.
☼ RUSS ☼ 00:15
+2
Натомість бути шовіністом – це значить прикривати свою духовну пустку (безрелігійність) і своє руїнництво: отже, зрадництво, кар’єризм, здеклясованість – фанатичними вигуками про ’’неньку Україну’’, про ’’рідну мову’’, про ’’ми – українці!’’, про клятих ’’москалів і ляхів’’ і т.п. Борони Вас Боже від такого роду ’’націоналізму’’, який може принести тільки те, що вже приніс: руїну України.
--------
Липинський про Шайтана Уласа!
Р У С С 00:31
+2
+!
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі