Четвер, 03:20, 18/08
У цій статті згадуються

Цю статтю мене змусила написати випадковість – у переддень Дня прапора 23.08.2011 я досліджував хронологію та історичні обставини піднесень Національних прапорів над органами влади у 1990 - 1991 роках. І при цьому я зіткнувся з доволі несподіваним фактом. Як відомо, Указ Президента України, Л.Кучми, «Про День Державного Прапора України» № 987/2004, історично прив’язаний до події внесення в зал Верховної Ради Національного Прапору 23.08.1991 року. ... Більшість джерел, які висвітлюють відповідні події, просто одностайно засвідчують, що прапор над Верховною Радою вперше було піднято 4 вересня 1991 року. Лише деякі з них згадують, що про підняття прапору Верховна Рада приймала якусь постанову. Однак, що це за постанова, якого числа вона була прийнята, який її номер та зміст – про це ніде ні слова. ... Як випливає з бази «Загальне законодавство» ... 4 вересня 1991 року Верховна Рада прийняла три постанови та 1 звернення. Але в жодному з цих документів нічого про прапор не йдеться! ... Аж ні, абсолютно випадково, я набрів в Інтернеті на автентичне зображення (навіть не текст!) відповідної постанови. ...

А ось, відтворений мною з зображення, автентичний текст цієї постанови (оприлюднюється вперше!!!):

П О С Т А Н О В А

Верховної Ради України

Про підняття над будинком Верховної Ради України синьо-жовтого прапора

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

У зв'язку з проголошенням Верховною Ради України Акта про незалежність України, до прийняття Конституції України і проведення всенародного референдуму про нову державну символіку, підняти над Верховною Радою України історичний національний синьо-жовтий прапор, що символізує миролюбиву Українську державу в образі чистого неба і хлібного лану.

Прапор підняти в день прийняття цієї постанови

Голова Верховної Ради України Л.КРАВЧУК

м. Київ, 4 вересня 1991 року N 1482-XII

Що цікавого можна зауважити в цій постанові?

По перше, в назві йдеться про підняття не державного чи «національного» (хоча пізніше, в тексті прикметник «національний» все ж вживається!) а просто «синьо-жовтого» прапору. Очевидно, що назва є предметом попереднього компромісу, тому і виглядає так недолуго.

По друге, як бачимо, цією постановою, хоч і неявно, передбачалося проведення всенародного референдуму про нову державну символіку, що знову ж, очевидно, стало наслідком компромісу. Якась постанова про такий референдум була прийнята ВРУ ще раніше. На щастя, ця дурнувата ідея свого втілення так і не знайшла. За півроку ВРУ затвердила нову державну символіку без всякого референдуму.

По третє, в постанові присутня надмірна поетизація, що не є характерним для законодавчих документів. Хоча, слід зауважити, що цим нормативним актом вже чітко визначено, що саме символізує наш прапор. А отже, всякі суперечки про те, що символізують його кольори є надалі недоречними – це вже визначив законодавець!

Як же ж так? Ми святкуємо День Прапора вже 7-й рік, згадуючи при цьому саме той прапор, який був внесений до ВРУ 23.08.91, піднятий згідно цієї постанови 04.09.91, що зберігається зараз під склом як історична реліквія у ВРУ, а ця знаменита, історична постанова досі не була оприлюднена! Чому? Адже відомо, що акти, не оприлюднені належним чином не мають юридичної сили! Можливо Верховна Рада її насправді не приймала, а Кравчук просто «підмахнув» цей документ без голосування, тому й вирішили на публіку не виставляти?

Зрозумівши, що постанова таки існує, вирішив поцікавитися глибше і заліз в стенограми Верховної Ради за 04.09.90. Таки голосувала за цю постанову Верховна Рада! Аж тричі! Проект постанови вніс Яворівський. ...

Кравчук, бачачи, що справа йде до того, що «патріоти» зараз самі ж і зірвуть питання підняття національного прапору над ВРУ, припиняє обговорення і ставить на голосування пропозицію Яворівського. «За» - 205 голосів, пропозиція не проходить (а Яворівський перед тим чомусь висловлював думку, що «За» буде 263 голоси). ... Кравчук погрожує, що подасть у відставку, якщо постанова не буде прийнята. І постанова приймається – 265 голосів «За»! Одразу за цим Мороз робить заяву про розпуск комуністичної більшості.

Тож чому ця постанова не була оприлюднена? Навіть здогадок ніяких в голову не приходить…...

А ось іще одна загадка.

П О С Т А Н О В А

ПРЕЗИДІЇ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Про прапор України

( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1991, N 47, ст.655 )

Президія Верховної Ради України п о с т а н о в л я є:

До прийняття Конституції України дозволити в протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор.

Голова Верховної Ради України Л.КРАВЧУК

м. Київ, 18 вересня 1991 року N 1567-XII

Який парадокс нашої історії! Саме 18.09.1991 Президія Верховної Ради приймає постанову N 1567-XII "Про прапор України"!!! Однак ця дата "забута" всіма і ніхто її досі не згадував! Скромним текстом: "До прийняття Конституції України дозволити в протокольних заходах використовувати синьо-жовтий прапор" Президія ВРУ фактично скасовує радянський прапор УРСР і встановлює синьо-жовтий. Адже «протокольні заходи» - це і є практично всі заходи, за яких належить застосовувати (піднімати) прапор України (у т.ч. над органами влади). Про те, що це суперечить діючій Конституції, якою встановлена інша державна символіка, всі знають, але так само знають, що змінити Конституцію 300 голосів поки що не набереш... Саме з цього моменту під Національним Прапором (відтепер - "Прапором України") починають зустрічати іноземних гостей, приймати присягу військовослужбовці, працювати посольства України, він вивішується в ООН. Це перша правова підстава, з моменту прийняття якої, наш прапор нарешті набув свого офіційного статусу як в масштабах держави так і на міжнародній арені. Вдумаємося в назву: «Про прапор України»! В тодішній Конституції йшлося про опис символів УРСР, тобто неіснуючої вже держави. Адже Актом проголошення незалежності встановлювалася нова держава – Україна. Отже і символи колишньої держави відтепер використовувати не було жодної потреби і стосунку до нової держави "Україна" вони не мали. Тож чому до цієї дати не приурочив свій Указ Кучма? Натомість ця дата незаслужено забута і ніде не згадується…

Повний текст статті знаходиться за посиланням:

http://nazarenko.ucoz.ua/publ/zagadki_prapornikh_postanov_verkhovnoji_radi/1-1-0-9

Коментарі

Немає коментарів
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі