Ідеї → Концепція Громадського суду

Понеділок, 11:17, 07.03.11
Станіслав Полянський
Ідею підтримують: 5
Передмова

У своїх попередніх статтях я зазначав, що станом на сьогоднішній день українська державність зруйнована. Основні державні органи не виконують своїх функцій та настільки дискредитували себе в очах людей, що відновити довіру до них неможливо і недоцільно. Я писав, що після Януковича потрібно буде проголошувати нову українську державу у кордонах нинішньої. Ця держава стане правонаступницею України-91.

Готуватися до цієї визначної події треба вже сьогодні. На думку директора Центру розвитку суспільства Ігоря Харченка, в Україні вже склалася революційна ситуація. Принаймі, для цього є майже всі необхідні передумови, які перераховані в його статті. Тому я пропоную для практичного втілення свою концепцію Громадського суду, який буде формувати чорні списки злодіїв авторитарного режиму Віктора Януковича. На перший погляд це звучить страшно і радикально, та насправді являється цілком ефективним способом протидії, а також корисним інструментом для закріплення перемоги майбутньої мирної революції.

Мета

1. Захистити людей, які займають активну громадську, проукраїнську, державницьку позицію від катка політичних репресій. Сприяти їх підтримці з боку суспільства як постраждалих за свої погляди. Полегшити цим людям процедуру надання громадянства нової української держави, а також статусу на кшталт "в'язня політичного режиму".

2. Не допустити надання громадянства нової української держави нинішнім злочинцям у владі.

3. Зменшити кількість колаборантів, які бажають співпрацювати з нинішнім режимом.

4. Звести до мінімуму антиукраїнську діяльність тих людей, які вже співпрацюють з режимом.

Організаційно-правова форма

Громадський суд - недержавний, неприбутковий, квазісудовий орган, який приймає рішення про надання певним подіям, які відбуваються в Україні, спеціального статусу, що тягне за собою занесення людей, пов'язаних із подією, до чорних, сірих або білих списків. Діяльність Громадського суду регулюється Статутом, прийнятим установчими зборами суду.

Громадський суд формується активістами проукраїнського руху, які підтримують ідею революції та не співпрацюють із режимом. Це можуть бути як зареєстровані, так і неформальні організації, партії, об'єднання, фізичні та юридичні особи, в подальшому - "підписанти". Кожен підписант визнає легітимність рішень громадського суду та зобов'язується не надавати будь-яку допомогу (окрім медичної) особам, які занесені до чорного списку.

Наприклад, якщо підписант - політична партія, то вона зобов'язується не брати "чорносписочників" до себе у партійні списки, а також не підтримувати їхні кандидатури на виборах. Якщо підписант - юридична фірма, то вона зобов'язується не надавати юридичні послуги таким людям. Якщо підписант - фізична особа, то вона таким чином декларує, що не буде голосувати за ті політичні сили, в яких представлені люди із "чорних списків", а також працювати в штабах чи на виборчих дільницях від імені цих кандидатів.

Стати підписантом можна не тільки під час формування суду, а й в будь-який момент.

Суть діяльності Громадського суду полягає в тому, щоб виносити на його розгляд різні події з життя України та надавати їм спеціального статусу.

Наприклад, є подія: масові арешти членів ВО "Тризуб" за підрив пам'ятника Сталіну в Запоріжжі. Судді Громадського суду можуть внести цю подію на свій розгляд та прийняти колегіальне рішення - надати події статусу "політичні репресії". Які наслідки понесе за собою дане рішення? Ті люди, які безпосередньо причетні до арештів (серед керівних осіб, звичайно), потрапляють у чорний список. Натомість, ті, кого заарештували - у білий список репресованих.

Тобто суд не має займатися "полюванням на відьом". Він лише приймає рішення щодо конкретної події, а вже потім у зв'язку з нею заносить людей у списки. Перелік спеціальних статусів, які можна надати подіям, має бути вичерпним , встановлюється та змінюється Громадським судом.

Уся робота Громадського суду буде організована через Інтернет. Кожен суддя матиме змогу висувати на розгляд подію у загальній стрічці, із власною пропозицією надання їй певного статусу. Нижче під постом розміщуватиметься скрипт голосування з двома варіантами: "прийняти" і "відхилити". Також там потрібно передбачити можливість для обговорення пропозиції іншими суддями. Якщо пропозиція набирає 50% + 1 голос від загальної кількості судової колегії Громадського суду, то рішення вважається прийнятим. Події присвоюється відповідний статус.

Після прийняття позитивного рішення розглядувана подія переходить у режим моніторингу. В цьому режимі її може коментувати будь-який відвідувач сайту, пропонуючи внести людей, пов'язаних з настанням події до одного зі списків. Кожна пропозиція має бути підкріплена лінком мінімум на два авторитетних інтернет-джерела, звідки дописувач дізнався про дії "кандидата". Перелік авторитетних інтернет-джерел є вичерпним і затверджується колегією Громадського суду. Судді Громадського суду можуть напряму вводити людей у списки, пов'язані з даною подією, однак теж посилаючись мінімум на два авторитетних джерела.

Якщо виник спір або колізія навколо правильності застосування Статуту громадського суду щодо внесення певної особи у список, тоді судова колегія голосує за той варіант застосування Статуту, який вважає правильним. У подальшому це рішення стає прецедентом для вирішення аналогічних спорів саме таким чином.

Дані про людей, занесених у списки з кожної події дублюватимуться у загальні, уніфіковані списки за алфавітним порядком.

Склад Громадського суду

Вирішуючи питання про те, який повинен бути розмір судової колегії, слід звернути увагу на два аспекти. По-перше, суддів не може бути мало (10 або 20), бо інакше їх перекуплять або залякають. По-друге, важлива не тільки кількість, а і якість. Якщо суддів буде кілька тисяч, їм можна буде роздати по кілограму дефіцитної гречки і всьо, справа зроблена. Тому оптимальний варіант бачу надати суду можливість самому розширювати та звужувати свої ряди голосуванням 2/3 голосів за кандидатуру, при цьому обмеживши загально можливу кількість суддів 300, а мінімальну - 100 чоловік.

Суддею Громадського суду може стати громадянин України віком не менше 21 року, який володіє цивільною право- та дієздатністю, має досвід громадської діяльності не менш, ніж три роки, безпартійний.

Не можуть стати суддями Громадського суду:

1) особи, які мають непогашену або погашену судимість, за винятком, якщо через цю судимість вони були занесені Громадським судом до білого списку;

2) особи, які мають хронічні психічні захворювання;

3) народні депутати, їх помічники, керівні особи центральних та регіональних державних органів, особи з персонального складу Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, Адміністрації Президента України;

4) колишні члени Компартії, Комсомолу, Соціал-демократичної партії України (об'єднаної), Прогресивно-соціалістичної партії України, Партії Регіонів, Народної партії України;

5) особи, які перебувають у чорному списку Громадського суду.

Види списків

Види списків є сталими та не можуть змінюватися суддями Громадського суду:

Білий список - це перелік фізичних осіб, які, внаслідок настання події з наданим Громадським судом спеціальним статусом, виявилися потерпілими від дій або бездіяльності злочинного режиму Януковича.

Чорний список - це перелік фізичних осіб, дії чи бездіяльність яких на своїй посаді, у своїй зоні відповідальності, призвела до присвоєння події спеціального статусу Громадським судом.

Сірий список. Одразу після винесення судом рішення по розглядуваній події, особам, що чинили, наприклад, антиукраїнську діяльність чи репресії, дається шанс виправити ситуацію. Даний список є попереджувальним, люди в ньому перебувають тимчасово. Якщо за відведений Громадським судом час вони не усунули ті обставини, внаслідок яких подія отримала спеціальний статус, тоді особа потрапляє до чорного списку. Якщо обставини були усунуті, тоді вона виключається із сірого списку.

До чорних списків можна заносити тільки тих осіб, які займають керівні або вибрані посади в органах державної влади або місцевого самоврядування.

Особа, яка знаходиться у чорному списку, не може бути з нього виключена, окрім випадку, якщо пізніше була встановлена помилка і виявилося, що дій чи бездіяльності, які призвели до присвоєння події спеціального статусу, ця особа не скоювала, а повідомлення інтернет-джерел виявилися хибними.

Особа, яка перебуває у чорному списку, не може потрапити чи одночасно перебувати у білому чи сірому списку. Якщо особа, яка перебуває у білому списку, має відношення до події, через яку її треба внести до чорного списку, тоді ця особа виключається з білого і заноситься до чорного списку.

Фінансування Громадського суду

Фінансування Громадського суду буде здійснюватись шляхом добровільних внесків підписантів та просто небайдужих громадян на електронний рахунок Громадського суду. Кошти витрачатимуться на оплату сервера, домену, поліпшення дизайну сайту, а також на оплату суддям. В ідеалі було б добре забезпечити їх повну фінансову незалежність. Звіти від електронних платежів на кошти, отримані від добровільних внесків, публікуватимуться на сайті Громадського суду.

Післямова

Переконаний, що треба втілити концепцію Громадського суду в життя. Адже це підіймає нашу боротьбу із режимом на новий рівень. В майбутньому списки, сформовані Громадським судом, стануть важливим джерелом інформації, аби не допустити до влади руйнівників української держави. Колишні можновладці більше не зможуть прикритися тим, що в останні дні революції вийшли на Майдан, як було у 2004 році. Також списки допоможуть більш ефективно застосувати процедуру люстрації. Повертаючись до реалій сьогодення, зазначу: кожний кат, кожний українофоб при владі повинен усвідомлювати, що після його дій йому не буде місця у владних коридорах нової української держави. Тож не хай роблять свій вибір вже сьогодні, а інакше - "поздно, Вася, пить "Боржоми".

Станіслав Полянський (http://polianskiy.blogspot.com/)

Коментарі

Давайте панове розберемося з списками. Пропоную в чорний список включити всіх членів партії Регіонів. Починаючи з Януковича і закінчуючи самим останнім членом в самому захудалому селищі.
Далі. В цей список потрібно записати всіх діючих депутатів всіх рівнів, їхню обслугу - працівників, чиновників апарату влади.
Далі. До цього списку треба записати всіх суддів, всіх працівників правоохоронних органів (прокуроатура, міліція, тощо).
111 111 16:27
У вашому списку опиниться така кількість людей що вони вашу "армію помсти" просто розтопчуть, навіть без зброї. Порахуйте: приблизно 800000 працівників правоохоронних органів, судів та ін. + їх сімї. приблизно 2000000 держслужбовців, 450 депутатів з охороною та сімями, кілька мільйонів членів партіїї регіонів. Ви хочете виступити проти 10-13 мільйонів людей. Голова вже сива, а ще городите казна що.
Сергій Волков 19:45
Генадій то ж не пропонується людей вішати чи розтрілювати. Всього тільки ставиться питання щоб вони не приймали участь у владі.Чи я щось не так зрозумів?
Відносно нападу на мене особисто то не хаміть. Чи то ви є вампір енергетичний і чекаєте моїх емоцій? Мабуть нен варто такому нахабі сопливому відповідати, та вже для людей напишу.
Справа в тому, що в Україні 47 міліонів населення. Тому це не проблема що 10 міліонів з чорного списку займуться іншою діяльністю - піднімати виробництво, сільське господарство. Зрозуміло, що така широка люстрація можлива тільки при умові коли в зміні влади буде приймати участь майже все населення України.
111 111 23:22
Якщо річ йде тільки про заборону отримання певних посад, то я тільки за. Менеджер який не справився повинен з "вовчим" білетом піти з посади.
111 111 14:22
-1
Ваша ідея, шановний, це ще гірше ніж те що відбуваеться зараз, тільки навпаки по відношенню до ваших політичних оппонентів. Якщо чесно то я не бачу в неї якогось раціонального зерна так необхідного людям. Це філософія на рівні зборів в роливайці з пластмасовими стаканчиками горілки в руках. Ви Станіслав Полянський, подумали б краще як створити таку систему влади та правосуддя, в якої коррупція кумівство та т.п. було би не можливе. А ви пропонуете вас поставити на трон щоб ви могли замочити своїх ворогів.
Станіслав Полянський 17:50
Судячи з вашого меседжу ви мабуть побачили себе у потенційному "чорному списку" :-)) Бо чесній і порядній людині нічого боятися. А тут так колінки затряслися. Воно і не дивно, якщо знаєш хто такий Едік Коваленко.
111 111 18:28
Станіслав Полянський, страшно коли дійсно загрожує небезпека, в цьому випадку можна тільки посміятися:))). Революцію ви зможете зробити тільки тоді коли навчитесь раціонально мислити, та висловлювати дійсно цінні ідеї.
111 111 18:30
А хто по вашому такий Едік Коваленко? Цікаво знати вашу думку.:)
Станіслав Полянський 19:40
московський провокатор як, власне і ви.
Сергій Волков 19:50
Станіславе що той хлоп з червоним прапором і діркою посередині так за депутатів присікався? Може який їхній холуй?
Станіслав Полянський 19:57
Сергію, я думаю, що це лише перша ластівка. Чим небезпечніші для влади ідеї ми будемо висувати, тим більше напускатимуть на нас тролів.
111 111 23:26
За депутатів я не присікався, вони мені не родичі. Якщо дійсно вам вдасця їх позбутися то мені меньше клопоту. Я присікався до вас щоби спробувати направити вашу розумову діяльність в більш конструктивне русло. А ви вже розумійте як хочете.
Сергій Волков 23:35
То Геннадій прочитай спочатку блог Станіслава уважно, а не як хлопча маленьке зразу писульку в своєму блозі нацарапав. Шож ти тама пишеш про нас, ні би то ми якісь придурки, хочемо Україну кровю залити. Це наклеп і провокація з твого боку. Я вже довгий час тут пишу, можеш почитати і мені не подобається як молодий вискочка не розібравшись, розкидається словами.
Треба Гена пояснити хлопцям що не так ти зрозумів, що ми крові не хочемо. Тоді можливо ми знайдемо спільну мову.
111 111 00:08
-3
По перше я спеціально не посилався на цей пост, щоб моя субєктивна думка, та моє бачення вашої ідеї не кидало якусь хибну тінь на ваше висловлення думки. По друге як то кажуть "на злодію шапка горить". По третє ваша ідея це не що інше як ваше бачення розправи над політичними оппонентами при умові приходу до влади. Так чим же ви відрізняєтесь від тих що зараз при владі? Одна справа якби ви складали список коррупціонерів, так ви ж пропонуєте скласти "чорний" список ваших політичних оппонентів. Виходячи з цього якщо хтось з вас приходить до влади, ви замість того щоб витягувати країну з економічної кризи займетесь переслідуванням політичних оппонентів, а прості люди як були ніз чим так і залишаться.
Что касается правосудия, то по Конституции это привилегия избранных. Правда, может быть гражданский трибунал, какой может судить ( в порядке свободы мнений) по конкретным фактам. Т.е. сначала публично признается факт ( факты), и высказывается мнение ( в том числе квалифицированное, т.е. указывается, что факт совершенный имеет признаки такого то запрещенного деяния или деяния не предусмотренного Конституцией или законами - Украины.
Относительно актов Верховной зрады, то там можно судить о законах или иеых актах с позиций соответствия Конституции или ПРАВОВЫМ ( справедливым законам). Думаю, что это будет иметь эффект. Конечно база данных о нарушениях конкретных лиц необходима, с доступом к ней граждан Украины и иных лиц. Однако, каждый случай, как основание для внесения в список должен быть доказан признанными фактами, особенно письменными доказательствами. Против таких фактов не смогут найти аргументов.
Вам Станислав наверное надо иметь более объективную оценку а как оценят люди на
сході адже там і погляди інші і електорат вважаю треба бути більш об.єктивнішим у поглядах адже як відомо Україна різна!
Олександр Семчук 16:36
Оценят и еще как. Если в "делах" (конкретных людей) будет подана конкретная информация без намеков на политику, а только отношение ИХ к народу. В сети достаточно ресурсов с статьями ... разоблачениями серьезных нарушений, которые не оставят равнодушными людей не только на западе но и на востоке. Осталось эту информацию только упорядочить, сделать ее читабельной и удобный поиск.
Проблема наших людей в малій обізнаності щодо наших любих політиків. Створення даного ресурсу де інформація буде подана доступно і повністью допоможе в подальшому допомогти виборцю зробити правильний вибір. Варіантів багато, можна зробити у вигляді біографій або справ. Я підтримую!!!
Прочитав ваші думки і дещо собі занотував
Politiko – перша українська політична соціальна мережа, яка об'єднує політиків, експертів, журналістів, лідерів партій та виборців України в рамках одного співтовариства.