Блоги → Перегляд

Історія Валентини Ілляшенко - остарбайтерки з Черкащини (художньо-документальна візія австрійця)

Субота, 16:11, 02.02.13

Йозеф Вінклер. Вивезена. Нєточка Ілляшенко розповідає про своє українське дитинство / Пер. з нім. Неля Ваховська. — Київ: Критика, 2012.

Роман Йозефа Вінклера "Вивезена" ("Die Verschleppung", 1983) присвячено долі українки, яку гітлерівці 1943 року вивезли на примусову роботу до Каринтії. Завдяки австрійському письменникові Нєточка (Валентина) Василівна розповідає про сталінську колективізацію та Голодомор, жертвою яких стала її українська родина, про життя в совєтському колгоспі й виживання в бідному австрійському селі. І, попри тяжкість оповіданої історії, вона заворожує читача радістю від життя, навіть якщо від своїх ран їй доводиться ховатися в химерно сплетених закапелках власної пам’яті.

Автор познайомився зі своєю героїнею, шукаючи собі помешкання в гірському селі в Альпах у 1981 році. Зрештою колишня остарбайтерка з Черкащини не просто дала письменникові притулок, а й забезпечила матеріялом для нової книжки. "Вивезену" написано як нон-фікшн - інтерв*ю з Нєточкою про історію її життя. Окрім ретельного відтворення мовлення селянки, що не вміє писати німецькою і говорить плутано, але просто, з елементами місцевого діалекту і співучою розмовною інтонацією, ефект достовірності поглиблюють фотографії із сімейного архіву та вставки українською мовою. Проте Вінклерові більше йдеться не про фактологічну, а про психологічну правду: про достеменність почувань сердечної, щирої, але соціально безпритульної жінки, без вини винної у зраді єдиної - материнської - любові, про закинуту в чужий світ людину, яку і в старій, і в новій батьківщині лише терплять, але не люблять...

Презентації роману за участю самого Йозефа Вінклера відбулися 4 жовтня 2012 р. у Центрі польських та європейських студій Києво-Могилянської Академії та 5 жовтня на Другому міжнародному фестивалі “Книжковий Арсенал”.

детальніше:

1) http://litakcent.com/2012/09/27/jozef-vinkler-vyvezena-njetochka-illjashenko-rozpovidaje-pro-svoje-ukrajinske-dytynstvo/

2) http://www.prostory.net.ua/ru/translate/572-2012-09-29-13-44-42

3) http://www.prostory.net.ua/ua/articles/562-2012-10-02-08-59-24

Коментарі

В
http://politiko.ua/blogpost89434
описав історію українки, у якої соціалісти (спочатку німецькі, а пізніше і російські) повбивали обох її чоловіків. Свою першу дитину (хлопчика) жінка народила у сам Свят-Вечір на залізничному вокзалі в Третьому Рейху..
+3

дякую за посилання і статтю
0

У нас в Україні є ще справжня італійка, яка в часи війни вийшла заміж за нашого (тижневик "ЕКСПРЕС" писав).
Він спився і вмер, а вона жила в селі, працювала в колгоспі. Звичайна жінка. Словом, якраз той випадок, коли буття визначило свідомість і італійка стала українкою..
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.

Записи по темі