Середа, 19:46, 04.05.11

Рейтинг
4 1
Переглядів
2870

0
0

У межах Львівського міжнародного дитячого фестивалю вперше в Україні відбувся Фестиваль дитячої творчості та мистецтва, під час якого презентували  унікальну міжнародну виставку ілюстрації українські та литовські художники (400 робіт) та пройшов круглий стіл з відомими ілюстраторами дитячої літератури України, що відбувся 30 квітня в Академії друкарства з ініціативи організатора Львівського міжнародного дитячого Фестивалю, президента ГО «Форум видавців» Олександри Коваль та завідувача кафедри «Графіка» Академії  Володимира Стасенка. 

 

 

КНИГА

 

         Книга.

         К - Н - И - Г – А,  КНИ – ГА. Всього 5 літер. 3 приголосні, 2 голосні, 2 склади. Голосні – жива вода, жіночість світу, що спонукає до дії. Приголосні – щит, обрамлення, величний коноб, що тримає форму. 5 літер містить всю мудрість, одкровення світу.

         Століттями гортали пергаментні, паперові сторінки. Навіть, коли не вміли прочитати мудрі слова, шанобливо дивились на утаємничені літери, торкалися поверхні оксамитових палітурок, відчували поважність книги, її неймовірність. Так просто підсісти до монітора і почати лускати слова електронної книги, дивитися картинки на екрані, рухливі і цікаві, а ще краще одягнути окуляри чи обруч з датчиками і поринути в віртуальну реальність, де не треба розбирати сло-ва, тільки спостерігаєш і втручаєшся, коли хочеш в історію, яку написав колись Шекспір, чи Андрухович, чи Юрко Винничук, чи Пушкін, чи ще хтось.

         Гебреї – народ книги, мусульмани – народи книги. Християни – народи книги. Тора, Коран, Євангеліє – книги, які читають до цього часу. І слово інколи відкриває своє кругле коло вікна, і бачимо світ інший.

         Без Книги (велика літера на початку) мудрість не приходить до людини.Книга була різною, але завжди давалася у руки, на доторк.Торкнись мене, щоб відчути, що я є.

         Достатньо однієї Книги, щоб наблизитися до мудрості, щоб долучитися до істини. Людина вибрала інший шлях, книги різного буття заполонили її духовний простір. Вона не стає від цього мудрішою, але знаходить втіху і місце, куди можна втекти від набридлої, сірої буденщини.

         Вікно Слова засклене передчасно не прозорим, чистим склом, через яке було видно цілий світ, а вишуканим, різнобарвним, спокусливим вітражем.

         Хочеш рожевих мрій – заглянь в рожеве скельце, хочеш бурхливих пристрастей – знайди червоне, хочеш гострих відчуттів, вибуху адреналіну – відшукай чорн і тепе.

         Скільки всього написано і намальовано – не злічити. Всі про це знають, і все одно пишуть і малюють. Всім вистачить місця під сонцем, головне, щоб тінь від нас не була занадто довгою і темною. Варто про це згадати коли йдеш стежкою дитинства.

         Книга для дитини – дороговказ, а не розвага. Діти маленького зросту, ми – дорослі часто-густо заступаємо їм сонце, світло, видноколо. Дитячі книги виправляють цей недолік. Вони піднімають малечу над землею і розказують про світ, що дорослі інколи заслоняють. Художник дитячої книги – той, що зберіг дитячість і не цурається її. Кінчики його кольорових олівців – провідники захоплення і любові до тих образів, які малює. Він переконливий у своїй творчості, коли підсвідомо вірить, що слони можуть оселитися в Карпатах і возити гуцулів на полонину за сіном, а у тітоньки Параски у дворі росте куряче дерево з рудими, яскравими курками на гілляках поруч з золотими грушками! І тут книжкова стежка приводить до рідного обійстя. Це не пагода і не вігвам, не Букінгемський палац і не ранчо… Це рідна домівка в багатоповерхівці у сучасному місті, де в червоному куті не висять вишивані рушники, але в маленькій хатці серця на поличках стоять гаварецьки кухлі, а великий глек на столі, розписаний опішнянськими квітами і виноградними гронами,  наповнений молоком гаптованим білим шовком, а в самому куточку серцевої хатки стоїть пічка  розписана петріківськими півнями, що будять зранку, в дзбанку біля неї є завжди водиця з колодязя душі…

         Відчуття рідної землі таємниче і непередбачувальне - любиш, бо розумієш,  розумієш, бо бачиш і відчуваєш.

         Діти не іронізують, їм до часу не відоме почуття гумору. Але вони з висоти свого маленького зросту (від 3 до 7, 9 років) бачать світ, який дорослі топчуть ногами: жучка, павучка, працьовиту мурашку, кумедного равлика, знесилену бджілку, квіточку блакитну, як очко, прозоре скельце – надзвичайну коштовність. Вони радіють, коли художник малює дрібнюсеньки деталі, чоловічків і котиків маленьких і довірливих.

         Добре коли зворушлива сльоза ілюстратора розвела акварель на кінчику пензля - дитина відчуває це.

         Жахлива катастрофа спіткала Японію, країну естетів і поціновувачів вишуканої краси, ніжного цвіту сакури. Подумалося, що книга, малюнок на папері – найтендітніші витвори людської культури - гинуть вмить від води, вогню, буревію. Не пропадає лише напруга любові з якою зроблені твори. Але це бачать лише очі серця.

 

Ковальчук Вікторія, художник         

Коментарі

+1
+!
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі